• μαγνητικη μετα απο ενα χρονο

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #129377  από Πανοςςς
 Τετ Δεκ 20, 2017 9:36 pm
καλησπερα.σημερα εκανα μαγνητικη μετα απο ρνα χρονο με θεραπεια το trecfindera.οι εστιες στον εγκεφακο ειναι ανενεργες.στον αφχενα δεν καταλαβα.λεει ηταν 12 5 και ριναι 11 τωρα.😕.τι σημαινει η μειωση?γιατι εγω δεν εχω δει καποια καλητερευση βρε παιδια..και υποτροπες εχω και απο ολα!
 #129380  από Στάθης
 Πέμ Δεκ 21, 2017 6:43 pm
Πανοςςς έγραψε: Τετ Δεκ 20, 2017 9:36 pm καλησπερα.σημερα εκανα μαγνητικη μετα απο ρνα χρονο με θεραπεια το trecfindera.οι εστιες στον εγκεφακο ειναι ανενεργες.στον αφχενα δεν καταλαβα.λεει ηταν 12 5 και ριναι 11 τωρα.😕.τι σημαινει η μειωση?γιατι εγω δεν εχω δει καποια καλητερευση βρε παιδια..και υποτροπες εχω και απο ολα!
Άλλο ένα τρανό παράδειγμα για το πόσο μηδαμινή είναι η σημασία των μαγνητικών στην αληθινή κλινική μας εικόνα.

Το ότι δεν έχεις δει καλυτέρευση, πιστεύω είναι γιατί τα εμπορικά φάρμακα της σκλήρυνσης δεν είναι τόσο φτιαγμένα για την πραγματική μας καλυτέρευση, όσο για την συντήρησή μας. Το ότι κάνεις υποτροπές δείχνει επίσης κατά την άποψή μου, ότι το φάρμακο αυτό δεν λειτουργεί τόσο καλά για σένα, αλλά μην φανταστείς ότι και σαν φάρμακο έχει καμία τρομερή επιτυχία, ένα 50% μέσο όρο στην μείωση υποτροπών κάνει μετά από εκτενής κλινικές δοκιμές, όπου + τις παρενέργειες πιστεύω έρχεται μία η άλλη.

Γνωρίζοντας καλά την διαδικασία, το επόμενο βήμα Πάνο εάν διαμαρτυρηθείς είναι να σου προτείνουν το επόμενο εμπορικό φάρμακο για όσο αντέχεις, και μετά το επόμενο και το επόμενο. Δεν υπάρχει τέλος στο φαρμακευτικό κρεσέντο του συστήματος των πενιχρών στατιστικών και αυτό είναι καλό να το γνωρίζουμε. Η τοξικότητα του οργανισμού μας αυξάνει, οι παρενέργειες επίσης και η κακή μας υγεία βρίσκει γερές βάσεις δυστυχώς, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.

Ελπίζω το γρηγορότερο να μπορέσεις να βρεις την Θεραπεία σου όποια και αν είναι αυτή, φαρμακευτική ή εναλλακτική, να γνωρίζεις όμως ότι δεν πρέπει ποτέ να καθησυχαζόμαστε σε ένα φάρμακο και ότι καλό είναι να εργαζόμαστε εντατικά στην βελτίωση πολλών ψεγαδιών που μας οξειδώνουν και τοξινώνουν, πρωτίστως ψυχολογικά αλλά και σωματικά. Οι υποτροπές πάντα μεταφέρουν μηνύματα προς των αποδέκτη τους. Μην τα αψηφείς, δώσε σε κάθε υποτροπή την Αξία που της αναλογεί.

Ως εκ Θαύματος η δικιά μου πορεία μου δείχνει ότι παύει να υπάρχει αναγκαιότητα για αυτές όταν πασχίζουμε να ακολουθήσουμε τον Δρόμο να βελτιώνουμε πτυχές του εαυτού μας με πυλώνες την Εγκράτεια, την Συγχώρεση, την Ταπείνωση, Μετάνοια και Προσευχή, την Φιλοτιμία, την Αγάπη, το Θάρρος και την Καλοσύνη (κ.α.). Σιγά σιγά μειώνονται σε ένταση οι υποτροπές, αλλά και σε ποσότητα. Μένει μονάχα ένα αλλαγμένο Ον, προς το καλύτερο για τον εαυτό του αλλά και το περιβάλλον του. Και η καλυτέρευση ποτέ δεν σταματάει. Και είναι ότι πιο Υπέροχο να βλέπει κανείς αυτό να γίνεται στην πράξη, από την αρχή της νόσου, όλα έχουν λογική προς την Κατεύθυνση της Ελευθερίας μας από τον κακό μας φοβισμένο και χαζοπερήφανο εγωιστικό εαυτό.

Προπάντων μην φοβάσαι. Όλα είναι υπό έλεγχο από την Ζωή όταν δεν φοβόμαστε.
Διαβάζω ένα καταπληκτικό βιβλίο τώρα τελευταία, που αξίζει τον κόπο τώρα σε αυτήν την καμπή της ζωής σου να του ρίξεις ένα διάβασμα αν το βρεις.

Βάδιζε υγιαίνων
Το νόημα της υγείας και της νόσου

Φάρος Φιλόθεος
Διασύνδεση
Εικόνα

Καλή Δύναμη Πάνο.
 #129385  από Πανοςςς
 Τετ Δεκ 27, 2017 4:48 pm
να σαι καλα θα το διαβασω!!αυτο τις παρενεργειες που λες..εδειξε και μια ατροφια στον εγγεφαλο η μαγνητικη.τι ειναι αυτο?απο υο φαρμακο θα μπορουσε να ναι
 #129416  από Tsipanian
 Πέμ Ιαν 04, 2018 10:27 pm
Θα συναινεσω και εγώ με το Στάθη του οποίου το μνμ με συγκίνησε και αγγιξε την ψυχή μου. Βρίσκομαι σε μπερδεμένη κατάσταση! Όταν ζητούσα Βοήθεια για το πρόβλημα μου ( οπτικά Θέματα/ κανε τον κόπο να διαβάσεις την παρουσίαση νεου μέλους) ο οφθαλμίατρος με έστελνε στο νευρολογο και αντίστροφα διότι οι εξετάσεις ηταν καλές στη μαγνητική αλλα οχι στα προκλητα δυναμικά και οπτικά πεδια. Αγανάκτησα! Παράτησα καθε εξέταση και αυτο ίσως μου στοίχισε την απώλεια όρασης μου...ισως! Τωρα μετά απο 10 χρόνια με διέγνωσαν!!! Ο νευρολόγος μου είπε για φάρμακα όταν εγω δεν εχω άλλο σύμπτωμα εκτός απο αυτο που φώναζα τότε!Όταν εχω κάνει δυο παιδιά ως " υγιής και μεμονωμένο περιστατικό"!!!! Είμαι στεναχωρημενη και σε δίλλημα εαν πρεπει να ακολουθήσω ή απλά να κανω οτι εκσνα πρίν. Όταν θεωρούσα τον εαυτο μου παρανοϊκή!!! Συγγνώμη εαν σας κούρασα!
 #129417  από Tsipanian
 Πέμ Ιαν 04, 2018 10:30 pm
Θα συναινεσω και εγώ με το Στάθη του οποίου το μνμ με συγκίνησε και αγγιξε την ψυχή μου. Βρίσκομαι σε μπερδεμένη κατάσταση! Όταν ζητούσα Βοήθεια για το πρόβλημα μου ( οπτικά Θέματα/ κανε τον κόπο να διαβάσεις την παρουσίαση νεου μέλους) ο οφθαλμίατρος με έστελνε στο νευρολογο και αντίστροφα διότι οι εξετάσεις ηταν καλές στη μαγνητική αλλα οχι στα προκλητα δυναμικά και οπτικά πεδια. Αγανάκτησα! Παράτησα καθε εξέταση και αυτο ίσως μου στοίχισε την απώλεια όρασης μου...ισως! Τωρα μετά απο 10 χρόνια με διέγνωσαν!!! Ο νευρολόγος μου είπε για φάρμακα όταν εγω δεν εχω άλλο σύμπτωμα εκτός απο αυτο που φώναζα τότε!Όταν εχω κάνει δυο παιδιά ως " υγιής και μεμονωμένο περιστατικό"!!!! Είμαι στεναχωρημενη και σε δίλλημα εαν πρεπει να ακολουθήσω ή απλά να κανω οτι εκσνα πρίν. Όταν θεωρούσα τον εαυτο μου παρανοϊκή!!! Συγγνώμη εαν σας κούρασα!
Tsipanian έγραψε:Θα συναινεσω και εγώ με το Στάθη του οποίου το μνμ με συγκίνησε και αγγιξε την ψυχή μου. Βρίσκομαι σε μπερδεμένη κατάσταση! Όταν ζητούσα Βοήθεια για το πρόβλημα μου ( οπτικά Θέματα/ κανε τον κόπο να διαβάσεις την παρουσίαση νεου μέλους) ο οφθαλμίατρος με έστελνε στο νευρολογο και αντίστροφα διότι οι εξετάσεις ηταν καλές στη μαγνητική αλλα οχι στα προκλητα δυναμικά και οπτικά πεδια. Αγανάκτησα! Παράτησα καθε εξέταση και αυτο ίσως μου στοίχισε την απώλεια όρασης μου...ισως! Τωρα μετά απο 10 χρόνια με διέγνωσαν!!! Ο νευρολόγος μου είπε για φάρμακα όταν εγω δεν εχω άλλο σύμπτωμα εκτός απο αυτο που φώναζα τότε!Όταν εχω κάνει δυο παιδιά ως " υγιής και μεμονωμένο περιστατικό"!!!! Είμαι στεναχωρημενη και σε δίλλημα εαν πρεπει να ακολουθήσω ή απλά να κανω οτι εκσνα πρίν. Όταν θεωρούσα τον εαυτο μου παρανοϊκή!!! Συγγνώμη εαν σας κούρασα!
 #129418  από Tsipanian
 Πέμ Ιαν 04, 2018 10:32 pm
Ξεχασα να πω ότι η μείωση για το νευρολόγο σημαίνει βελτίωση. Ειχα αυτή τη συζήτηση πριν λιγες μέρες. Καλή τύχη!