• Φοβος για σκπ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131462  από Vivi28
 Τετ Μάιος 15, 2019 10:32 pm
Γεια σας εχω πολυ καιρο που φοβαμαι και διβαζω το φορουμ σας
Πρωτα απο ολα θελω ν πω ενα μπραβο σε ολους σας για το πως αντιμετωπιζετε τα πραγματα..εγω εχω ενα χρονο που αρχικα ταλαιπωριομουνα με πονο στη μεση και μουδιασματα στη γαμπα και στο πελμα.πηγα σε ορθοπεδικο μου ειπε να κανω μαγνητικη δεν ειχ τιποτα.μετα ειχα πονοκεφαλους και πονο σρον αυχενα και μουδιασμα στο σαγονι και στο χερι παω σε παθολογο μου λεει αγχος παω σε καρδιολογπ μ λεει ολα καλα.μετα εμενα τα συμπτωματα μου να χειροτερευουν να μουδιαζει ολη η σπονδυλικη μ στηλη να νιωθβ βαρυα τ χερια να τ βλεπω θολα να ζαλιζομαο παω σ νευρολογο μ λεει αγχος κ μου εδωσε ηρεμιτικα..εγω δεν ηρεμησα ομως γιαυι καθε μερα ενιωια και πιο χαλια παω σε αλλο νευρολογο π λεει πιθανο msκαι μ εγραψε μαγνητικη.ειμαι ομως κλειδτοφοβικξ και εκλεισα μετα απο ενα μηνα ραντεβου και με εχει φαει το αγχος
.συγγνωμη αν σας κουρασα
 #131465  από Στάθης
 Παρ Μάιος 17, 2019 10:21 am
Γεια σου Vivi, πρωτίστως να ευχηθώ καλή Δύναμη και γρήγορα περαστικά για τα συμπτώματα που επιμένουν. Πάντα ο φόβος και το άγχος του νέου, της περιπέτειας αυτής και της ταλαιπωρίας των συμπτωμάτων που αναφέρεις είναι λογικό.

Προσπάθησε τον καιρό αυτόν μέχρι την όποια μαγνητική να μην αφεθείς, αλλά ξεκίνα από τώρα να εργάζεσαι πάνω σε κάποιους πυλώνες ενδυνάμωσης, που ούτως αλλιώς, είτε πάσχεις είτε όχι, καλό είναι να ριζώσουν στην ζωή μας.

Πνευματική-Ψυχολογική Ενδυνάμωση
Διατροφική-Μεταβολιμική Ενίσχυση
Ασκησιολογική-Φυσική Εκγύμναση

Δώσε στον εαυτό σου κίνηση και δύναμη μέσα των τριών πάνω θεμελίων (βήμα βήμα), πιστεύω θα σε βοηθήσουν στα μέγιστα να ξεπεράσεις ευκολότερα την ανισορροπία στον οργανισμό, ώστε να επέλθει η ισορροπία. Να θυμάσαι ότι "Δεν υπάρχουν ασθένειες, παρά μόνο ασθενείς" & "ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς".

Βρες την ανισορροπία μέσα σου και βάδιζε προς την Υγεία ενσωματώνοντας έναν Καλοήθη Τρόπο Ζωής. Για παράδειγμα, η κατάχρηση του κινητού ή αλκοόλ ή αν καπνίζεις καλό σιγά σιγά να το σταματήσεις δίοτι είναι ζαβολία κακής υγείας και ότι άλλο σε εμποδίζει προς την καλή υγεία φρόντισε σιγά σιγά να απομακρύνεις. Αυτό ισχύει για όλα αυτά που Καρδιά μας γνωρίζει σαν Εμπόδια στην Ζωή μας. Μάθε να Ακούς την Καρδιά σου.

Καλή συνέχεια και πάλι καλή Δύναμη !!
 #131469  από Vivi28
 Παρ Μάιος 17, 2019 9:19 pm
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου..η αληθεια ειναι οτι με εχει παρει πολυ απο κατω δν εχω ορεξη να κανω τιποτα.μονο ν ειμαι ξαπλωμενη θελω.
 #131471  από Dhm
 Δευ Μάιος 20, 2019 5:23 pm
Καλή δύναμη και κουράγιο, να βγάλεις γρήγορα άκρη με το τι συμβαίνει. Αμάν πια το έχουν κάνει όλοι καραμέλα ότι όλα είναι άγχος....
Σχετικά με την μαγνητική, προσπάθησε μέχρι τότε να εντάξεις στην ζωή σου αν θέλεις τις αναπνοές, την γιόγκα και τον διαλογισμό. Πιστεύω θα σε βοηθήσει. Επίσης, αν είναι να κάνεις και μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα, ζήτα τους αν γίνεται να μην τις κάνεις συνεχόμενα, για να μην είσαι τόσο ώρα μέσα. Δεν είναι τόση ώρα βέβαια...Περίπου 20' η μια. :) Έχω γράψει και κάτι σχετικό αν θες να διαβάσεις....

Ο ψυχεδελικός μαγνήτης

Ήρθε αυτή η μέρα του χρόνου. Για την ακρίβεια αυτή η μέρα έρχεται μία ή δύο φορές τον χρόνο. Παλαιότερα με συνοδεία ενός ή δύο ατόμων, πλέον κανενός. Όχι επειδή έπαψαν να ενδιαφέρονται, απλώς επειδή πλέον μπορείς και μόνος. Ίσως και καλύτερα μόνος. Έτσι, δεν γίνεται τόσο μεγάλο θέμα. Παραμένει μία φυσιολογική μέρα σαν όλες τις άλλες: σαν να πήγαινες ένα ραντεβού στον οδοντίατρο, για εξετάσεις αίματος ρουτίνας ή για να περιμένεις με τις ώρες στην ουρά κάποιας δημόσιας υπηρεσίας.
Μπαίνεις μέσα λες και πας επίσκεψη στο σπίτι κάποιου γνωστού. Τακτοποιείς τα γραφειοκρατικά και κάθεσαι υπομονετικά στο σαλόνι περιμένοντας να ακούσεις το όνομά σου για την συνηθισμένη ‘συνέντευξη με τον γιατρό’. Σκέφτεσαι να βάλεις ακουστικά να ακούσεις μουσική να ξεχαστείς λιγάκι, δεν το κάνεις όμως, μην τυχόν και σε φωνάξουν και δεν ακούσεις (αυτό είναι ίσως το κακό του να πηγαίνεις μόνος σου). Σκέφτεσαι να πιείς νερό, δεν το κάνεις όμως, γιατί ποιος ξέρεις πόση ώρα θα είσαι μέσα στον ‘ψυχεδελικό μαγνήτη’.
Αυτή η αναμονή μπορεί να κρατήσει ώρα πολλή ή και λίγα μόνο λεπτά ή και δευτερόλεπτα, κι έτσι οι σκέψεις αυτές δεν προλαβαίνουν καν να δημιουργηθούν στο μυαλό σου. Όπως και η περιβόητη συνέντευξη με τον γιατρό, θα κρατήσει μερικά λεπτά. Πρώτη ερώτηση βλέποντας το ιστορικό σου ‘α βλέπω δεν είναι η πρώτη σου φορά εδώ’ και ακολουθεί η άλλη κλασσική ερώτηση ‘έχεις σίδερα, λάμες κ.λπ. στο σώμα σου;’. Η απάντησή σου χαλαρή, λες και σε ρώτησε ποιο είναι το ζώδιό σου. Λόγω των πολλών φορών πλέον που πας εκεί, νιώθεις ίσως και την ανάγκη να πιάσεις κουβέντα. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που βλέπεις πάντα. Δεν προλαβαίνεις όμως, γιατί οι ερωτήσεις ήδη τελείωσαν κι εσύ περιμένεις στο άλλο σαλόνι ‘να περάσεις στο επόμενο στάδιο’. Πρώτη κίνηση να πιεστείς να πας τουαλέτα. Από το άγχος (ναι για κάποιο λόγο έχεις άγχος, ή μάλλον αγωνία) πας συνέχεια τουαλέτα κι ας μην έχεις πιει σταγόνα νερό.
Ενώ κάθεσαι στο σαλόνι, συνήθως για πολύ λίγα λεπτά, σκέφτεσαι ‘αχ μακάρι να είναι εκείνος ο ωραίος ο ακτινολόγος που είχα δει πέρυσι ή έστω κάποιος/α άλλος/η ευγενικός/ή.’ ‘Ωχ. Το σκιαγραφικό το πήρα μαζί μου; Γιατί αλλιώς ολόκληρη ιστορία μετά…’ ‘Τι αποτελέσματα να έχω άραγε αυτήν την φορά; Το νιώθω ότι θα είναι καλά, αφού αισθάνομαι μια χαρά. Αχ ας είναι καλά, για να με αφήσουν στην ησυχία μου πια με τα φάρμακα. Μια χαρά είναι η ζωή μου τώρα, μην μου αλλάξουν πάλι τις ισορροπίες μου με γιατρούς και τρεξίματα’. Τέτοιες και άλλες πολλές σκέψεις περνάνε γρήγορα από το μυαλό σου. Αναρωτιέσαι πόσες πολλές σκέψεις μπορείς να έχεις σε τόσο λίγα λεπτά. Και τότε σε φωνάζουν να περάσεις μέσα. Εσύ μπαίνεις με κάποιο χαμόγελο. Όχι πολύ προσποιητό. Προσποίηση χαλαρότητας ίσως. Η ακτινολόγος (τελικά αυτήν δεν την έχεις ξαναπετύχει) σε ενημερώνει να αφήσεις τα πράγματά σου και τα μεταλλικά σου αντικείμενα στο δωματιάκι που κλειδώνει και σου λέει να πας τουαλέτα γιατί θα είσαι περίπου μιάμιση ώρα μέσα. Εσύ αν και μόλις είχες πάει, φυσικά δεν χάνεις την ευκαιρία. Παίρνεις το κλειδί από το δωματιάκι και της το δίνεις με την ίδια χαλαρότητα που προσπαθείς να σε διαπνέει. Της δίνεις και το σκιαγραφικό και μπαίνεις στον θάλαμο. Σου λέει τα συνηθισμένα: πώς να ξαπλώσεις, να μην πιέσεις την φούσκα εάν δεν είναι απόλυτη ανάγκη και άλλα τέτοια κι εσύ θες να φωνάξεις ‘μα έχω έρθει τόσες φορές, τα ξέρω!’. Αντ’ αυτού χαμογελάς και κλείνεις τα μάτια. Ο ψυχεδελικός μαγνήτης αρχίζει τους ήχους του.
Τους ήχους του τους έχεις μάθει πλέον απέξω. Ξέρεις πότε ένας ήχος που μοιάζει με τρυπάνι διαδέχεται έναν απαλό που δεν σε ενοχλεί και τόσο. Προσπαθείς να αφεθείς στους ήχους αυτούς. Φτιάχνεις τραγούδια. Τόση ψυχεδέλεια εκεί μέσα…Προσπαθείς να θυμηθείς στίχους για να τους σημειώσεις με το που βγεις. Φαντάζεσαι όμορφες στιγμές: πως είσαι ερωτευμένος, πως είσαι αγκαλιά με το αγαπημένο σου βιβλίο, πως είσαι ανάσκελα στην πιο γαλήνια θάλασσα, πως … μα πως περνάει μιάμιση ώρα!

Οδηγίες ‘χρήσης και επιβίωσης’:
1. Όχι πολύ νερό πριν
2. Χαλαρότητα όσο γίνεται πριν και κατά την διάρκεια
3. Καλά ενυδατωμένο σώμα για την αποφυγή φαγούρας μέσα στον τομογράφο
4. Αναπνοές και θετικές σκέψεις συνέχεια
5. Να σκέφτεσαι πως είναι για το καλό σου κ.α
 #131477  από Vivi28
 Τρί Μάιος 21, 2019 10:29 am
πολυ ωραια και σωστα αυτα που λες Dhm. ευτυχως εμενα σαν διαδικασι αη μαγνητικη δεν με τρομαζει απο την στιγμη που θα παω σε ανοιχτο...το διαστημα μεχρι την μαγνητικη με τσακιζει και με κανει μη παραγωγικη και μη λειτουργικη. μερα με τη μερα νιωθω ακομα πιο χαλια μουδιαζω ολοκληρη, την πλατη μου δεν την νοιωθω και ακομα πιο πολυ φοβαμαι οτι εχω σκπ...ειμαι χαμενη στον φυαλο κυκλο μου...
 #131478  από Dhm
 Τρί Μάιος 21, 2019 11:41 am
Ναι, η αναμονή για το οτιδήποτε είναι άσχημη εμπειρία, πόσο μάλλον για κάτι τέτοιο... Προσπάθησε όσο αντέχεις να κάνεις πράγματα να ξεχνιέσαι, να περνάει όμορφα ο χρόνος σου και όχι κάνοντας σενάρια. Και όταν-αν πάρεις κάποια διάγνωση στα χέρια σου θα το αντιμετωπίσεις όπως όλοι :) Θα δεις πως έχεις πολύ περισσότερη δύναμη από ότι νομίζεις! Απλώς μέχρι τότε κάνε όσο μπορείς πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα. :smile-flower:
 #131482  από Vivi28
 Τρί Μάιος 21, 2019 6:48 pm
Να κανω μια ερωτηση αυτη η ασθενεια μειωνει και τον μεσο ορο ζωης;
 #131489  από litsa
 Τετ Μάιος 22, 2019 12:08 am
δεν μειώνει το μέσο όρο ζωής η σκπ
εγώ προτείνω και τα διατροφικά συμπληρώματα απο ειδικό για να εχεις τα καλύτερα αποτελέσματα

καλή συνέχεια χωρίς άγχος,
αν εγώ το 2006 είχα αυτά τα εργαλεία , δεν νομίζω να είχα ξεκινήσει ποτέ την ιντερφερόνη και τώρα το aubagio, οπότε εκμεταλευτείτε το σήμερα και τις απίστευτες πληροφορίες που υπάρχουν

Εμένα τότε μου έλεγαν ότι ευτυχώς που έχω παιδιά, στην πορεία μέχρι σήμερα, οι γυναίκες πλέον με σκπ, γεννάνε μια χαρά τα παιδιά τους και τα μεγαλώνουν, οπότε υπάρχει βελτίωση στην αντιμετώπιση της σκπ

:happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #131493  από Dhm
 Τετ Μάιος 22, 2019 10:17 am
Καλά Λίτσα εννοείται υπάρχει βελτίωση, τι τυχεροί-ες που πρέπει να νιώθουμε σε αυτόν τον τομέα :)

Δεν μειώνει το μέσο όρο ζωής, όπως ίσως άλλες ασθένειες, αλλά εξαρτάται πάντα από την ζωή που κάνει ο καθένας. Και ένας που δεν έχει τίποτα (αν και απίθανο να μην έχει κάποιος απολύτως τίποτα) μπορεί να μειώνει τον μέσο όρο ζωής του αν δεν τρέφεται σωστά, δεν ασκείται, δεν προσέχει γενικά, δεν αγαπάει τον εαυτό και την ζωή του. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς το εννοώ :)
 #131498  από litsa
 Τετ Μάιος 22, 2019 2:18 pm
ναι ναι καταλαβαίνω...
είπα και εγώ τα δικά μου... :smile-heart: