• MRI βοήθεια!!! τώρα ιντερφερόνη ή gillenyiaή τίποτα;

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #115121  από Τάνια
 Κυρ Φεβ 21, 2016 3:42 pm
Πόρισμα:
παρουσία εστιών απομυελίνωσης :
-στα δυο ημιωόειδή κέντρα
-περικοιλιακά
-στο μεσολόβιο
-στην υποφλοιώδη λευκή ουσία μετωπιαία και βρεγματικά
-στα παρεγκεφαλιδικά σκέλη
Μετά χορήγησης σκιαγραφικού καμία εστία δεν δείχνει παθολογικό εμπλουτισμό
δεν εμπλουτίζεται η εστία που εμπλουτιζόταν παρα το σώμα της αριστερής πλάγιιας κοιλίας.
κοιλιακό σύστημα ΚΦ
φυσιολογική ροή στα κεντρικά αρτηριακά στελέχη του ενδοκρανίου
ΑΜΣΣ:
Συρρέουσες εστίες υψηλού σήματος κατα μήκος νωτιαίου μυελού
Μετά την χορήγηση σκιαγραφικού δεν παρατηρείται παθολογικός εμπλουτισμός.
Μεταβολή φυσιολογικής καμπυλότητας ΑΜΣΣ
Παρουσία κεντρικής οπίσθιας κήλης του δίσκου σε έδαφος διάχυτου bulging-annulus και συνοδών οστεοφύτων που προσβαλλουν στην είσοδο των τρημάτων με ήπια πίεση επί των συστοίχων ριζών στην είσοδο τρημάτων.

Αυτά μου γράφει η mri και τώρα συζητάμε με τη νευρολόγο μου να πάρω προφύλαξη ύστερα από 17 χρόνια άνευ.Οι ορθοκυστικές διαταραχές κρατάνε ακόμα και επειδή τα τελευταία 2 χρόνια όλο και κάτι βγαίνει(λίγο το ματάκι ,λίγο η δεξιά πλευρά που με ενοχλεί και δεν τη νιώθω όπως πρέπει, λίγο η ακράτεια παντώς τύπου ,λίγο η κούραση που νοιώθω όλο και περισσότερο (38 ετών είμαι) είπε να ξεκινήσω.Μου λέει πώς και τα δύο (ιντερφερόνη και τζιλένια) είναι για την περίπτωσή μου ! Εγώ δεν θέλω να τρυπιέμαι και επέλεξα τζιλένια.Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι!Μπορεί κάποιος να μου πει κάτι;;;Φυσικά είμαι ακόμα στην διαδικασία του προέλεγχου.Να δω μπορώ να το πάρω ή θα έχω θέμα;Αλλά έχω άγχος και μου έρχεται να μη πάρω τίποτα κάποιες στιγμές ! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!Κάποιος να μου πει οτιδήποτε!
 #115127  από Στάθης
 Κυρ Φεβ 21, 2016 8:16 pm
Καλησπέρα Τάνια, κατά την άποψη μου, η απόφαση λήψης ενός φαρμάκου δεν μπορεί να έχει θετικές στέρεες βάσεις μέσα από έντονο φόβο και ανασφάλεια, όποιο φάρμακα, βιταμίνη η τρόπο θεραπείας διαλέξεις.

Θα πρέπει να ηρεμήσεις και μέσα από την ηρεμία να πάρεις μια απόφαση και να επενδύσεις αισιοδοξία και θετική ενέργεια στην απόφασή σου, έτσι όποιο φάρμακο και αν διαλέξεις θα το περιβάλει μια δυναμική θετική έως ότου έρθει η στιγμή για την επόμενη "δύσκολη εν ηρεμία" απόφαση σου που θα είναι καλύτερη από την προηγούμενη.

Δυστυχώς τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και δυστυχώς η πάθηση είναι ελαφρώς... απρόβλεπτη μέχρι να την τιθασεύσεις (ναι, μπορεί να γίνει και αυτό). Εγώ συμπεραίνω ότι δεν θες να πάρεις φάρμακα, αλλά σε πιέζουν οι καταστάσεις.

Προσωπικά είμαι κατά των φαρμάκων οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο, αλλά αυτό που μπορώ να επισημάνω είναι πως η ψυχολογία εισόδου π.χ. σε ένα καινούργιο φάρμακο βοηθάει περισσότερο από το ίδιο το φάρμακο.

Καλή δύναμη Τάνια.
 #115141  από Τάνια
 Δευ Φεβ 22, 2016 9:51 pm
Ευχαριστώ πολύ! Η απάντησή σου δεν ξέρω γιατί με ηρέμησε. Πράγματι είμαι κατά των φαρμάκων, αλλα στην προκειμένη περίπτωση αφού επιδεινώνεται η κατάσταση θα το πάρω.Πες ότι είναι χάπι για την πίεση...χαχαχα... Δε βαριέσαι. Να δω πως είναι να μην είσαι συνέχεια κομμάτια και κουρασμένη σε ότι και να πουν τα πιτσιρίκια μου!
αν δεν έιμαι αδιάκριτη εσύ παίρνεις αγωγή;Πώς την παλεύεις;
 #115147  από Στάθης
 Τρί Φεβ 23, 2016 2:14 pm
Τάνια έγραψε:αν δεν έιμαι αδιάκριτη εσύ παίρνεις αγωγή;Πώς την παλεύεις;
Τάνια δεν παίρνω αγωγή από το 2010 διότι το σώμα μου δεν τα άντεχε και εμφάνιζα σοβαρές παρενέργειες. Δοκίμασα τρία για την ακρίβεια, ιντερφερόνη, Tysabri και Copaxone και έτρεχα περισσότερο από τις παρενέργειες παρά από την πάθηση.

Την παλεύω διαμέσου της "Αγίας Τριάδας" που μεταφράζω ως,
Ψυχολογία,
Διατροφή,
και Άσκηση.

Δεν είναι εύκολο να είσαι διαρκώς σε εγρήγορση στα παραπάνω, αλλά όταν το καταφέρεις, δηλαδή να είσαι ψυχολογικά σταθερός σε τροχιά αισιοδοξίας και χαράς, να προσέχεις πάρα πολύ τι τρως, και η κατά το δύναμη άσκηση για να κρατάς έναν μεταβολισμό και υγιές κυκλοφορικό, έχεις χτυπήσει φλέβα χρυσού.

Καμιά φορά το στρες με καταβάλει, οπότε και τα συμπτώματα "ξυπνάνε", όπως και η κακή ζωή (ξενύχτια, χώροι με πολύ κάπνα κτλ) και οι κακές σκέψεις (στενοχώρια, ανασφάλειες, φόβοι), αλλά προσπαθώ να διαλογίζομαι διαρκώς και να προσεύχομαι και λειτουργώντας περισσότερο καρδιακά παρά με λογική έχω καταφέρει να τιθασεύσω και να αντιστρέψω σε μεγάλο βαθμό την πάθηση. Είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο να καθαρίσουμε τον εαυτό μας από τα αρνητικά που κουβαλάμε, και σιγά σιγά και η πάθηση χάνεται στο παρασκήνιο....

Το δύσκολο είναι να είσαι διαρκώς σε εγρήγορση υπευθυνότητας και αγάπης για τον εαυτό μας και το περιβάλλον μας. Όταν το καταφέρεις, έχεις υπερβεί τον καλύτερο γιατρό του κόσμου.
 #115154  από Τάνια
 Τρί Φεβ 23, 2016 7:01 pm
Χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες! Εγώ δυστυχώς δεν καταφέρνω τα τελευταία χρόνια να είμαι συνέχεια ψυχολογικά καλά και να μην αγχώνομαι.Προβλήματα οικονομικά, ενδοοικογενειακά,άγχος στη δουλειά (είμαι δασκάλα και έχω το μικρόβιο να κάνω και θεατρικές παραστάσεις που θέλουν χρόνο και τον στερούν από τη διδασκαλία της ύλης-έχω και άγχος να βγει όπως το φαντάζομαι.κάθε χρόνο λέω δεν θα κάνω άλλο θεατρικό και πάντα αλλάζω γνώμη).Πέσανε πολλά μαζεμένα.Είχε ατύχημα ο αδερφός μου κια Χριστούγεννα :emojis-21: ήμουν μαζί του στο νοσοκομείο μετά το Πάσχα έκανε εισαγωγή στο νοσοκομείο ο μπαμπάκας μου (64 ετών) και μάθαμε ότι έχει καρκίνο στο πάγκρεας :emojis-20: ! Έμεινε 41 μέρες μέσα και έκανε χειρουργείο 5 ώρες.Ήμουν μαζί του όσο μπόρεσα στο νοσοκομείο-αλλάζοντας τις ημέρες τη μανούλα μου να ξεκουραστεί. Έφαγα αρκετές σφαλιάρες τα τελευταία 4 χρόνια και τώρα μάλλον βγαίνουν όλα.Φοβάμαι και λέω να πάρω την θεραπεία μήπως και στανιάρω.Προσπαθώ πολύ να έχω ανεβασμένη ψυχολογία αλλά ... συνήθως εγώ ανεβάζω και τον άντρα μου που είναι λίγο καταπλιπτικό άτομο.Ουφ! σε κούρασα και κουράστηκα!Αυτά για μένα!
Δεν μπορεί θα τα καταφέρω έστω και με το χάπι. :emojis-9:
 #115155  από Τάνια
 Τρί Φεβ 23, 2016 7:03 pm
Παρεπιπτόντως τι είδους διατροφή κάνεις και τι βιταμίνες παίρνεις; Έχω και αυτή την ακράτεια παντώς τύπου και πρέπει να αποφεύγω κάποιες τροφές, αλλά δεν το κάνω! αφού μου αρέσουν!
 #115157  από Στάθης
 Τρί Φεβ 23, 2016 8:00 pm
Τάνια έγραψε:Παρεπιπτόντως τι είδους διατροφή κάνεις και τι βιταμίνες παίρνεις; Έχω και αυτή την ακράτεια παντώς τύπου και πρέπει να αποφεύγω κάποιες τροφές, αλλά δεν το κάνω! αφού μου αρέσουν!
Τάνια, πραγματικά έχοντας περάσει όλα αυτά που ανέφερες είσαι πραγματικά μια ηρωίδα όπως πολλοί και πολλές εδώ μέσα, εμπειρίες που κρύβουν αφόρητο πόνο και θλίψη. Η ζωή μέσα από την δυστυχία κρύβει την σοφία, και την δύναμη προπάντων ψυχική, ότι δεν με σκοτώνει λένε ότι με κάνει πιο δυνατό, και αυτό πιστεύω πολύ ότι είναι αλήθεια. Ελπίζω να μπορέσεις να υπερβείς όλη την δυστυχία και να βγεις στην επιφάνεια, μια ανάσα φτάνει να αναθαρρήσουμε να σηκωθούμε όρθιοι και με ότι αποθέματα μας έχουν μείνει να συνεχίσουμε το ταξίδι της ζωής, αυτήν την φορά υπό άλλη οπτική, από την οπτική των χρωμάτων του ηλιοβασιλέματος εμένα μου αρκεί.

Από διατροφή Τάνια, το πρωινό (το πιο σημαντικό γεύμα κατά την άποψή μου) π.χ. περιέχει μέλι, καρύδια, αμυγδαλόγαλα, κάσιους, μήλο, αχλάδι, ιπποφαές, goji beri και από βιταμίνες, κουρκουμά, Q10, μαγνήσιο, πολυβιταμίνη συμπλέγματος B, μπρόκολο & ντομάτα σε κάψουλα, ρόδι & ελιά σε κάψουλα.

Το μεσημεριανό ποιοτικό, προσπαθώ να μην τρώω π.χ. τηγανιτά, χοιρινά κρέατα, σουβλάκια γύρους κεμπάπ αν και μια στο τόσο να πω την αλήθεια τα απολαμβάνω.

Τα γλυκά τα αποφεύγω κατά κόρον διότι είναι γνωστό πως η ζάχαρη ενισχύει τις φλεγμονές σε όλα τα μήκη και πλάτη του σώματος.

Πολλά χόρτα και σαλάτες πέφτω με τα μούτρα, χαίρομαι και τα ψάρικα με τα ωμέγα λίπη τους, και ψωμιά προτιμώ καλαμπόκι και ζέας. Επίσης πίνω πολλά τσάγια, μελισσόχορτο, βαλσαμόχορτο, μέντα, τσάι του βουνού, λουίζα, χαμομήλι, πασιφλώρα, γκίνγκο μιλόμπα, βαλεριάνα.... και συνεχίζω να εξοπλίζω το ντουλάπι με πάσης φύσεων ματζούνια.

Γενικά Τάνια, η διατροφή είναι μια επιστήμη από μόνη της και η φιλοσοφία της ποιοτικής διατροφής καλλιεργείται σιγά σιγά στην καθημερινότητά μας αν και δυστυχώς στις μέρες μας, π.χ. τα βιολογικά είναι πανάκριβα.

Ότι τρώμε είμαστε έχει μια ισχυρή βάση αλήθειας, και πιστεύω ακράδαντα ότι επηρεάζει και την πορεία της σκλήρυνσης παρέα με τις άλλες "επιστήμες ζωής", της ψυχολογίας και τις άσκησης.
 #115160  από Τάνια
 Τρί Φεβ 23, 2016 10:28 pm
Πολύ σοφά τα λόγια σου! Συμφωνώ μαζί σου σε όλα! Βέβαια δεν μπορώ να φάω κάποια από αυτά (λόγω της ακράτειας )αλλά προσπαθώ και τρώω 2 φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας ,1 φορά ψάρι, πολύ σαλάτα μαρούλι με καρότο,λιναρόσπορο,ηλιόσπορο, σουσάμι, κράνμπερι, μήλο,χόρτα, σπανάκι, και λοιπά. Κάνω παράλληλα κια ομοιοπαθητική και σκέφτομαι να ξεκινήσω γυμναστήριο τον Μάρτιο αν πάνε καλά τα οικονομικά μας. ο λόγος που θα καταθέτω φάκελο στα ΚΕΠΑ είναι ένας από αυτούς. Μήπως και κατορθώσω που δεν το βλέπω να δικαιωθώ κάποιο επίδομα.Να πάρω μια ανάσα οικονομικά για να πάρω ανάσα και ψυχολογικά! Ελπίζω και δε θα πάψω να ελπίζω ότι θα τα καταφέρω! Έστω και με θεραπεία!Σε ευχαριστώ πολύ που απαντάς τόσο άμεσα και με βοηθάνε πολύ τα λόγια σου!Σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά και δυνατός! Εδώ θα είμαι θα τα λέμε. Ευχαριστώ! :emojis-2:
 #115170  από elena
 Τετ Φεβ 24, 2016 12:00 pm
Στάθη ...........τώρα τι να γράψω και εγώ :emojis-14: ότι τρώω όσα δεν τρως εσύ?ότι καπνίζω χωρίς ενοχές?μάλλον θα είμαι κακό παράδειγμα ή μάλλον παράδειγμα προς αποφυγή!
Μπράβο βρε παιδί μου....σου βγάζω το καπέλο!!