• Aναζητωντας τη διαγνωση.

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128996  από Emma15
 Δευ Οκτ 16, 2017 8:45 pm
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι 38 ετων και το καλοκαιρι που μας περασε παρουσιασα ξαφνικα μια οπτικη εκπτωση, χανοντας πολυ σημαντικο ποσοστο της ορασης μου απο το ενα ματι. Απευθυνθηκα σε οφθαλμιατρο, ο οποιος μου ειπε οτι το ματι δεν εχει κανενα προβλημα και οτι το προβλημα ειναι νευρολογικο. Πηγα στο νοσοκομειο στη νευρολογικη κλινικη και μου εκαναν εισαγωγη.
Μου εκαναν αξονικη (βγηκε καθαρη) και μαγνητικη, η οποια εδειξε εστιες στη λευκη ουσια του εγκεφαλου. Πηρα 5νθημερη ενδοφλεβια κορτιζονη και μου εδωσαν εξιτηριο. Η οπτικη οξυτητα που εκανα σε οφθαλμιατρο μετα απο την κορτιζονη εδειξε μερικη μονο βελτιωση της ορασης κι ετσι μου ξαναεκαναν εισαγωγη στο νοσοκομειο και ξαναπηρα 5νθημερο σχημα.
Ξεχασα να σας πω οτι εκανα και οσφυονωτιαια παρακεντηση και τα αποτελεσματα μιλανε για ολογοκλωνικες ζωνες στο ΕΝΥ και στον ορο. Πιστευετε οτι εχω πολλες πιθανοτητες να εχω σκληρυνση κατα πλακας?
Η νευρολογος μου επιμενει να κανω και ανοσολογικες για λυκο ή καποιο αλλο αυτοανοσο συστηματικο νοσημα, αλλα εγω δεν πιστευω οτι εχω λυκο γιατι πολυ απλα δεν εχω κανενα συμπτωμα του λυκου. Η δε ρευματολογος πιστευει οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας.
Εσεις τι λετε? Απο την εμπειρια σας, τι θα λεγατε?
Ειμαι ακομα σε αναμονη της διαγνωσης και περιμενω να κανω και καποιες ακομα εξετασεις.

Σας ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο μου κειμενο. :smile-thinking:
 #128997  από ΖΕΤΑ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
 Δευ Οκτ 16, 2017 10:36 pm
Emma καλησπέρα.Συμφωνα με αυτά που αναφέρεις υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να έχεις σκπ αλλά οι γιατροί καλά κάνουν και ψάχνουν και άλλα πράγματα μιας και υπάρχουν και άλλες ασθένειες με παρόμοια συμπτώματα.Και σε μένα είχαν ψάξει τρία τέσσερα αυτοάνοσα πριν καταλήξουν στη σκπ.Οπως και να έχει σύντομα θα ξέρεις τα αποτέλεσματα.Το μάτι σου τώρα είναι εντάξει? Αποκαταστάθηκε το πρόβλημα?Σου εύχομαι ότι καλύτερο και ότι χρειαστείς και μπορώ να σε βοηθήσω θα το κάνω με χαρά όπως και όλοι άλλωστε από το Mssociety .
 #128998  από Emma15
 Δευ Οκτ 16, 2017 11:45 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το μάτι μου είναι σε μια στάσιμη κατάσταση από τότε που τελειωσα με την κορτιζόνη. Ίσως πάρει και μήνες, έτσι διάβασα κάπου. Γενικότερα ειμαι λίγο χαμένη στο διάστημα, αφού ακόμα δεν ξέρω τί έχω. Θα δείξει, ελπίζω σύντομα.
 #128999  από Arage
 Τρί Οκτ 17, 2017 8:25 am
πόσες εστίες έχεις στον εγκεφαλο; περιελάμβαναν σκιαγραφικο;

γενικά να ξέρεις πριν γίνει διάγνωση για σκλήρυνση πρώτα αποκλειουν αλλά αυτόανοσο.

αλλά αν έχεις πολλές εστίες πάνω από 10 και ολιγοκλονικα νομίζω γίνεται διάγνωση ότι πιθανών να έχεις και ξεκινάς αγωγή. Παλιοτερά θα έπρεπε να περιμένουν και άλλο επεισόδιο
 #129000  από Arage
 Τρί Οκτ 17, 2017 8:28 am
οσο για την όραση έχω ακουσει κοσμο που άργησε πολύ να τους επανέλθει 100%. Πριν πάρεις φάρμακα αν σου δώσουν να πας και σε άλλους νευρολόγους.
 #129002  από Στάθης
 Τρί Οκτ 17, 2017 2:14 pm
Emma15 έγραψε:Εσεις τι λετε? Απο την εμπειρια σας, τι θα λεγατε?
Ειμαι ακομα σε αναμονη της διαγνωσης και περιμενω να κανω και καποιες ακομα εξετασεις.
Γεια σου Emma, από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω τα εξής.

Όλη η ταλαιπωρία σου είναι εφάμιλλη με αυτά που τράβηξα και εγώ κατά την πρώτη μου υποτροπή όπου χρειάστηκα και εγώ δύο σχήματα μπόλικης κορτιζόνης για να συμμαζευτεί η πολύ σοβαρή οπτική νευρίτιδα. Μου πήρε περίπου ένα εξάμηνο για να φτάσω στο 95% όπου το υπόλοιπο 5% ήταν ο νυσταγμός, θολούρα και ελαφριά διπλωπία όταν κουραζόμουν. Έμελε μετά από χρόνια να διορθωθεί και το υπόλοιπο 5%, οπότε σήμερα η όραση μου είναι πολύ καλά, Δόξα τον Θεό.

Δέχτηκες πολύ ταλαιπωρία, αν βάλουμε τις αξονικές, μαγνητικές, τις αιματολογικές, τις κορτιζόνες, πολύ μεγάλη ταλαιπωρία για τον οργανισμό οποιονδήποτε ανθρώπου. Έτσι όπως το βλέπω, π.χ. την αξονική δεν την χρειαζόσουν για κανένα λόγο, και ένα πρωτοετής της ιατρικής θα σε πήγαινε κατευθείαν σε μαγνητική.

Το σώμα σου χρειάζεται επείγον ποιοτική ξεκούραση, απορρόφηση των φαρμάκων, και καλό μεταβολισμό για τον οποίον συνιστώ ελαφρύ περπάτημα (20-30') που είναι και καλός ο καιρός. Μην διανοηθείς να τους αφήσεις να σε ταράξουν σε άλλες εξετάσεις (για λύκους κτλ.). Από αυτά που έχουν δει τα μάτια μου και ζήσει ο ίδιος μπορεί να καταλήξεις στο τμήμα της υπόγειας πυρηνικής φυσικής για εξετάσεις που ούτε φαντάζεσαι χωρίς λόγο και αιτία... (Αττικό νοσοκομείο 2009). Χρειάζεσαι ξαναλέω να δώσεις ανάσα στον οργανισμό σου και σιγά σιγά να το αφήσεις να αναπλάσει την βλάβη, με εξωτερική βοήθεια (π.χ. κορτιζόνη) αλλά και εσωτερική πολύ σημαντική βοήθεια.

Λέγοντας εσωτερική, μην αναμένεις κάτι, δηλαδή π.χ. την διάγνωση. Αν είναι να έρθει θα έρθει. Για κάποιο λόγο η Ζωή μέσα σου, πέταξε κάποιες φωτιές στο οπτικό σου νεύρο. Συνηθίζεται σε πολλές περιπτώσεις αυτό να συμβαίνει σαν σύμπτωμα από την τοξικότητα (π.χ. το τσιγάρου, ή βαρέων μετάλλων). Ο στόχος σου θα είναι να μην πελαγώσεις ή πνιγείς με ταμπέλες τύπου "σκλήρυνση", αλλά να δεις στα σοβαρά πως μπορείς να αντιοξειδώσεις και αποτοξινώσεις το πνεύμα και σώμα σου. Και αυτό είναι πολύ πιο εύκολο από ότι ακούγεται, το μόνο να δώσεις λίγο χώρο στην Καρδιά σου και αυτά που την βαραίνουν.

Την πνευματικά εμπόδια-αίτια ασθένειας της καρδιάς, π.χ. μη συγχώρεση, θυμός, στεναχώρια, φόβος, κατάθλιψη οδηγούν στα σωματικά μας πταίσματα-συμπτώματα ασθένειας, όπως καταχρήσεις, κακός ύπνος, νευρικότητα, κακή διατροφή και άλλα.

Αυτό που σου συνέβη είναι για Καλό. Προσπάθησε να το δεις έτσι, γιατί όταν μια "ασθένεια" την βλέπεις θετικά, έχει την τάση με τρόπο μαγικό να βελτιώνει την ποιότητά ζωής σου, βέβαια με κάποιες θυσίες του Εγώ μας, αλλά με μαγική κατευθυντήρια γραμμή από την ίδια την Ζωή.

Όλα θα πάνε καλά Emma. Είμαι 38 χρονών (συνομήλικοι δηλαδή) διαγνωσμένος από τα 24. Η βοήθειά μας είναι δεδομένη εάν προσευχηθούμε και την αναζητήσουμε. Οι γιατροί μπορούν μόνο να μας υποστηρίξουν ως ένα σημείο, αυτό της συντήρησης (και εκμετάλλευσης). Βρες την Δύναμη μέσα σου να φιλτράρεις αυτά που σου λένε, να ρωτάς και να μελετάς για το θέμα σου (εδώ μέσα θα βρεις πολλές ενδιαφέροντες γνώσεις) και πάσχιζε μέσα από την Υπομονή και Διάθεσή σου να ενεργοποιήσεις την πνευματική σου Θεραπεία εκμεταλλευόμενη το συμβάν "Οπτική Νευρίτιδα" που έμελλε να βρεθεί μπροστά σου, για τον δικό σου Λόγο, μια σπάνια ευκαιρία να ελευθερωθείς από τα δεσμά σου.

Εικόνα

Καλή Δύναμη & Υγεία Emma
με την ευχή μου η 100% επαναφορά από την περιπέτεια σου.
 #129003  από emarydi
 Τρί Οκτ 17, 2017 2:30 pm
καλη συνεχεια στη ζωη σου με οτι διαγνωση και αν παρεις, σου γραφω για να σου τονισω το θεμα της διαιτας οσο παιρνεις κορτιζονη αλλα και κανα μηνα αφου σταματησεις ειναι πολυ απλη ΟΧΙ ΑΛΑΤΙ ΟΧΙ ΖΑΧΑΡΗ . το πιθανοτερο ειναι να στο εχουν πει αλλα καλλιο γαιδουροδενε...... :emojis-3:
 #129007  από Emma15
 Τετ Οκτ 18, 2017 10:30 am
Arage έγραψε:πόσες εστίες έχεις στον εγκεφαλο; περιελάμβαναν σκιαγραφικο;

γενικά να ξέρεις πριν γίνει διάγνωση για σκλήρυνση πρώτα αποκλειουν αλλά αυτόανοσο.

αλλά αν έχεις πολλές εστίες πάνω από 10 και ολιγοκλονικα νομίζω γίνεται διάγνωση ότι πιθανών να έχεις και ξεκινάς αγωγή. Παλιοτερά θα έπρεπε να περιμένουν και άλλο επεισόδιο
Kαλημερα. Η διαγνωση της μαγνητικης μιλαει για πολλαπλες εστιες. Η παρακεντηση μιλαει για ολιγοκλωνικες ζωνες. Τωρα περιμενω να κανω και ανοσολογικες, φλουοροαγγειογραφια και οπτικα προκλητα δυναμικα. Ελπιζω μετα και απο αυτες τις εξετασεις να εχω επιτελους μια διαγνωση και να αρχισω αγωγη γιατι φοβαμαι οτι αν καθυστερησει η αγωγη πιθανον να εχω και αλλα επεισοδια.
 #129008  από Emma15
 Τετ Οκτ 18, 2017 10:39 am
Στάθης έγραψε:
Emma15 έγραψε:Εσεις τι λετε? Απο την εμπειρια σας, τι θα λεγατε?
Ειμαι ακομα σε αναμονη της διαγνωσης και περιμενω να κανω και καποιες ακομα εξετασεις.
Γεια σου Emma, από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω τα εξής.

Όλη η ταλαιπωρία σου είναι εφάμιλλη με αυτά που τράβηξα και εγώ κατά την πρώτη μου υποτροπή όπου χρειάστηκα και εγώ δύο σχήματα μπόλικης κορτιζόνης για να συμμαζευτεί η πολύ σοβαρή οπτική νευρίτιδα. Μου πήρε περίπου ένα εξάμηνο για να φτάσω στο 95% όπου το υπόλοιπο 5% ήταν ο νυσταγμός, θολούρα και ελαφριά διπλωπία όταν κουραζόμουν. Έμελε μετά από χρόνια να διορθωθεί και το υπόλοιπο 5%, οπότε σήμερα η όραση μου είναι πολύ καλά, Δόξα τον Θεό.

Δέχτηκες πολύ ταλαιπωρία, αν βάλουμε τις αξονικές, μαγνητικές, τις αιματολογικές, τις κορτιζόνες, πολύ μεγάλη ταλαιπωρία για τον οργανισμό οποιονδήποτε ανθρώπου. Έτσι όπως το βλέπω, π.χ. την αξονική δεν την χρειαζόσουν για κανένα λόγο, και ένα πρωτοετής της ιατρικής θα σε πήγαινε κατευθείαν σε μαγνητική.

Το σώμα σου χρειάζεται επείγον ποιοτική ξεκούραση, απορρόφηση των φαρμάκων, και καλό μεταβολισμό για τον οποίον συνιστώ ελαφρύ περπάτημα (20-30') που είναι και καλός ο καιρός. Μην διανοηθείς να τους αφήσεις να σε ταράξουν σε άλλες εξετάσεις (για λύκους κτλ.). Από αυτά που έχουν δει τα μάτια μου και ζήσει ο ίδιος μπορεί να καταλήξεις στο τμήμα της υπόγειας πυρηνικής φυσικής για εξετάσεις που ούτε φαντάζεσαι χωρίς λόγο και αιτία... (Αττικό νοσοκομείο 2009). Χρειάζεσαι ξαναλέω να δώσεις ανάσα στον οργανισμό σου και σιγά σιγά να το αφήσεις να αναπλάσει την βλάβη, με εξωτερική βοήθεια (π.χ. κορτιζόνη) αλλά και εσωτερική πολύ σημαντική βοήθεια.

Λέγοντας εσωτερική, μην αναμένεις κάτι, δηλαδή π.χ. την διάγνωση. Αν είναι να έρθει θα έρθει. Για κάποιο λόγο η Ζωή μέσα σου, πέταξε κάποιες φωτιές στο οπτικό σου νεύρο. Συνηθίζεται σε πολλές περιπτώσεις αυτό να συμβαίνει σαν σύμπτωμα από την τοξικότητα (π.χ. το τσιγάρου, ή βαρέων μετάλλων). Ο στόχος σου θα είναι να μην πελαγώσεις ή πνιγείς με ταμπέλες τύπου "σκλήρυνση", αλλά να δεις στα σοβαρά πως μπορείς να αντιοξειδώσεις και αποτοξινώσεις το πνεύμα και σώμα σου. Και αυτό είναι πολύ πιο εύκολο από ότι ακούγεται, το μόνο να δώσεις λίγο χώρο στην Καρδιά σου και αυτά που την βαραίνουν.

Την πνευματικά εμπόδια-αίτια ασθένειας της καρδιάς, π.χ. μη συγχώρεση, θυμός, στεναχώρια, φόβος, κατάθλιψη οδηγούν στα σωματικά μας πταίσματα-συμπτώματα ασθένειας, όπως καταχρήσεις, κακός ύπνος, νευρικότητα, κακή διατροφή και άλλα.

Αυτό που σου συνέβη είναι για Καλό. Προσπάθησε να το δεις έτσι, γιατί όταν μια "ασθένεια" την βλέπεις θετικά, έχει την τάση με τρόπο μαγικό να βελτιώνει την ποιότητά ζωής σου, βέβαια με κάποιες θυσίες του Εγώ μας, αλλά με μαγική κατευθυντήρια γραμμή από την ίδια την Ζωή.

Όλα θα πάνε καλά Emma. Είμαι 38 χρονών (συνομήλικοι δηλαδή) διαγνωσμένος από τα 24. Η βοήθειά μας είναι δεδομένη εάν προσευχηθούμε και την αναζητήσουμε. Οι γιατροί μπορούν μόνο να μας υποστηρίξουν ως ένα σημείο, αυτό της συντήρησης (και εκμετάλλευσης). Βρες την Δύναμη μέσα σου να φιλτράρεις αυτά που σου λένε, να ρωτάς και να μελετάς για το θέμα σου (εδώ μέσα θα βρεις πολλές ενδιαφέροντες γνώσεις) και πάσχιζε μέσα από την Υπομονή και Διάθεσή σου να ενεργοποιήσεις την πνευματική σου Θεραπεία εκμεταλλευόμενη το συμβάν "Οπτική Νευρίτιδα" που έμελλε να βρεθεί μπροστά σου, για τον δικό σου Λόγο, μια σπάνια ευκαιρία να ελευθερωθείς από τα δεσμά σου.

Εικόνα

Καλή Δύναμη & Υγεία Emma
με την ευχή μου η 100% επαναφορά από την περιπέτεια σου.
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τα καλα σου λογια Σταθη. Ειμαι ηρεμη και προσπαθω να μην αγχωνομαι για πραγματα που στο παρελθον μπορει να με αποσυντονιζαν ή να με στρεσαριζαν. Βεβαια, ισως τωρα ειναι λιγο αργα αφου ηδη επαθα ο,τι επαθα, αλλα σιγουρα μια ηρεμη προσεγγιση των καταστασεων απο δω και περα θα βοηθησει στην θετικη εξελιξη και αντιμετωπιση της νοσου. Εχω τν υποψια οτι αυτο μου συνεβη λογω μιας εξαιρετικα δυσκολης περιοδου που περασα περσι, με πολυ δικο μου ανθρωπο που για μηνες μπαινοβγαινε στις εντατικες και κρεμοταν η ζωη του απο μια κλωστη. Ευτυχως ολα πηγαν καλα στο τελος και σωθηκε. Ο οργανισμος μου ομως μετα απο ολο αυτο ξεσπασε και επιτεθηκε στο ΚΝΣ.
Τελος παντων, ο,τι εγινε εγινε. Ο σκοπος ολων μας απο δω και περα πρεπει να ειναι μια ηρεμη ψυχολογικη κατασταση και μια χωρις αγχος αντιμετωπιση της καθημερινοτητας μας. Σε ευχαριστω πολυ.
 #129009  από Emma15
 Τετ Οκτ 18, 2017 10:45 am
emarydi έγραψε:καλη συνεχεια στη ζωη σου με οτι διαγνωση και αν παρεις, σου γραφω για να σου τονισω το θεμα της διαιτας οσο παιρνεις κορτιζονη αλλα και κανα μηνα αφου σταματησεις ειναι πολυ απλη ΟΧΙ ΑΛΑΤΙ ΟΧΙ ΖΑΧΑΡΗ . το πιθανοτερο ειναι να στο εχουν πει αλλα καλλιο γαιδουροδενε...... :emojis-3:
Καλημερα Emarydi.
Μολις τελειωσα και με την ποσιμη κορτιζονη οι γιατροι μου ειπαν οτι μπορω να τρωω κανονικα ζαχαρη και αλατι κι εγω αυτο εκανα, χωρις να κανω υπερβολες. Παρολα αυτα, παρατηρησα οτι εβαλα 4 κιλα, χωρις ομως να τρωω παραπανω απο πριν, και αναρωτιομουν για ποιο λογο.... Σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη, θα την ακολουθησω. Προφανως δεν πρεπει ακομα να τρωω ζαχαρη και αλατι και απορω γιατι δεν μου το ειπανε οι γιατροι...