• Εξέταση για τη φυματίωση πριν τη έναρξη αγωγής

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131496  από petroula
 Τετ Μάιος 22, 2019 1:06 pm
Την καλημέρα μου σε όλους!
Πριν από 15 μέρες είχα μια ίωση με πυρετό και βήχα. Δεν έδωσα μεγάλη σημασία καθώς όλοι στο σπίτι τη πέρασαν πριν απο μένα και σε 2-3 μέρες ήταν καλύτερα.
Πέρασαν όμως 3 μέρες και εγώ αντι να καλυτερευω γινομουν χειρότερα. Ο πυρετος ξεπερνούσε το 39 και ο βήχας επιδεινώθηκε. Άρχισα να έχω δύσπνοια, μεγάλη αδυναμία, δεν ειχα καθόλου όρεξη...
Πήρα τη νευρολόγο αρχικά η οποία μου σύστησε να πάω άμεσα σε πνευμονολόγο.
Πήγα την ίδια μέρα σε μια πνευμονολόγο κοντα στο σπίτι μου. Της ειπα ότι παιρνω Aubagio 3 χρόνια, με εξετασε για πολύ ώρα, ζορίστηκα με τις εισπνοες-εκπνοες, τελος πάντων μου είπε ότι πρεπει να σταματήσω άμεσα το Aubagio (το είχα σταματήσει ήδη όσες μέρες ήμουν άρρωστη) και να ξεκινήσω δυνατή αντιβίωση και κάποιο εισπνεόμενο φάρμακο.
Με ρώτησε αν είχα κάνει εξετάσεις για τους πνευμονες πριν ξεκινήσω το Aubagio. Μόνο εξετάσεις αίματος έιχα κάνει τότε (γενική, δεικτες ήπατος κτλ). Μου είπε λοιπόν πως κανονικά όσοι προκειται να πάρουν αγωγή ανοσοτροποποιητική - ανοσοκατασταλτική ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν μια σειρά εξετάσεων για τους πνευμονες - ακτινογραφία και τεστ για τη φυματίωση.
Μα αφού έχω κάνει εμβόλιο για τη φυματίωση απαντώ κι εγώ... νομιζα πως προσφερει ισοβια ανοσία.
Λοιπον για να μη πολυλογώ μου είπε πως το εμβόλιο όντως προσφέρει ανοσία αλλά για περίπου 10 χρόνια και πως αν κάποιος έρθει σε επαφή με τον βακιλο της φυματίωσης μπορει να γίνει φορεας, χωρις να μεταδίδει την ασθενεια. Μπορει όμως κάτω από τις καταλληλες συνθήκες - χαμηλό ανοσοποιητικό πχ - να νοσήσει. Μου έγραψε λοιπόν κι ενα τεστ για τη φυματίωση - Quantiferon - το οποιο έκανα και περιμένω τα αποτελέσματα, κάνει 15-20 μέρες να βγει.
Έκανα και ακτινογραφία που έχει κάποιες σκιάσεις...
Τώρα ζω με την αγωνία τι θα γίνει με το τεστ.
Εσεις έχετε κάνει τετοιου είδους εξετασεις πριν πάρετε κάποια αγωγή?
Πραγματικά αισθάνομαι τόση αγανάκτηση και θυμό. Δεν ήμουν προετοιμασμένη για κάτι τέτοιο. Σκέφτομαι τη περίπτωση να βγει θετικό το τεστ και τρελαίνομαι, μόνο την αναστάτωση που θα φέρει στην οικογενεια μου, θα πρεπει όλοι να εξεταστούν, ίσως και να λάβουν αγωγή η οποια ειναι βαριά και διαρκει κανά εξάμηνο.
Με την αντιβίωση και τις εισπνοές αισθανθηκα αμέσως καλύτερα, αυτό με κάνει να αισιοδοξώ.
Μη σας κουράζω άλλο, δεν ήθελα να σας τρομάξω με όλα αυτά, απλά έχετε τα στο μυαλό σας και συζητηστε τα με τους γιατρούς σας.
Θα σας ενημερώσω για τα αποτελεσματα του τεστ.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
 #131497  από litsa
 Τετ Μάιος 22, 2019 1:57 pm
εγώ παίρνω εδώ και ένα χρόνο το aubagio, από τέλη γενάρη έως αρχες απρίλη ήμουν άρρωστη με λοιμωξη του αναπνευστικού, όχι τόσο βαριά όσο εσύ, με πυρετό ανά διαστήματα 3 ημερών και πάλι απο την αρχή, κόπωση, κακουχία και ενώ πήγαινα να συνέλθω, ξανά από την αρχή..
Ισως να μην ειχα τόσο βαριά συμπτώματα λόγω του σχήματος βιταμινών που παίρνω

επίσης εχω μεγάλο πρόβλημα με το μυοσκελετικό μου
πόνοι στην μέση -λουμπάγκο και αρθρίτιδα στα χέρια και γόνατα

Την quantiferom την είχα κάνει πριν ξεκινήσω το φάρμακο.

και είμαι στη φάση να μιλήσω με τον νευρολόγο , γιατί η ρευματολόγος είπε να το αλλαξουμε

Υπομονή και μην τρομοκρατείσαι, συνήθως με το σταμάτημα περνάει ,

καλή συνέχεια
 #131499  από petroula
 Τετ Μάιος 22, 2019 2:38 pm
Τι να πω... το ότι δεν το είχε αναφέρει η νευρολόγος με εξοργίζει να πω την αλήθεια.
Κι εγώ εχω πόνο στις αρθρώσεις, μου έπεσαν τα μισα μαλλιά, έχω πάθει 2 φορές ερπη ζωστήρα και 'αλλα πιο soft όπως κρίσεις διαρροιας.
Τι βάζουμε μέσα μας γ@μω το κερατο μου...
 #131504  από Debbie_Downer
 Πέμ Μάιος 23, 2019 12:15 am
Εγώ δεν εχω πάρει ποτέ αγωγή αλλά οταν μου πρότεινε ένας γιατρός να ξεκινησω, στις εξετάσεις που θα έκανα πριν ηταν και η quantiferon πάντως και με ειχε ενημερώσει.