• ΣΚΠ και εγκυμοσύνη..

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #60387  από soulla
 Τετ Σεπ 21, 2011 11:12 am
καλη συνέχεια και πάντα τετοιες χαρές...τίποτα και καμια σκπ να μην σε σταματήσει..να ειστε παντα καλα :romance-kisscheek:
 #60390  από anni
 Τετ Σεπ 21, 2011 11:22 am
να σου ζησει ο κουκλος σου........ :greetings-clappingyellow:
...αχ τι ωραια....θα παρεις τοση δυναμη και τοσες χαρες....
συγκεντρωσου στο αγγελουδι σου τωρα και θα ρθει και η αποδοχη αργοτερα.......
οταν το αποδεχτεις εσυ τοτε ολα θα ειναι πιο ευκολα.......θελει το χρονο του.... :-D
 #60393  από arianne
 Τετ Σεπ 21, 2011 12:15 pm
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Κ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΠΥΘΗΜΕΙΣ...ΕΙΔΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ?ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ..
ΑΑΧΧ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΜΕΓΕΛΩΣΕ..ΧΡΟΝΙΑΣΑΜΕ...
 #60394  από ΑΝΤΙΓΟΝAKI
 Τετ Σεπ 21, 2011 12:33 pm
Να σου ζήσει ο κούκλος σου και να τον δεις όπως επιθυμείς.
Ο Θεός να δίνει δύναμη σε εμάς τους γονείς να τα μεγαλώσουμε και να τα βγάλουμε άξιους ανθρώπους στην κοινωνία.
Μανούλα πρόσεχε τον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά.
Και να φιλήσεις το μωράκι σου καλωσορίζοντάς το στον κόσμο. Να είναι καλότυχο!
 #60398  από βικυ
 Τετ Σεπ 21, 2011 2:01 pm
Να σας ζησει!!!!!!!!
Να ειναι γερο και ευτυχισμενο!
Εικόνα
 #60431  από chryssa
 Τετ Σεπ 21, 2011 9:37 pm
:greetings-waveyellow:
συγχαρητηρια....να σας ζησει !!!Εικόνα
χαρα κι ευτυχια να πλημμυριζει το σπιτικο σας !!. :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #60445  από Gorge
 Πέμ Σεπ 22, 2011 9:04 am
na sas zysh kai panta xares sthn oikogenia sas
 #60669  από anty
 Δευ Σεπ 26, 2011 2:55 pm
Να σου ζησει το αγγελούδι σου!!!
Εγω γεννησα πριν 2,5 χρονια ενα αγορακι. Η εγκυμοσυνη μου ηταν παρα πολυ καλή, οπως επισης και μετα. Οσον αφορα τον θηλασμο παρολο που εκανα γ' σφαιρινη για 5 μηνες περιπου ο θηλασμος επιτρεποταν. Οχι οτι τα καταφερα ιδιαιτερα αλλά προσπάθησα πάρα πολύ. Ηταν πολυ φαγανό το παιδάκι μου. Για να φανταστείς βγηκαμε απο το μαιευτήριο με περισσότερα γραμμαρια απο τι γεννηθηκαμε και βεβαια μεσα στο μαιευτηριο εμαθε και το μπουκάλι. Παντως μου ειχαν πει οτι ο θηλασμος, μετα απο καποια ερευνα που εχει γινει, ειναι πολυ καλος γιατι ανεβαίνει η προλακτίνη και προστατευει τον οργανισμο.
Επισης (καθυστερημενα βεβαια αφου εχεις ήδη γεννησει) πριν γεννησω 2 νευρολογοι ( η μια ηταν η κ. Καραγεωργίου) μου ειχαν πει οτι μπορω να γεννησω οπως θελω εκτος απο ραχιαια ναρκωση, ενω μια γιατρος (η οποια΄και μου ανακαλυψε την ασθενεια) μου ειπε οτι πρεπει να γεννησω μονο με καισαρικη και σε νοσοκομειο δημοσιο που να υπαρχουν ολες οι παροχες, σε περιπτωση που συμβει κατι. Τελοσπαντων εγω ειπα οτι θα το αφησω και θα αποφασισω στο τελος πως θα γεννησω. Η αλήθεια είναι οτι από πολύ παλιά πάντα με τρόμαζε ο φυσιολογικος τοκετός και παντα ελεγα οτι θα κανω καισαρική. Το αποτελεσμα ειναι οτι ενω πήγα με συχνες συσπάσεις στην κλινικη η διαστολή μου ηταν μηδενική το μωρό ηταν ψηλά και προκειμενου να μπω στην διαδικασία να σπάσει τα νερα ο γιατρός και να περιμενω, αποφασισα να κανω καισαρική. Αυτο που μετανιωνω ειναι που δεν εκανα επισκληρίδιο. Οταν ξυπνησα απο το χειρουργείο επικρατουσε ενας πανικος γιατι προσπαθουσαν να μου παρουν αιμα και εσπαγε συνεχεια η φλεβα. Μετα μου ειπαν οτι με επιασε αλεργεια σε ενα φαρμακο και γενικώς για μενα ηταν μια κακη εμπειρια την οποια μετανιωνω λίγο γιατι πιστευω οτι αν ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα για φυσιολογικο τοκετο θα ηταν πιο καλά....
Παντως πριν 5 χρονια που εκανα ενα σωρο εξετασεις για να δουμε τι εχω το ανακαλυψαμε ολοι μαζι. Ο αντρας μου, οι γονεις μου, η πεθερα μου, τα αδερφια μας, οι φιλοι μας. Γενικως ειναι ενα θεμα που δεν με νοιαζει να το συζηταω και να σου πω την αληθεια πιο πολυ η μαμα μου εχει φαει κολημα να μην το πολυλέω (μενω και σε επαρχια βλέπεις). Ασε που πολλες φορές το εκμεταλλεύομαι κιολας. "Μαμα δεν ερχεσαι να με βοηθησεις στο σιδερo"; "Mαμα θελώ να καθαρίσω σημερα!" "Τι θα φαμε σημερα;;" Και η πεθερα μου ομως αψογη... Με εχει στηριξει παρα πολυ.
Βεβαια οταν γυρισαμε σπιτι με τον αντρα μου απο την κλινική με το μωρό εκει δεν ηθελα κανεναν στα ποδια μου. Ειμασταν οι τρεις μας. Τον μικρο τον αφηναμε καμια φορα μονο οταν κοιμοτανε και τους λεγαμε μολις ξυπνησει να μας παρουν τηλ. να γυρισουμε... Τωρα που ειναι 2,5 τον αφηνω παραπανω.
Τελοσπαντων επειδη ειμαι σιγουρη οτι σε κουρασα, νομιζω οτι θα μιλησεις οταν θα εισαι εσυ ετοιμη!!!
 #60679  από natty11
 Δευ Σεπ 26, 2011 3:24 pm
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΑς! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ, ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕς ΝΑ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ!
ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΜΕ ΒΡΗΚΕ Η ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΣΚΠ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΗΤΑΝ ΠΩς ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ! ΚΟΥΝΗΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΦΥΛΑΓΕ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ!

ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΑΤΣΟΥΛΙΝΙ ΕΔΩ! ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΕΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ! ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΟΤΕ ΘΥΜΑΜΑΙ , ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΜΕΝΟΥΝ ΧΩΡΙς ΠΑΙΔΙ!ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΟΚΑΡΙΣΤΕΙ, ΕΙΠΕ ΠΩς Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΠΑΙΔΙ!

ΤΕΛΩςΠΑΝΤΩΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ! ΑΜΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙς ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΤΣΟΥΛΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑς ΟΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΟΥΡΑΣΗ, ΕΩς ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΝΟΜΙΖΩ, ΠΩς ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ!
ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟς ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!


ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!
 #60744  από Vassiliki
 Τρί Σεπ 27, 2011 3:09 pm
for the record και ο δικός μου ο νευρολόγος μου είχε πει σε μια γενική συζήτηση που είχαμε επί του θέματος ότι καλύτερα θα ήταν η καισαρική. Δεν μπήκα σε λεπτομέρειες γιατί προς το παρόν μου είναι μακρυνός στόχος !

Χαίρομαι όμως πάρα πολύ που διαβάζω ότι πολλές είστε μαμάδες ή μέλλουσες μαμάδες, ωστόσο πολλές φορές αναρωτιέμαι πώς γίνεται ?

γιατί, υπάρχουν μέρες που τα γόνατα μου λυγίζουν και δεν μπορούν να σηκώσουν τα δικά μου κιλά (είμαι 60 κιλά για 1,75). Δεν συζητάω καν το ανέβασμα σκαλιών!
Οπότε αναρωτιέμαι, πώς γίνεται με κάποια κιλά παραπάνω. Πώς περπατάτε ?
Και έπειτα, εγώ νοιώθω και αδυναμία στους μυς των χεριών. Δεν ξέρω εάν θα μπορούσα να σηκώνω ένα μωρό.

Στις τελευταίες δε εξετάσεις αίματος που έκανα βρέθηκε ότι οι αντι-καρδιολιπίνες IgM μου είναι 68, οπότε ο νευρολόγος μου είπε ότι θα έχω αποβολές. Τώρα τι ακριβώς θα έχω δεν ξέρω, γιατί είμαι και 37 χρονών και δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου, αλλά προβληματίζομαι αρκετά και ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ που τα καταφέρνετε.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8