• Η μαγνητικες μου εναμιση χρόνο από το πρώτο επεισόδιο

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128194  από Arage
 Τετ Ιουν 28, 2017 10:54 am
Εναμισο χρόνο από το πρώτο επεισόδιο με μουδιασμα στην αριστερή πλευρά που πέρασε εντελώς μια εστία στον αυχένα και ολιγοκλωνικα θετικά.
δεν έχει γίνει ακόμα διάγνωση 100% είμαστε στο πιθανή σκληρυνση.

Λοιπόν οι μαγνητικες μου έδειξαν ότι είμαι αμεταβλητη. Δηλαδή έχω μόνο μια εστία στον αυχένα. Εγκέφαλος θωρακας τίποτα. Φάρμακα δεν παίρνω και αισθάνομαι πολύ καλά σαν να μην έχω περάσει τιπότα. Μόνο κάποια μουδιασματακια το πρωί όταν ξυπναω στα χέρια και όχι πάντα, 4 5 φορές το μήνα.

Έχω μια αισιοδοξία ότι δεν θα με ξαναπιασει.Και τους γιατρούς αισιόδοξος τους βλέπω σχετικα.
Υπάρχει κανένας άλλος σαν και εμένα και πως παει;
 #128200  από Δημητρα Αρτ
 Πέμ Ιουν 29, 2017 4:29 pm
Να είσαι αισιόδοξη !!! Πάντα !!! :emojis-1:
Είμαι με διαγνωσμένη σκλήρυνση από τα 23 μου κι έφτασα 47. Η μοναδική μαγνητική εγκεφάλου, όλα αυτά τα χρόνια, πού εμφάνισε κάτι νέο ήταν πέρυσι την άνοιξη... Μια ενεργή εστία... Οκ. Πήρα τις ενδοφλέβιες κορτιζονούλες μου, έσβησε η εστία κι όλα καλά !!!
Οι δύο επόμενες μαγνητικές (Οκτώβριος και Ιούνιος, προχθές πήρα την απάντηση), δεν έδειξαν τίποτα νεότερο !!!
Κάτι εστίες πού έχουν εμφανιστεί σε αυχένα και θώρακα, δεν μού έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα αλλά ούτε και τη γιατρό μου έχουν θορυβήσει.

Στα τόσα χρόνια με σκλήρυνση, ένα κατάλαβα: μην της επιτρέπεις να κάνει κουμάντο !!!
Να αγαπάς και να προσέχεις τον εαυτό σου! Να κάνεις αυτό πού σ' ευχαριστεί και για όσο σ' ευχαριστεί! Μην επιτρέπεις σε κανέναν να σε "μαστιγώνει". Αυτοπροστατέψου! Αν δεν το κάνεις εσύ, δεν θα το κάνει κανένας άλλος για σένα!
Θετική σκέψη, τις βιταμίνες σου και να θυμάσαι ότι: η ζωή σου είναι δική σου! Μία την έχεις και σού αξίζει να τη χαρείς !!!
 #128315  από Arage
 Κυρ Ιούλ 16, 2017 3:38 pm
μπράβο Δήμητρα!!!χαίρομαι πολύ που εισαι καλά.

δηλαδή εσύ είσαι τόσα χρόνια από τα 23 έως 47 χωρίς καμία υποτροπη και μόνο μια νέα εστία περισυ; μακάρι να καταφέρω να είμαι σαν κ εσενα.

δεν ξέρω φοβάμαι μήπως χαίρομαι τζάμπα. Αλλά πιστεύω πρώτος χρόνος μετά τη διάγνωση χωρίς καμία επιδείνωση ούτε υποτροπη και χωρίς καμία μεταβολή στις μαγνητικες και χωρίς φάρμακα πιστεύω είναι καλό...δηλαδή δείχνει ότι ο οργανισμός το ελέγχει κατά μία έννοια. Δεν ξερω έβαια εγώ θέλω να λέω ότι δεν έχω τιποτα
 #128815  από hope
 Σάβ Σεπ 16, 2017 12:36 pm
Δήμητρα όλα αυτά τα χρόνια δεν είχες καμια ωση?
Arage κι εγώ καινούρια στη διάγνωση είμαι και δε ξέρω να σε βοηθησω. Σου εύχομαι όμως τα καλυτερα.
 #128817  από Νικολετα
 Σάβ Σεπ 16, 2017 1:38 pm
Arage έγραψε:Εναμισο χρόνο από το πρώτο επεισόδιο με μουδιασμα στην αριστερή πλευρά που πέρασε εντελώς μια εστία στον αυχένα και ολιγοκλωνικα θετικά.
δεν έχει γίνει ακόμα διάγνωση 100% είμαστε στο πιθανή σκληρυνση.

Λοιπόν οι μαγνητικες μου έδειξαν ότι είμαι αμεταβλητη. Δηλαδή έχω μόνο μια εστία στον αυχένα. Εγκέφαλος θωρακας τίποτα. Φάρμακα δεν παίρνω και αισθάνομαι πολύ καλά σαν να μην έχω περάσει τιπότα. Μόνο κάποια μουδιασματακια το πρωί όταν ξυπναω στα χέρια και όχι πάντα, 4 5 φορές το μήνα.

Έχω μια αισιοδοξία ότι δεν θα με ξαναπιασει.Και τους γιατρούς αισιόδοξος τους βλέπω σχετικα.
Υπάρχει κανένας άλλος σαν και εμένα και πως παει;

Καλησπερα Arage. Κι εγω δεν εχω ακομα διαγνωση, ειμαστε στην πιθανη σκηρυνση. Εχω μια εστια στον αυχενα και ολιγοκλωνικα αρνητικα, η οποια ομως με ταλαιπωρει 2 μηνες με φουλ κορτιζονη και δεν υποχωρουν τα συμπτωματα. εσενα ποσο καιρο εκαναν να υποχωρησουν?? Δεν εχω ξεκινησει ουτε κι εγω ακομα φαρμακα επειδη περιμενουμε να δουμε πως θα εξελιχθει. Εχω κανει 3 φορες μαγνητικη αυχενα και παραμενω με μια μονο εστια. Σου ευχομαι να παραμεινεις ετσι και να εισαι παντα υγιης και αιδιοδοξη!
 #128838  από ΜΑΤΙΝΑ
 Δευ Σεπ 18, 2017 10:29 am
Θαυμαζω τοσο πολυ την αισιοδοξια σας!Εμενα απο το 2007 που ανακαλυψα τις εστιες,με θυμηθηκε φετος και αισθανομαι οτι με τσακιζει...
 #128841  από hope
 Δευ Σεπ 18, 2017 4:24 pm
Εγώ τώρα διαγνώστηκα Ματίνα κι έχω τρομοκρατηθει. Κάνουμε λάθος ομως. Βλάπτουμε τους εαυτους μας. Πρέπει να προσπαθήσουμε να συνελθουμε. Τα λέω σε εσένα για να τα ακούω κι εγω.
 #128843  από Venaki7
 Δευ Σεπ 18, 2017 7:02 pm
Καλησπέρα, δεν ξερω αν κανω καλα .πρώτη φορα που γραφω εδω.σας διαβάζω χρόνια τώρα από το 2014 που γέννησα και πέρασα εναν γολγοθά μέχρι να ορθοποδήσω(προεκλαμψία που μου αφησε τικ στο ματι μια παροξυσμικη διπλωπια,αμεσως μετα χολοκυστεκτομη,και στο τελος μετα απο 2 χρονια κρανιοτομή λογω κυστης εγκεφαλου που συμπεριφερθηκε σαν ογκος,πονοκεφαλοι διαταραχες μνημης,ορασης,κινησης) και τωρα στην τελευταια μαγνητικη μου ...δεν βρεθηκαν εστιες παθολογικης εντασης ουτε ενισχυσης μετα απο το σκιαγραφικο αλλα μου γραφουν "αμεταβλητη παραμενει η παρουσια τη στικτης μεγιστης διαμετρου 1-2mm εμπλουτιζομενης εστιας στη γεφυρα οπως αναδεικνυεται και στην προηγουμενη εξεταση" .ρωτησα και τον οφθαλμιατρο μου αν προκειται για σκπ ,μετα τον νευροχειρουργο μου και ηταν αρνητικοι.συγκεκριμενα ο νευροχειρουργος μου με ρωτησε αν ειχα καποιο συμπτωμα και του απαντησα δεν ξερω τα συμπτωματα της σκπ παραμονο καποιες ζαλαδες το καλοκαιρι και ενα επεισοδιο ιλιγγου μετα απο φλεγμονη στο ματι (λογω φακων επαφης με μολυσμενο νερο)απο κολλυριο που εφερε τον ιλιγγο οπως μου ειπε κι ο οφθαλμιατρος.μαγνητικη αυχενα καθαρη.δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω αλλα το "μην δινεις σημασια στην εστια" δεν με καθησυχασε .. και δεν ξερω αν ο ιλιγγος τελικα ηταν σημαδι της σκπ.ο ωρλ μου ειπε πως "ειμαι δυσκολη περιπτωση ασθενους λογω του ιστορικου μου και δεν μπορει να κανει διαγνωση"
 #128844  από Venaki7
 Δευ Σεπ 18, 2017 7:19 pm
Και ηθελα να ρωτησω οπως ρωτησα και τον γιατρο μου υπαρχει καποια εξεταση που να δειχνει με σιγουρια αν εχω σκπ;ή καποιο συμπτωμα; αυτος μου απαντα "μην ασχολεισαι.γιατι εχει καποιο συμπτωμα;" και του απαντω "δεν γνωριζω τα συμπτωματα της σκπ παραμονο την οπτικη νευριτιδα την οποια δεν εχω"
 #128847  από Γιωτα
 Δευ Σεπ 18, 2017 8:29 pm
ΜΑΤΙΝΑ έγραψε:Θαυμαζω τοσο πολυ την αισιοδοξια σας!Εμενα απο το 2007 που ανακαλυψα τις εστιες,με θυμηθηκε φετος και αισθανομαι οτι με τσακιζει...
Ματινα όλα αυτά τα χρόνια ήσουν σταθερή ?έπαιρνες θεραπεία ?