• Διάγνωση ερπη και απομυελινωση

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #87556  από Βαγγέλης
 Κυρ Μαρ 17, 2013 8:07 pm
Καλησπέρα σε όλους !!!!
Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και είναι μια νέα αρχή για μας και θα ήταν καλο να ρωτάμε και αυτούς που έχουν την εμπειρία !
Απο ότι έχω καταλάβει εσείς είστε και οι κατέχοντες της γνώσης !
Καταλαβαίνω την κάθε ιδιαιτερότητα της κατάστασης και θα ήθελα να σας ρωτήσω για την απόφαση που ο κάθε ένας απο σας έχει πάρει για το αν εμπιστευτεί έναν γιατρό η όχι !
Για να είμαι πιο ξεκάθαρος θα ήθελα να καταλάβω πως είναι δυνατόν ο άνθρωπος μου να έχει το θεματακι να κάνει όλες τις εξετάσεις και να έχει διαφορετική καθοδήγηση απο κάθε άλλο γιατρό που επισκέπτεται ....
Ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο?
Τι μπέρδεμα Θεέ μου....
Ο πρώτος μας είπε Σκηρυνση και πρότεινε άμεση φαρμακευτική αγωγή
Ο δεύτερος μας είπε ότι δεν είναι μόνο μια η εστία αλλα δυο και μας πρότεινε να κάνουμε και άλλες εξετάσεις που απο εκεί ανακάλυψε ότι την απομυελινωση την προκάλεσε ερπης τύπου 6 και μετά μας εδωσε αγωγή για την ανάπλαση και ενδομυικη ένεση κορτιζονης για το θεματακι που έχουμε με την κίνηση ...
Πήγαμε στο ΙΚΑ για να πάρουμε αναρρωτικη και να γράψουμε τα φάρμακα και ο εκεί γιατρός άρχισε να μας λέει ότι δεν είναι σωστό και ότι ο γιατρός αυτός δεν ξέρει και αλλα διάφορα και ότι θα έπρεπε να αρχίσουμε τις ιντερφερονες και η κορτιζονη ενδοφλεβια ....
Τι να πω ...και μετά απο όλα αυτά άντε να ηρεμησεις και να δεις τι πρέπει να κάνεις...
Αυτοί οι ίδιοι σε οδηγούν σε μια απόγνωση και σου λένε ότι θα πρέπει να αισθάνεσαι καλα για να αντιμετωπίσεις τα διάφορα ...
 #87565  από ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΙΚΗ
 Κυρ Μαρ 17, 2013 11:56 pm
Βαγγελη, καλησπερα. Καλως ηρθες στο φορουμ και μπραβο σου που συμπαραστεκεσαι στη γυναικα σου τοσο ενεργα. Συνεχισε με δυναμη και αγαπη.
Καταρχην ΟΧΙ ΟΧΙ πανικος και απογνωση οπως λες. Ολοι εμεις εδω που ζουμε με την μανταμ τοσα χρονια μια χαρα ειμαστε :banana-dreads: ( και δυο τρομαρες καμια φορα αραια και που :laughing-rolling: αλλα ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΜΑΣΤΕ )
Λοιπον ως προς την σχεση σκληρυνσης και ερπη πρωτη φορα το ακουω, λυπαμαι δεν ξερω κατι να σου πω.
Απο ο,τι καταλαβαινω τωρα το ανακαλυψατε το προβλημα και μαλλον η γυναικα σου περναει το πρωτο επεισοδιο και εχει κινητικο προβλημα, ετσι ειναι? Μην ανησυχειτε θα περασει. Ετσι ειναι οι ωσεις παροδικες.
Ως προς τους γιατρους τι να πω. Εγω προσωπικα ουτε τους εμπιστευομαι ουτε μασαω με τα προσταγματα τους για αμεση αγωγη αλλιως το χαος. Δεν ακολουθω χημικη αγωγη εδω και 9 χρονια που εχω σκληρυνση.
Οταν θα εχετε την σωστη ενημερωση θα ηρεμησετε και θα το αντιμετωπισετε. Δεν ειναι τιποτα ακατορθωτο ουτε φοβερο.
Χαλαρωστε και αγαπημενοι περαστε μια υπεροχη Καθαρα Δευτερα.
Φιλια σε σενα και την γυναικα σου. :romance-kisscheek:
 #87570  από Βαγγέλης
 Δευ Μαρ 18, 2013 8:57 am
Σ ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια .
Τα λόγια σου μου δίνουν πράγματι την δύναμη να ελπίζω για κάτι καλύτερο.
Αυτό που μου λες ότι δεν ακολουθείς καμία χημική αγωγή μου ακούγεται καλο αλλα τι κανεις αντί γι αυτό?
 #87593  από ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΙΚΗ
 Δευ Μαρ 18, 2013 4:20 pm
Βαγγελη, η σκληρυνση ειναι μια ιδιοτυπη ασθενεια υπο την εννοια οτι εχει απροβλεπτη πορεια για τον καθε ασθενη αλλα ταυτοχρονως εχουμε ολοι κοινα χαρακτηριστικα.
Εμενα μου παρουσιαστηκε το 2004 με ιλιγγους, διπλωπια, μουδιασματα, υπαισθησια τα οποια κρατησαν 1 - 2 μηνες και περασαν. Μετα και για 5 χρονια ηταν σαν να μην ειχα σκληρυνση. Κανενα συμπτωμα. Απο το 2009 αρχισαν καποια προβληματα οπως ασταθεια, ελλειψη ισορροπιας, κοπωση τα οποια τα εχω σε μονιμη βαση αλλα εχω μαθει να ζω με αυτα και χωρις φαρμακα. Αυτα ομως τα εχουν ολοι ειτε παιρνουν αγωγη ειτε οχι. Δεν υπαρχει σκληρυντικος χωρις καποιο προβλημα μικροτερο η μεγαλυτερο. Ουτε θα σου πει κανεις οτι με τις ιντερφερονες και τις κοτριζονες ξεπερασε το προβλημα. Αντιθετως τα φαρμακα αυτα εχουν παρα πολυ σοβαρες παρενεργειες σωματικες και ψυχικες με την κυριοτερη να ειναι η διαλυση του ανοσοποιητικου - του πολυτιμοτερου μηχανισμου του οργανισμου.
Δυστυχως ζουμε σ'ενα περιβαλλον οπου η φαρμακαταναλωση ειναι διαδεδομενη.
Εγω την αρνουμαι και γι αυτο ακολουθω την εναλλακτικη ιατρικη. Κανω ομοιοπαθητικη και διατηρω τον οργανισμο μου σε μια καλη κατασταση. Ταυτοχρονως ασκουμαι. Πολλα μπανια το καλοκαιρι και τωρα καθημερινο περπατημα οσο αντεχω και καποιες ασκησεις. Επισης καλη διατροφη.
Το κυριοτερο ομως ειναι οτι εχω απομακρυνει οποιον και οτι με στενοχωρει η καταπιεζει. Η διατηρηση καλης και αισιοδοξης ψυχολογιας ειναι το απαν.
Το καλοκαιρι περασα μια ωση οπου παρελυσε το ποδι μου. Ειχα υπομονη και καλη ψυχολογια, εκανα και την ομοιοπαθητικη μου και περασε μεσα δυο εβδομαδες. Αν ειχα παρει κορτιζονη θα ειχε ο νευρολογος να κοκορευεται για τις ευεργετικες ιδιοτητες της κορτιζονης.
Μην σας κυριεψει ο φοβος και κανετε βεβιασμενες κινησεις. Ζηστε οπως και πριν προσαρμοζομενοι στα καινουρια δεδομενα. Ριξτε το εξω και αγαπηθειτε περισσοτερο :romance-adore: .
Να εχετε την πιστη οτι η γυναικα σου θα εχει μια πολυ καλη πορεια.
Πολλα φιλια :romance-kisscheek:
 #87594  από Βαγγέλης
 Δευ Μαρ 18, 2013 4:38 pm
Πραγματικά με όλα αυτά που διαβάζω αισθάνομαι καλύτερα με όλα αυτά και με το υπέροχο τροπο που τα αντιμετωπίζεται .
Για μένα είναι το καλύτερο παράδειγμα και ενα χέρι βοήθειας που με κρατα για να μπορέσω να στηρίξω τον άνθρωπο μου!
Νομίζω ότι εγω περάσει μεγαλύτερο σοκ απο αυτήν και προσπαθώ όλη την ώρα να είμαι δίπλα της και να την προφυλάσσω απο κάθε τι που θα της ρίξει την ψυχολογία !!!!
Η ομοιοπαθητικη για μένα είναι η καλύτερη επιλογή και θα το συζητησω μαζί της!
Πιστεύω ότι και αυτή θα το προτιμήσει !!!
Σας ευχαριστώ ...δεν ξέρετε πόση μεγάλη ήταν η βοήθεια σας!
Μακάρι όλοι να είστε παντα καλα!
 #87673  από anastasis
 Τετ Μαρ 20, 2013 6:37 pm
"Δεν υπαρχει σκληρυντικος χωρις καποιο προβλημα μικροτερο η μεγαλυτερο. "
Επιτρεψε μου να εχω μια διαφωνια σε αυτο, διοτι βλεποντας εμενα 9 χρονια ως τωρα που ανακαλυψα την πρωτη μου εστια και τωρα πλεον ειναι 3-4 εγκεφαλο και 1 αυχενα δεν εχω ουτε ειχα καποιο συμπτωμα...Απλά ευχομαι να συνεχισει ετσι αν και λιγο απιθανο!!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #87674  από soulla
 Τετ Μαρ 20, 2013 8:18 pm
ΒΑΓΓΕΛΗ ΚΑΛΩς ΗΡΘΕς...ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕς ΛΟΓΩ ΜΑΤΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ,ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΠΟΥ ΖΗΤΑς :greetings-waveyellow:
 #87875  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Μαρ 25, 2013 12:37 pm
sofia13 έγραψε:Βαγγέλη χρόνια πολλά και όμορφα σαν την ψυχή σου !
Τα ιδια και απο μενα :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: