• Πλαφόν μαγνητικών από γιατρους

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128447  από Βασω86
 Πέμ Αύγ 10, 2017 1:51 am
Καλησπέρα,
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο πλαφόν εξετάσεων στους γιατρους; ό γιατρός μου κάθε φορά που πάω για επανέλεγχο.... Δεν μου γράφει και τις 3 μαγνητικές... Δεν καταλαβαίνω το λόγο...
 #128534  από elpida*
 Τρί Αύγ 22, 2017 11:16 pm
Η μαγνητική τομογραφία παραμένει εξέταση πρώτης γραμμής για συγκεκριμένες ιατρικές ειδικότητες όπως π.χ. νευρολόγους-ψυχιάτρους, παθολόγους- ογκολόγους, παιδιάτρους, ορθοπεδικούς, ρευματολόγους και με ανώτατο αριθμητικό όριο μία ή δύο τον μήνα ανάλογα με την πάθηση και τον ασθενή, αλλά δεν επιτρέπεται να συνταγογραφηθεί από ψυχιάτρους, παιδοψυχιάτρους, πλαστικούς χειρουργούς, αλλεργιολόγους, νεφρολόγους.

http://www.protothema.gr/greece/article ... exetaseis/


Για τη σκλήρυνση μέχρι δυο μαζεμένες μου γράφει ο νευρολόγος. Παραπάνω δε μπορεί μέσα στο μήνα. Προφανώς γι αυτό δεν στις γράφει. Όμως αν τον ρώτησες και δε σου εξήγησε....δεν είναι σωστό. Ισχύει αρκετό καιρό τώρα η νομοθεσία. ;)
 #128569  από maestro
 Δευ Αύγ 28, 2017 4:46 pm
Βασω86 έγραψε:.... Δεν μου γράφει και τις 3 μαγνητικές... Δεν καταλαβαίνω το λόγο...
3...;
Ποια είναι η τρίτη;
Μήπως κάτι δεν ξέρω;;;
Εγώ πάντα 2 κάνω, Εγκεφάλου και ΑΜΣΣ (Αυχενική Μοίρα Σπονδυλική Στήλη)..
Πρέπει να κάνω και σε άλλο σημείο;;;
Έχω ακούσει για θώρακα, αλλά δεν έχω κάνει καμιά φορά (νομίζω).
 #128571  από geopsalto
 Δευ Αύγ 28, 2017 9:05 pm
maestro έγραψε:
Βασω86 έγραψε:.... Δεν μου γράφει και τις 3 μαγνητικές... Δεν καταλαβαίνω το λόγο...
3...;
Ποια είναι η τρίτη;
Μήπως κάτι δεν ξέρω;;;
Εγώ πάντα 2 κάνω, Εγκεφάλου και ΑΜΣΣ (Αυχενική Μοίρα Σπονδυλική Στήλη)..
Πρέπει να κάνω και σε άλλο σημείο;;;
Έχω ακούσει για θώρακα, αλλά δεν έχω κάνει καμιά φορά (νομίζω).

Ναι σωστα ειναι κ αυτη η εξεταση θωρακα , ΘΜΣΣ (Θωρακικη Μοιρα Σπονδυλικη Στηλη) αλλα αυτη ειναι για την σπονδυλικη στηλη ....
 #128589  από Στάθης
 Τρί Αύγ 29, 2017 11:37 pm
Σαν έχω κάνει παραπάνω από 20-25 μαγνητικές και στα τρία σημεία (Εγκέφαλο, Αυχένα, Θώρακα) θα ήθελα να συμβουλέψω ως προς τρία σημεία πάνω στο θέμα.

1. Οι εστίες στις μαγνητικές είναι μια απλή απεικόνιση και δεν αποτελούν βάσιμο υλικό να πνιγόμαστε στην αγωνία και στο άγχος. Ναι δεν είναι άχρηστες αποτελούν μια ένδειξη το ότι υπάρχει θέμα στο κεντρικό νευρικό μας σύστημα αλλά μέχρι εκεί. Μια εστία, ή καμία και είναι ο άλλος παράλυτος, 20 εστίες και ο άλλος πετάει στα σύννεφα. Σενάριο που έχω δει δεκάδες φορές στην πράξη.

2. Το σκιαγραφικό είναι πάρα πολύ ΤΟΞΙΚΟ. Και μάλιστα οι ίδιοι οι νευρολόγοι θεωρούν πια ότι είναι και αίτιο στις υποτροπές. Γνώμη μου, έχουν δίκιο. Η τοξικότητα από όπου και αν προέρχεται = σκλήρυνση. Μεγάλη προσοχή, με το σταγονόμετρο το σκιαγραφικό, και όταν λαμβάνεται τις ακόλουθες μέρες πολλά μα πολλά νερά !

3. Μέτρον άριστον για την μαγνητικές. Κατά την άποψή μου 1 φορά το χρόνο. Προσωπικά μετά από τόσες πολλές που έχει δεχτεί το σώμα μου, πλέον έχει αποκτήσει ευαισθησία σε αυτές, με αποτέλεσμα να ζαλίζομαι πολύ μέσα στην μαγνητική. Ουσιαστικά με τόσες μαγνητικές δόσεις, μου αχρηστεύσανε ένα καλό απεικονιστικό εργαλείο γιατί απλούστατα λίγοι γιατροί γνωρίζουν την δουλειά τους. Οι περισσότεροι είναι σαν την λαϊκή, πάρε πάρε πάρε..... Τώρα που το σκέφτομαι το ίδιο ισχύει και με την κορτιζόνη, αλλά και με τις αντιβιώσεις.

Προσοχή συμπάσχοντες δεν είναι όλα ακίνδυνα όπως μας λένε. Μέτρο άριστον, μέχρι εκεί και όλα καλά, στο δικό μας χέρι είναι αυτά.
 #128602  από Στάθης
 Τετ Αύγ 30, 2017 6:37 pm
Βασω86 έγραψε:Πωωω με έστειλες τώρα, Ουτε που σκεφτηκα την τοξικότητα του σκιαγραφικού ...... :emojis-27:
:smile-thinking:
Στα Αγγλικά το σκιαγραφικό λέγεται "Gadolinium".
Εάν κανείς γράψει στο Google, gadolinium mri toxicity ένα τεράστιο κατεβατό από άρθρα για το θέμα θα εμφανιστούν.

Αυτό για τις υποτροπές, δηλαδή ότι το σκιαγραφικό έχει ευθύνη για την συνέχεια των υποτροπών το άκουσα πρώτη φορά σε συνέδριο από το στόμα γνωστού νευρολόγου εν έτη 2017, συνέδριο στο οποίο ήταν μάρτυρες και άλλα μέλη από το φόρουμ. Κυκλοφορούν σοβαρές μελέτες χρόνια τώρα όπως δες παρακάτω "Σκιαγραφικό: Ο παράγοντας της μαγνητικής τομογραφίας που συνδέεται με εγκεφαλικές ανωμαλίες, 2014".

Gadolinium: The MRI Agent Linked to Brain Abnormalities
http://articles.mercola.com/sites/artic ... agent.aspx

Έχω να κάνω μαγνητική από το 2012, και να σας πω την αλήθεια ίσως και αυτό να έχει συμβάλει στην πολύ καλή κλινική μου εικόνα σήμερα.

Κανένας νευρολόγος δεν θα μας προστατέψει από τον βομβαρδισμό σκιαγραφικού στο αίμα μας, γιατί πάμε με συμπτώματα και μας λένε μαγνητική 1,2,3,4 φορές το χρόνο. Και σκέψου το κάθε ένα μπορεί να είναι διπλό, τριπλό (εγκ, αυχένα, θώρακα).

Αυτό είναι δική μας δουλειά, γιατί γνωρίζουμε την αλήθεια !
Patient Expert σημαίνει "Γιατρός του Εαυτού μας !".
Με πολύ προσοχή το Σκιαγραφικό, 1 φορά το χρόνο κατά την άποψή μου (και πολλά νεράκια μετά).
 #128611  από maestro
 Παρ Σεπ 01, 2017 6:20 pm
Στάθης έγραψε:...
Patient Expert σημαίνει "Γιατρός του Εαυτού μας !".
Με πολύ προσοχή το Σκιαγραφικό, 1 φορά το χρόνο κατά την άποψή μου (και πολλά νεράκια μετά).
:emojis-32:
:smile-clapping: