• MRI & ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #79436  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Οκτ 17, 2012 9:47 am
:teasing-neener: Πιστευω οτι οι μαγνητικες , δεν ειναι εντελως αχρηστες ! Ναι, ισχυει το...ακτινολογικο παραδοξο...Ναι !!!!! Δεν ειναι απολυτη η σχεση μεταξυ απεικονιστικης και κλινικης εικονας ! Οι μαγνητικες, ομως, δινουν αρκετες πληροφοριες για την κατασταση του ασθενους και ολοκληρωνουν την εικονα ! Οι τελευταιες δικες μου, παντως, εδειξαν ΚΑΙ τις οριστικες ζημιες..........
 #79440  από Vasoula
 Τετ Οκτ 17, 2012 10:08 am
Μονο μια μαγνητικη που δειχνει συγκεντρωση σιδηρου θα δειξει ακριβως που εχουμε προβλημα και οι εστιες σιδηρου αντανακλουν ακριβως στην κλινικη εικονα του ασθενους!
Θα πει κανεις που γινεται αυτη και γιατι δεν την κανουμε, γιατι φανταζομαι κοστιζει περισσοτερο και απαιτει νεας γενιας τομογραφους tesla 3 και πανω αν δεν απατωμαι!
 #79442  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Οκτ 17, 2012 10:26 am
......... :think: :think: :think: :think: :think: :think: Τελικα, αυτο που με καιει εμενα, ΔΕΝ ειναι η αξιοπιστια των μαγνητικων! Με νοιαζει να εχω τακτικη παρακολουθηση ! Ο νευρολογος να...νοιαζεται !!!!! Να με ...ακουει !!!! Να προσπαθει να με ανακουφισει, οσο γινεται, απο τα βασανιστικα συμπτωματα που μου εχουν καταστρεψει τη ζωη !!!!!Να εχω στη διαθεση μου , φαρμακα για τις ''παραπευρες απωλειες''...χοληστερινη...οστεοπενια....κλπ !!!!! Βεβαια, η μεγαλη επιθυμια μου , ειναι η βελτιωση ! Να επιστρεψω, εστω, στην κατασταση που βρισκομουν πριν απο 7-8 χρονια.........!!!!!! Οσο για τις μαγνητικες τομογραφιες και αλλες εξετασεις...αν ο γιατρος κρινει οτι πρεπει να τις κανω ....εγω θα τις κανω !!!! Αρκει , αυτες οι εξετασεις , να γινονται γρηγορα, ευκολα και...δωρεαν........! Να μη χρειαζεται τρεξιμο, καυγας, ταλαιπωρια...να μη μου βγαζουν την ψυχη οι...γραφειοκρατες............!!!!!!!!! Αυτα , με ...καινε......!!!!!!!! Οχι !!!!! ΔΕΝ ζηταω πολλα !!!!! Τα αυτονοητα , ΜΟΝΟ !!!! Μη μου πει κανεις οτι , στην Ελλαδα , δεν γινονται αυτα ! Αν επιμενουμε.....γινονται !!!!!! Δεν με καιει η αξιοπιστια των μαγνητικων ! ΔΕΝ ειμαι γιατρος .....ΕΙΜΑΙ ασθενης..............!!!! Σκεπτομενη...υποψιασμενη...αλλά..ασθενης !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 #79444  από Ιωάννα
 Τετ Οκτ 17, 2012 11:17 am
Γεια σου Αννούλα μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κ εγώ μαζί σου...................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #79448  από Π.Μ79
 Τετ Οκτ 17, 2012 1:26 pm
Κώστας έγραψε:Αφού οι εστίες δεν παίζουν ρόλο στην κλινική εικόνα, γιατί επιβαρύνουν το Ελληνικό Δημόσιο με περιττά έξοδα κι΄ εμάς με ταλαιπωρία και συμμετοχή στο σκιαγραφικό!
Δεν βρέθηκε ούτε ένας να τους το πει;
Εδώ πετάνε εκατομμύρια στις ιντερφερόνες που οι τελευταίες έρευνες, παραδέχονται ότι δεν προσφέρουν τίποτα στην αναπηρία και όμως συνεχίζουν να τις συνταγογραφούν.

ΑΝΝΑ59 έγραψε::teasing-neener: Πιστευω οτι οι μαγνητικες , δεν ειναι εντελως αχρηστες ! Ναι, ισχυει το...ακτινολογικο παραδοξο...Ναι !!!!! Δεν ειναι απολυτη η σχεση μεταξυ απεικονιστικης και κλινικης εικονας ! Οι μαγνητικες, ομως, δινουν αρκετες πληροφοριες για την κατασταση του ασθενους και ολοκληρωνουν την εικονα ! Οι τελευταιες δικες μου, παντως, εδειξαν ΚΑΙ τις οριστικες ζημιες..........
Αν κάποια εγκατεστημένα προβλήματα σε ένα ασθενή, συντρέχουν με την απεικονιστική εικόνα, δεν προσφέρει τίποτα απολύτως ούτε στο γιατρό, ούτε στον ασθενή Άννα.
Ο λόγος είναι απλός: Δε μπορεί ούτε αυτός ούτε εσύ να κάνετε κάτι γι'αυτό.
Θα σου αλλάξει φάρμακο, θα σου χώσει και κανά δυο ψυχοφάρμακα για να μην σε πιάνει κατάθλιψη, θα σου χαϊδέψει τα αυτάκια λιγάκι για το πώς είναι η σκπ και ότι τα φάρμακα και η ασθένεια δε δρουν το ίδιο σε όλους κλπ κλπ κλπ.

Vasoula έγραψε:Μονο μια μαγνητικη που δειχνει συγκεντρωση σιδηρου θα δειξει ακριβως που εχουμε προβλημα και οι εστιες σιδηρου αντανακλουν ακριβως στην κλινικη εικονα του ασθενους!
Θα πει κανεις που γινεται αυτη και γιατι δεν την κανουμε, γιατι φανταζομαι κοστιζει περισσοτερο και απαιτει νεας γενιας τομογραφους tesla 3 και πανω αν δεν απατωμαι!
Βασούλα, σου αφιερώνω το παρακάτω τραγούδι.

 #79453  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Οκτ 17, 2012 3:28 pm
Παρη !!!! Διαβασες ολοκληρη τη ...''διακηρυξη'' μου , σχετικα με τις μαγνητικες ???? Ε!!!!! Τοτε, καταλαβες τη γνωμη μου γι'αυτες ............
 #79454  από Vasoula
 Τετ Οκτ 17, 2012 3:42 pm
Αννα μου δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να μην θελει αυτα που θες, μα απολυτως κανενας αλλα δυστυχως απεχουμε χρονια απο αυτη την κατασταση οχι μονο γιατι ειμαστε πισω σαν κοινωνικη δομη/κρατικη μηχανη απο αλλες χωρες αλλα και γιατι το ιατρικο συστημα πασχει παντου ακομη και στο εξωτερικο.
Παρη αν το γυρισουμε στο τραγουδι να εισαι σιγουρος θα ειναι καλυτερες και οι μαγνητικες οποτε λυσαμε και το εωρτημα μας!
 #79456  από Π.Μ79
 Τετ Οκτ 17, 2012 4:00 pm
Το πρόβλημά μας δεν είναι ούτε οι μαγνητικές, ούτε τα φάρμακα, ούτε τα επιδόματα κλπ.

Το μεγαλύτερό μας πρόβλημα, είναι ότι το κράτος που ζούμε, ακολουθεί την πολιτική πολλών κρατών, δηλαδή ψυχρά αριθμητικά αποτελέσματα και τίποτα άλλο.

Όταν είμαστε ένας αριθμός και όχι μία πραγματική, ατομική υπόσταση, τότε ό,τι και να κάνουμε, έχει ως αποτέλεσμα το τίποτα.
Οι διευθυντάδες, προϊσταμένοι και γενικώς υψηλά στελέχη, το μόνο που θέλουν, είναι να παρουσιάζουν στατιστικές, χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τα προβλήματα του κόσμου, την ανεργία, τις ασθένειες κλπ.

Αν είμαστε 10 αμέα που παίρνουν επίδομα, αυτοί παλεύουν να κόψουν το επίδομα στους 3, να παρακαλάνε να πεθάνουν και 2, ώστε στο τέλος να περηφανεύονται ότι μείωσαν 50% τα αναπηρικά επιδόματα.

Σε τέτοιο κράτος ζούμε, τέτοια κουμάσια ψηφίζουμε, κάπου νομίζω τέτοιο κράτος μας αξίζει κιόλας.
 #79458  από kate2002
 Τετ Οκτ 17, 2012 6:35 pm
ερώτηση κρίσεως: συνταγογράφιση με τη δραστικη ουσια "πιάνει" και τις :obscene-buttmoon: θεραπειες της σκ;;;

θα ψαξουν την ημερομηνια ληξης :violin: πατεντας;
 #79466  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Οκτ 17, 2012 6:49 pm
Π.Μ79 έγραψε:Το πρόβλημά μας δεν είναι ούτε οι μαγνητικές, ούτε τα φάρμακα, ούτε τα επιδόματα κλπ.

Το μεγαλύτερό μας πρόβλημα, είναι ότι το κράτος που ζούμε, ακολουθεί την πολιτική πολλών κρατών, δηλαδή ψυχρά αριθμητικά αποτελέσματα και τίποτα άλλο.

Όταν είμαστε ένας αριθμός και όχι μία πραγματική, ατομική υπόσταση, τότε ό,τι και να κάνουμε, έχει ως αποτέλεσμα το τίποτα.
Οι διευθυντάδες, προϊσταμένοι και γενικώς υψηλά στελέχη, το μόνο που θέλουν, είναι να παρουσιάζουν στατιστικές, χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τα προβλήματα του κόσμου, την ανεργία, τις ασθένειες κλπ.

Αν είμαστε 10 αμέα που παίρνουν επίδομα, αυτοί παλεύουν να κόψουν το επίδομα στους 3, να παρακαλάνε να πεθάνουν και 2, ώστε στο τέλος να περηφανεύονται ότι μείωσαν 50% τα αναπηρικά επιδόματα.

Σε τέτοιο κράτος ζούμε, τέτοια κουμάσια ψηφίζουμε, κάπου νομίζω τέτοιο κράτος μας αξίζει κιόλας.
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!Δυστυχως............ετσι ειναι !!!!! Και ...το χειροτερο ....εμεις διαλεξαμε αυτη την κατασταση ...........