• Τα νέα της ημέρας

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #98325  από Νίκος_76
 Πέμ Ιαν 02, 2014 12:57 am
Φίλοι μου,
από τη προηγούμενη Δευτέρα ο γιατρός μου επιβεβαίωσε και επισήμως ότι πάσχω απο ΣΚΠ. Μία μικρή ελπίδα που είχα ότι το πρόβλημά μου οφειλόταν στον αυχένα μου (τον κούρασα αρκετά τη μέρα που έπαθα τη κρίση, και τη προηγούμενη απο αυτή) έσβησε.
Τώρα λέει να αρχίσω το betaferon. Θα ήθελα να πάρω και μία δεύτερη γνώμη αν και έχω λιγο κουραστεί με αυτά και είμαι στο τσακ να μη κάνω τίποτα. Από τη μέρα που μου εμφανίστηκαν τα πρώτα συμπτώματα πέρασαν 2,5 μήνες δύσκολοι. Ελπίζω ότι δε με κυνηγάει και ο χρόνος.
Δε ξέρω γιατί σας τα γράφω αυτά, τι να μου πείτε και σεις τώρα χρονιάρες μέρες. Απλά ήθελα να σας τα πω.
 #98340  από marian77
 Πέμ Ιαν 02, 2014 4:07 pm
Γεία σου Νίκο και καλή χρονιά!!!

Καταρχήν να ηρεμήσεις και να μην αγχώνεσαι!!! Να κάτσεις να μιλήσεις με το γιατρό σχετικά με τη θεραπεία θα ακολουθήσεις κ ποιά ταιριάζει σε σένα, ανάλογα με το τρόπο ζωής σου...
Κατα τ'αλλα ξεκουράσου όοοοσο πιο πολύ μπορείς.Δεν είναι ανίκητη η κυρία.....
Καλή ψυχολογία,ξεκούραση και όλα θα είναι cool!!!! :smile-flower: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun:
 #98342  από kath
 Πέμ Ιαν 02, 2014 4:32 pm
Καλη χρονια Νικο σε σενα κ σε ολα τα παιδια του forum.
Μην αγχωνεσαι ολα θα φτιαξουν.
Κ εγω το betaferon παιρνω απο το 2009 και στην αρχη ημουν να σου πω την αληθεια πολυ αρνητικη απεναντι σε αγωγη,αντεδρασα πολυ ασχημα.Τωρα πια εχω συνηθισει.Βλεπω οτι ειμαι και καλα,δεν ξερω αν οφειλεται στην ενεση η ειναι συμπτωση,παντως ειναι μια ρουτινα πλεον κ ευχομαι να με παει ετσι κ να μη χρειαστει να αλλαξω φαρμακο.Δειχνει οτι μου ταιριαξε δεν ξερω κολας.Παντως μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος χειροτερευει την κατασταση.Ηρεμια θελει κ κατα το δυνατο αισιοδοξια.
Τα καλυτερα ευχομαι για το νεο χρονο :smile-hi: