• Τύπος σκληρυνσης

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128776  από hope
 Τετ Σεπ 13, 2017 2:39 am
Γειά σας και πάλι παιδια. Επειδή έχω πελαγώσει και σαφείς απαντήσεις δεν παίρνω σας παρακαλώ μπορείτε εσείς να μου εξηγήσετε κατι?
Πως καταλαβαίνει κάποιος τι τύπο σκλήρυνσης εχει? Πρωτοπαθως προϊουσα ή υποτροπιαζουσα-διαλειπουσα? Μόνο από την εξέλιξη της νοσου? Και στα πόσα χρόνια περιπου?
Απεικονιστικες διάφορες υπάρχουν στους 2 τυπους? Σας παρακαλώ ας μου δώσει κάποιος σαφείς απαντησεις.
 #128781  από away
 Τετ Σεπ 13, 2017 2:33 pm
Το ιδιο ερωτημα εχω και εγω....καθε φορα που παω στο γιατρο μου λεω θα ρωτησω να μαθω αλλα ολο το ξεχνω που θα παει ομως θα το μαθω :emojis-1: Μαλλον θα το μαθω τωρα που θα παω(αντε να δω) :smile-clapping:
 #128788  από emarydi
 Τετ Σεπ 13, 2017 7:57 pm
Στη δεύτερη μαγνητική που έκανα παρουσιαστηκε επιδεινωση.
Ειχες πει στην παρουσίαση σου αρα το πιθανοτερο είναι ότι εχεις διαλείπουσα
Απο οσο Θυμαμε όταν εχεις σταθερή μαγνητικη αλλα σωματικη χειροτέρευση είναι προϊούσα επισης στην προϊούσα δεν σε πιανει η κορτιζονη και δεν εχεις σαφεις εξαρσεις και υφέσεις βασικα μονο πεφτεις (αργα?) αλλα σταθερα Ενώ στην υποτροπιάζουσα μπορει να γινεις χαλια όταν εχεις ωση και μετα να συνέρθεις τελειως (?) με την κορτιζονη ή και θεραπεια
Ότι και να χεις χρειάζεται :smile-muscle:
 #128790  από hope
 Πέμ Σεπ 14, 2017 8:32 am
Αυτό που λες νομίζω είναι σωστό emarydi. Στη δευτεροπαθως προϊουσα ο γιατρός μου είχε πει ότι είναι ετσι. Στην πρωτοπαθως προιουσα ομως? Εκεί έχει εστιες?
Ρώτα βρε away μου να μάθουμε κι εμείς :emojis-1:
 #128791  από emarydi
 Πέμ Σεπ 14, 2017 12:39 pm
προιουσα οταν λεω εννοω την πρωτοπαθως 2παθως ειναι μετα απο χρονια δεδλειπουσας
 #128874  από away
 Πέμ Σεπ 21, 2017 12:11 pm
Καλημερα και το οναμα αυτης.....μουσικη παρακαλω.....Υποτροπιάζουσα
Ο γιατρος φανηκε καθησυχαστικός, μου εκατσε η Avonex καλα και συνεχιζω απτοητος. 2 Δεκεμβριου ραντεβου στο Παπαγεωργιου για φονταν. Λεω να παω ελπιζω να βρω κανα φιλαρακι απο δω μεσα :smile-party:

Ευχες για οτι καλυτερο!!!
 #128888  από hope
 Κυρ Σεπ 24, 2017 1:01 pm
Μπράβο away. Χαίρομαι για εσενα. Ελπίζω να συνεχίσεις πολύ καλά με την avonex και να σε βοηθήσει πολυ.
 #128889  από away
 Κυρ Σεπ 24, 2017 8:41 pm
Να'σαι καλα hope.....ευχες για οτι καλυτερο!