• Προκλητά Δυναμικά - Πού;

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130427  από Aguilar
 Τετ Αύγ 29, 2018 1:31 am
Έψαξα όλο το φόρουμ αλλά δεν βρήκα την αντίστοιχη πληροφορία και έτσι ανοίγω το θέμα.

Θέλω να κάνω την εξέταση για οπτικά προκλητά δυναμικά, καθότι έχω μια ενεργό εστία στο αριστερό οπτικό νεύρο, αν και χωρίς συμπτώματα όρασης. Μου τη ζήτησε και ένας νευρολόγος, του είπα δεν την έχω κάνει ακόμα και το άφησε εκεί. Σε μία ιδιωτική οφθαλμολογική κλινική που είχα υπόψη μου και πήρα τηλέφωνο, θέλουν 350€. Το ερώτημα, για όποιον συνασθενή έχει κάνει αντίστοιχες ηλεκτροφυσιολογικές εξετάσεις, είναι σε ποιο νοσοκομείο έχουν καλό εξοπλισμό και εάν για να γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο χρειάζεται παραπεμπτικό από οποιοδήποτε οφθαλμίατρο συμβεβλημένο με ΕΟΠΠΥ. Δηλαδή στο Αιγινήτειο πας με το παραπεμπτικό και σου κλείνουν ραντεβού; Ευχαριστώ
 #130428  από you can do it
 Τετ Αύγ 29, 2018 8:21 pm
Και εγώ τα προκλητα δυναμικά όταν χρειάστηκε τα έκανα δυστυχώς σε ιδιωτικό γιατί τα έκανα πολύ γρήγορα και δεν ήξερα τίποτα.
Δυστυχώς δεν ξέρω αν χρειάζεται παραπεμπτικό για δημόσιο νοσοκομείο.
Ξέρω όμως σίγουρα ότι το οφθαλμολογικό του Κωνσταντοπούλειου Νοσοκομείου στη Νέα Ιωνία είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο. Έχω πείρα λογω δύο εγχειρήσεων καταρράκτη ατόμου της οικογένειας. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις. Όταν πήγα πρόσφατα νομίζω πως είδα ανακοίνωση για οπτικά πεδία. Δε θυμάμαι αν έγραφε για προκλητα δυναμικά.
Επίσης έχω ακούσει ότι το Γ. Γεννηματας έχει πολύ καλό οφθαλμολογικο κ πιστεύω ότι διαθέτει τον εξοπλισμό. Πέρασα τότε που είχα οπτική νευρίτιδα από εκεί, αλλά μαλλον λόγω του ότι ήταν το πρώτο μου επεισόδιο κ δεν είχα ιδέα τι συνέβαινε, ήθελαν να μου κάνουν εισαγωγή από το νευρολογικό για να κάνω και τέτοιες εξετάσεις. Δεν εκανα. Οι οφθαλμίατροι πάντως καλοί ήταν στα επείγοντα. Πέρσι μια φίλη έκανε εκεί εξέταση για ωχρά κηλίδα λόγω gylenia, και νομίζω ότι είχε παραπεμπτικό από νευρολόγο, χωρίς να είμαι σίγουρη. Πάντως θυμάμαι ότι εξυπηρετήθηκε σχετικά γρήγορα.
Άλλη λύση είναι το Οφθαλμιατρείο στην Πανεπιστημίου, ο τότε οφθαλμίατρός μου μου είχε πει ότι διαθέτει τα μηχανήματα.
Το Αιγινητειο το γνωρίζεις.
Μπορείς να βρεις τα τηλ των οφθαλμολογικών από τις ιστοσελίδες των νοσοκομείων.
Πιστεύω όμως ότι και ο νευρολόγος σου θα μπορεί να σε καθοδηγήσει.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλή έκβαση εύχομαι!
 #130431  από Aguilar
 Πέμ Αύγ 30, 2018 3:56 am
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Απ' ό,τι βλέπω το Κωνσταντοπούλειο δεν πρέπει να έχει δυνατότητα για οπτικά προκλητά δυναμικά ινιακού λωβού (VEP) που θέλουμε, έχει πάντως εργαστήριο ηλεκτροφυσιολογίας για καρδιολογικές εξετάσεις. Φαίνεται πως δεν διαθέτουν όλα τα οφθαλμολογικά τμήματα τα αντίστοιχα μηχανήματα. Στο μεγάλο ιδιωτικό στη Γλυφάδα που ρώτησα, μόνο συγκεκριμένες μέρες την εβδομάδα πηγαίνει ο ηλεκτροφυσιολόγος που κάνει την εξέταση.

Μέχρι στιγμής από δημόσια στην Αθήνα έχουμε στανταράκια τα Αιγινήτειο, Οφθαλμιατρείο και Γεννηματά. Το τελευταίο όμως στο site του γράφει ότι "για την παραπομπή ενός ασθενούς στο τμήμα ηλεκτροφυσιολογίας θα πρέπει αρχικά να εξετασθεί από τους ιατρούς των τακτικών οφθαλμολογικών ιατρείων". Των δικών του; Λίγο δύσκολο να κλείσεις τακτικό ραντεβού πριν το 2023. Αν κάποιος έχει κάνει τη διαδικασία σε δημόσιο, ας μας πει πώς τα κατάφερε..
 #130432  από Debbie_Downer
 Παρ Αύγ 31, 2018 11:07 am
Εγώ τα ειχα κανει στο Ντυνάν και αν θυμαμαι καλά ήταν πολυ λογική τιμή. Γύρω στα 40 ευρώ νομίζω
 #130433  από Aguilar
 Παρ Αύγ 31, 2018 3:08 pm
Ευχαριστούμε! Πήρα τηλ. στο Dunant και έκλεισα στα 60€. Νομίζω και στα δημόσια πληρώνεις 30-40€ συμμετοχή; Ο άλλος πάλι γιατί ήθελε 350€.. Μήπως αφορούσε κανένα πακέτο με άλλες εξετάσεις και τα μπέρδεψε η γραμματέας; Βλέπω ότι εκτός από τα V.E.P., υπάρχουν και τα E.P.G. και E.O.G.
 #130456  από Aguilar
 Πέμ Σεπ 06, 2018 7:07 am
Συνεχίζοντας να χειραγωγώ το σύστημα υγείας και να κάνω τον γιατρό, πέρασα ένα βράδυ από τα επείγοντα οφθαλμολογικά του Γεννηματά (Δε και Πα έως 11μμ) και πήρα παραπεμπτικό για να κάνω την εξέταση εκεί. Το αναφέρω και για τους επόμενους που θα ψαχτούν για VEP.
 #130554  από Konstantinos
 Κυρ Οκτ 07, 2018 12:53 pm
Εγώ παιδιά έκανα στο ΑΧΕΠΑ, στη Θεσσαλονίκη, όταν νοσηλεύτηκα πρώτη φορά και πήρα τη διάγνωση, μαζί με παρακέντηση και αιματολογικές-ανοσολογικές εξετάσεις.
Αν είναι να γίνει η εξέταση εκτός νοσηλείας, φαντάζομαι χρειάζεται παραπεμπτικό από νευρολόγο, για να μπορεί να καλύψει τα έξοδα το ασφ. ταμείο, είτε σε ιδιωτικό, είτε σε δημόσιο εργαστήριο.
 #130555  από Aguilar
 Κυρ Οκτ 07, 2018 6:20 pm
Το παραπεμπτικό μάλλον δίνεται μόνο από οφθαλμίατρο, δεν νομίζω τελικά ότι έχει δυνατότητα να το δώσει και νευρολόγος. Επί τη ευκαιρία, να ενημερώσω σχετικά με το "Γεννηματάς": Ο τεχνικός που κάνει την εξέταση εκεί, ζήτησε 20€ εφόσον δεν υπάρχει παραπεμπτικό. Όταν πήρα τηλέφωνο για ραντεβού με ρώτησε ποιος γιατρός με έστειλε, αν και υποθέτω τελικά πως θα το έκλεινε και χωρίς να είχα περάσει από τους δικούς τους οφθαλμίατρους, αλλά από ιδιώτη με επίσημο παραπεμπτικό του ΕΟΠΠΥ. Δεν αποκλείεται όμως να μας δέχονται και χωρίς παραπεμπτικό, εφόσον πληρώσουμε το κόστος (ή στο φινάλε τους λέμε ότι μας το συνέστησε οφθαλμίατρος μη συμβεβλημένος). Τα παραπάνω νομίζω ισχύουν και για το Αιγινήτειο, μόνο που εκεί άκουσα ότι είναι 30€ η ταρίφα. Το πιο δύσκολο είναι να βρεις τα σωστά τηλέφωνα για να κλείσεις ραντεβού και να στο σηκώσουν κιόλας, εκτός αν πας από εκεί. Στο "Γεννηματάς", για παράδειγμα, Τρίτη και Παρασκευή είναι κλειστό το τμήμα.

Για μένα το ζήτημα ήταν εξαρχής να μάθουμε πού υπάρχουν τα καλύτερα μηχανήματα και οι έμπειροι χειριστές, πέρα από το κόστος. Συνήθως τα μεγάλα δημόσια νοσοκομεία μπορούν και αγοράζουν καλά μηχανήματα, αρκεί αυτά να μην έχουν απαρχαιωθεί :] Την εξέταση εγώ δεν την έκανα ακόμη, επειδή στο "Γεννηματάς" χάλασε το μηχάνημα την ημέρα που είχα ραντεβού! Και απ' ό,τι μου είπαν οι υπόλοιποι που περίμεναν απ' έξω, αυτό συμβαίνει συχνά. Στο μεσοδιάστημα μέχρι να το φτιάξουν, οι διάφοροι νευρολόγοι και οφθαλμίατροι που έτυχε να επισκεφθώ αμφισβήτησαν την αναγκαιότητα της εξέτασης, οπότε κι εγώ παράτησα την προσπάθεια. Ενημερωτικά, κάθε γιατρός είπε τα δικά του σχετικά με την εξέταση και μεταξύ τους ως συνήθως οι γιατροί δεν συμφωνούν. Άντε βγάλε άκρη.

Η συμπαθέστατη ειδικευόμενη οφθαλμίατρος του "Γεννηματάς" είπε ότι η οπτική νευρίτιδα λέγεται και "patient no-see, doctor no-see" πάθηση (επειδή μπορεί αφενός να είναι ασυμπτωματική για ορισμένους ασθενείς και αφετέρου να μην γίνεται αντιληπτή ούτε από τον οφθαλμίατρο στη βυθοσκόπηση). Είπε ότι εφόσον υπάρχει εστία σε φλεγμονή τότε σίγουρα υπάρχει οπτική νευρίτιδα και συμφώνησε να γίνουν τα προκλητά δυναμικά πριν περάσει η φλεγμονή, ως επιβεβαίωση της ύπαρξης νευρίτιδας και κατά συνέπεια της ΣκΠ (σ.σ. δεν έχω ακόμη επίσημη διάγνωση, μόνο εστίες και λίγα συμπτώματα).

Ένας οφθαλμίατρος (καθηγητής στο Αμέρικα) που με παρακολουθεί χρόνια για άλλη υπόθεση, μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και ότι η μαγνητική που δείχνει ενεργό εστία στην κεφαλή του οπτικού νεύρου "είναι λάθος", γιατί "δεν δείχνουν οι μαγνητικές" και "του κάνει εντύπωση πώς έδειξε εστία εκεί". Η συμβουλή του ήταν "να μην κάνω παρέα με νευρολόγους". Καλή συμβουλή :]

Άλλος διακεκριμένος οφθαλμίατρος που επίσης με παρακολουθεί χρόνια μου είπε ότι "οι νευρολόγοι δεν είναι γιατροί με την κλασσική έννοια" και "έχουν τις κορτιζόνες για καραμέλες" και ότι οι εστίες δεν συνεπάγονται υποχρεωτικά νευρίτιδα και να το ξεχάσω γιατί δεν έχω τίποτα.

Ο νευρολόγος από την άλλη, μου είπε ότι η φλεγμονή "έχει πιάσει ξώφαλτσα το οπτικό νεύρο" και γι'αυτό δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα, αλλά ούτε αυτός ήθελε τη συγκεκριμένη εξέταση γιατί δεν θα δείξει τίποτα, ενώ τη νευρίτιδα την έχω σίγουρα και απλώς είναι υποκλινική. Δεν μίλησε πάντως με καλά λόγια για τους οφθαλμίατρους :]

Ο πρώτος νευρολόγος που πήγα, πρώην διευθυντής και αυτός, τα ήθελε τα προκλητά δυναμικά για να τα χρησιμοποιήσει σε τυχόν διάγνωση (από αυτόν τα έμαθα κι εγώ).
 #130557  από Konstantinos
 Κυρ Οκτ 07, 2018 10:39 pm
Εγώ δεν πήγα σε οφθαλμίατρο, αλλά κατευθείαν στους νευρολόγους και δεν ξέρω τι παραπεμπτικά εκδόθηκαν εντός του νοσοκομείου.
Λογικά όμως μπορούν να παραπέμψουν και οι νευρολόγοι γιατί τα προκλητά δυναμικά δεν είναι μόνο για το οπτικά νεύρα, αλλά και για τους κινητήριους νευρώνες (μου μέτρησαν και τα χέρια-πόδια, από κεφάλι και από τη μέση).