• Μαγνητικες ένα χρόνο μετά την οπτική νευριτιδα

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #129737  από Γιωτα
 Σάβ Μαρ 10, 2018 12:14 am
Καλησπέρα, πήρα τις μαγνητικες μου πριν περίπου μια εβδομάδα, οι οποίες έδειχναν νέες εστίες στον εγκέφαλο ανενεργες πράγμα που μου δημιούργησε μεγάλη απογοήτευση και στεναχωρια. Μετά από επίσκεψη στον γιατρό μου κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι εστίες δεν είναι καινούργιες αλλά το ίδιο παλιές με αυτές που έχω απλά άλλαξα μαγνητικό (πιο εξελιγμένο)και ο παλιός δεν τις έδειχνε. Πάλι χωρίς διάγνωση, γιατί όπως μου είπε δεν πληρω τα τυπικά κριτήρια της Σκπ. Όμως παρόλα αυτά μου είπε πως μελλοντικά θα πρέπει να μπω σε θεραπεία και ειδικά αν αποφασίσω να κάνω 2ο παιδί και μετά.Πριν κάνω τις μαγνητικες είχα ζαλαδες,όχι όμως ιλιγγους και έκανα κορτιζονη λόγω νυσταγμου , γίνεται χωρίς να υπάρχει κάποιο καινούργιο εύρημα να ζαλιζομαι από την καταραμένη? Από βδομάδα έχω κανονίσει να πάω και για ηλεκτρονυσταγμογραφημα, πιστεύετε θα βοηθήσει ?Τώρα είμαι καλύτερα αλλά και πάλι το κεφάλι μου δεν το αισθάνομαι το ίδιο. Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
 #129740  από Konstantinos
 Σάβ Μαρ 10, 2018 8:34 pm
Ευχάριστα νέα λοιπόν. Όχι νέες εστίες και δεν πλήρεις τα κριτήρια για ΣΚΠ.
Σου εύχομαι να είσαι από αυτούς που δεν θα τα πληρούν ποτέ.
Αν πάντως έχεις νυσταγμό, πιθανώς αυτός να σου κάνει τον πονοκέφαλο. Ο νυσταγμός αυτός, σου έμεινε από την τότε οπτική νευρίτιδα ή είναι καινούριος;
 #129743  από Γιωτα
 Σάβ Μαρ 10, 2018 11:25 pm
Ευχάριστα αλλά όχι ξεκάθαρα. Ο νυσταγμος μου εμφανίστηκε τον τελευταίο μήνα, δεν ζαλιζομαι τόσο πια αλλά έχω βαρύ κεφάλι. Μένει να δω και τον θωρακα για να δούμε τι είναι αυτό που υπάρχει σαν υπονοια. Επίσης θα κάνω και νυσταγμογραφημα που δεν πιστεύω ότι θα δείξει κάτι όσον αφορά τον λαβύρινθο. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και για τις απαντήσεις σου, εύχομαι και γω με την σειρά μου να είσαι πάντα γερός.
 #129785  από ΓιαννηςΑγιαννης
 Κυρ Μαρ 25, 2018 2:26 pm
Ας μείνεις με το ερωτηματικό για πάντα ..