• ΔΑΛΑΚΑΣ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128772  από hope
 Τρί Σεπ 12, 2017 10:48 pm
Καλησπέρα παιδια.
Θα μπορούσε σας παρακαλώ οποίος έχει επισκεφτεί τον Δαλακα να μου στείλει μηνυμα?
 #129225  από aeras21
 Πέμ Νοέμ 30, 2017 2:12 pm
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΕΠΑΡΧΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΑΣΘΕΝΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΞΕΤΑΖΕΙ Ο ΔΑΛΑΚΑΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΥ;;;ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
 #129249  από Νικολετα
 Τρί Δεκ 05, 2017 11:36 pm
Θα τον επισκεφτώ την επόμενη εβδομάδα οπότε θα σας στείλω εντυπώσεις!
 #129255  από Katerina88
 Τετ Δεκ 06, 2017 7:18 pm
Καλησπερα!!!Ειμαι διαγνωσμενη δυο μηνες και με πρακολουθει ο συγκεκριμενος γιατρος. Ενα εχω να πω, σωστος επιστημονας και ανθρωπος. Λιγομιλητος, ουσιαστικος σε αυτα που λεει και καθησυχαστικος. Δεν σε φοβιζει, ακουει τι εχεις να του πεις, υπολογιζει την ψυχολογια σου και σε αντιμετωπιζει σαν ανθρωπο και οχι σαν ασθενη. Τον ιουνιο που ειχα μουδιασμα στο χερι και τον επισκεφτηκα υστερα απο τις μαγνητικες (ενδεικτικες για σκπ) αφου με εξετασε και ειδε οτι δεν εχω κατι ανησυχητικο(μιας και αυτο το μουδιασμα το ειχα σαν συμπτωμα εδω και 6-7 χρονια)αλλα απιστευτο φοβο δεν μου εδωσε θεραπεια αλλα μου συστησε επαναληπτικες μαγνητικες τον οκτωβρη. Οταν ξαναπηγα (χωρις φοβο πλεον και με καλη ψυχολογια) και αφου ειχα μια νεα εστια ξεκινησα αγωγη με rebif 44mg. Ελυσε ολες μου τις αποριες για τη θεραπεια, την παθηση, τι να περιμενω και μπορω να πω οτι εφυγα καλυτερα ψυχολογικα απ οτι πηγα. Ακριβος γιατρος αλλα θεωρω οτι αξιζει!
 #129275  από Νικολετα
 Σάβ Δεκ 09, 2017 2:36 am
Καλησπέρα και πάλι! Σημερα ειχα την πρωτη μου επίσκεψη με τον καθηγητη Δαλακα. εχουν περασει 5 μήνες απο τα πρώτα μου συμπτωματα και ακόμα δεν εχω διάγνωση. Επίσης εχω ακόμα σχεδον τα ιδια συμπτωματα χωρίς να εχουν υποχωρήσει υστερα απο χορηγήσεις κορτιζόνης. Ο καθηγητης είδε όλες μου εξετάσεις με εξέτασε συνοπτικα μου εξήγησε λεπτομερως το τι μου συμβαινει μου έδωσε ξεκάθαρη διάγνωση(μυελίτιδα και οχι σκπ βεβαια δεν ξερω τι απο τα δυο ειναι χειρότερο) και εστιάσε στο πρόβλημα μου και στα συμπρωματα που με ταλαιπωρουν ολους αυτους του μήνες. ολοι οι νευρολογοι που εχω επισκεφτει κανεις δεν μου έδινε διαγνωση. και όλοι μου έλεγαν να κανω υπομονη, Η κορτιζονη δεν με επιανε ο γιατρος μου ειπε οτι στην περιπτωση μου πρεπει να παρω 2000 ml κορτιζονης εδοφλεβια για 3 μερες κατι που στην ελλαδα δεν το κανουν ευκολα και τουλαχιστον οι μαθητες του. για να μην μακρυγορώ ηταν ευχαριστος κατανοητος ξεκαθαρος πληρως κατατοπιστικος σιγουρος,ετοιμολογος φανηκε οτι εχει τεράστια εμπειρια, εφυγα τουλαχιστον ψυχολογικα καλυτερα και είμαι λιγο πιο αισιοδοξη για το μέλλον. αρκετα ακριβος αλλα πιστευω κι εγω πως αξιζει. :emojis-8:
 #129281  από soag
 Δευ Δεκ 11, 2017 11:41 am
Καλησπέρα Νικολέτα.Θα ήθελα να σε ρωτήσω με ποια κριτήρια κατέληξε ότι είναι μυελίτιδα και όχι σκπ;Πέρα από την κορτιζόνη ποια άλλη θεραπεία μακροχρόνια σου συνέστησε;
 #129343  από Νικολετα
 Σάβ Δεκ 16, 2017 5:22 pm
Καλησπέρα! Μεχρι πριν επισκεφτώ το κ Δαλακα όλοι οι γιατροί δεν μου εδιναν διάγνωση. Μου έλεγαν οτι θα δειξει κλπ... Οτι μπορει να είμαι σε αρχικο σταδιο σκπ επειδή το μόνο που εχω ειναι μια εστία ενεργή ακόμα στη περιοχη του αυχένα στον Α2. Βεβαια αυτη μοναδική εστία ηταν ικανή να μου προκαλέσει σοβαρα προβλήματα κινητικά και αισθητικα τα οποία με βασανίζουν ακομα. Ο Δαλάκας μου είπε σχεδον με βεβαιότητα οτι εχω μυελίτιδα. και οτι με παρακολούθηη στο μελλοντικά θα μου δωσει αντιστοιχα φαρμακα για μυελιτιδα οπως και στη σκπ.. Ουτε εγώ γνωρίζω πολλά πράγματα.. Θα δείξει οπως λένε και οι γιατροί!! :emojis-19:
 #129364  από Arage
 Τρί Δεκ 19, 2017 11:59 am
Γεια σου Νικολέτα,
και εγω έχω μια παρόμοια περίπτωση με τη δική σου, μία εστία στον αυχένα η οποια μου δημιούργησε μούδιασμα στην αριστερή μου πλευρά, το οποιο όμως με κορτιζόνη πέρασε εντελως μετά απο ένα δίμηνο.

Μυελίτιδα μου γράφουν αλλά όλοι οι γιατροί μου λένε ότι ίσως είναι αρχικό στάδιο της σκλήρυνσης κατα πλάκας. Έχει περάσει εναμιση χρόνος και δεν έχω τίποτα καινουργιο ούτε εστία ούτε κανένα σύμπτωμα.

Ο Δαλάκας τι σου είπε? Θα σε ξαναπιάσει?τι φαρμακα θα σου δώσει στο μέλλον και γιατί?
Αν υποτίθεται σε ξαναπιάσει κάτι δεν έχεις μυελιτιδα αλλα σκληρυνση κατα πλακας έτσι δεν είναι?
 #129424  από hope
 Σάβ Ιαν 06, 2018 2:33 am
Εγώ παιδιά δεν αμφισβητώ τις γνώσεις του.
Είμαι σίγουρη και για τις διαγνώσεις του. Αν καποιος δεν ειχε σιγουρη διαγνωση εκει θα τον εστελνα. Εμένα μου είπε με τη μία σκπ.
Απλά πήγα με πολλές ελπιδες. Νόμιζα ότι θα πάρω όλες τις απαντήσεις που ηθελα. Σκεφτείτε ότι είχα ετοιμάσει 2 σελίδες με ερωτησεις.
Απογοητευτηκα που η επισκεψη μετά βίας κράτησε 20 λεπτα. Τι ερωτήσεις να κανω?
Η που δε δίνει το κινητό του.
Μου φάνηκε αισιόδοξος και αυτό με καθησυχασε καπως.
Σίγουρα θα ξαναπηγαινα ανά διαστήματα για να παίρνω τη γνώμη του.
Για βασικό γιατρό χρειάζομαι όμως έναν καλό επιστήμονα που θα μου αφιερώνει χρόνο θα απαντάει στις ερωτήσεις μου και θα μπορώ να τον βρω στο τηλεφωνο. Και δεν έχω βρει αυτό τον βασικό γιατρό και αγχωνομαι.
 #129589  από Νικολετα
 Τετ Φεβ 07, 2018 1:18 am
Κορίτσια Καλησπέρα,
Arage συγνωμη για την καθυστερηση. Γενικότερα και εμένα οι γιατροι δεν μου εδιναν διάγνωση περα απο τον Δαλακα που μου είπε με σιγουρια μυελίτιδα. οι αλλοι γιατροι μου ελεγαν οτι ισως ειναι αρχικό σταδιο σκπ. φανταζομαι πως αν μας πιασει κατι αλλό η πχ μας βρουν εστιες στον εγκεφαλο το πιο πιθανον ειναι να εχει γυρισει σε σκπ. χαιρομαι που εισαι 1,5 χρονο και δεν εχεις αντιμετωπισει κατι καινουριο. εγώ ακομα παιδευομαι, ο γιατρος μου ειπε οτι ισως παρω καποια αγωγη για μυελιτιδα αλλα δεν μου ειπε κατι αλλο. οπως λεει και η hope η επισκεψη κρατησε 20 λεπτα. εκτοτε δεν μπορω να τον βρω ουτε στο τηλεφωνο. δυστυχως εχω κι εγω τις ιδιες αποριες με σενα...