• Μαγνητική μετα από 6μηνο

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #129703  από Χριστινα23
 Παρ Μαρ 02, 2018 9:09 am
Καλημέρα σας θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα αποτελέσματα της μαγνητικής μου,εγκεφάλου κ αυχένα.Εμφανίστηκαν 2 νεες αλλοιώσεις στν εγκεφάλου καθώς και αλλη μία στν μαγνητικη αυχένα..περιμένω πως κ πως την πεμπτη να τις δείξω και στον γιατρο μου.Καμία απο αυτες δεν προσλαμβανει σκιαγραφικο..αλλα εχω απογοητευτει αρκετα και εχω αγχωθει γιατι υπαρχει τοσο συντομη εξελιξη εστιων μεσα σε ενα 6μηνο..Παιρνω το aubagio εδώ και 1 χρονο ενδεχομένως για αυτο μπορει ν μην ειναι ενεργες..εχω αγχωθει αρκετα...ευχομαι σε ολους Υγεια μέσα απ την καρδια μου!!!
 #129704  από Konstantinos
 Παρ Μαρ 02, 2018 10:55 am
Ψυχραιμία Χριστίνα, το aubagio δεν είναι και το αποτελεσματικότερο από τα φάρμακα που υπάρχουν. Από τη στιγμή που έχεις νέες εστίες ενώ είσαι στο φάρμακο, μάλλον θα σου το αλλάξουν με κάποιο από τα αποτελεσματικότερα. Αισιοδοξία, και η επόμενη μαγνητική σου θα είναι καλύτερη.
 #129705  από Χριστινα23
 Παρ Μαρ 02, 2018 11:29 am
Το γεγονός ομως οτι ειναι ανενεργες δεν μπορει ν οφειλεται στο φαρμακο; Φοβάμαι μήπως με ξεκινήσουν με ενεσιμο..και ειναι κατι το οποιο δεν θελω με τίποτα!Σε ευχαριστω πολυ Κωνσταντινε..σου ευχομαι τα καλυτερα!
 #129715  από Konstantinos
 Κυρ Μαρ 04, 2018 9:55 pm
Οι ανενεργές εστίες, ήταν κάποτε ενεργές (όταν δημιουργήθηκαν). Για να θεωρηθεί ότι δούλεψε πλήρως η θεραπεία πρέπει να μην κάνεις νέες εστίες. Πιθανώς να δούλεψε το φάρμακο, αλλά όχι πλήρως. Μετά από αυτό που έπαιρνες, δύσκολο να σε πάνε σε ενέσιμο. Τα δεύτερης γραμμής είναι χάπια ή ενδοφλέβια. Μπορεί πάλι να σε αφήσουν στο ίδιο και να το ξαναδείτε αργότερα, μήπως και οι εστίες έγιναν στην αρχή, που δεν σε είχε πιάσει ακόμη το χάπι σου.