• MRI & ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #79671  από Mixalis87
 Σάβ Οκτ 20, 2012 1:42 pm
Σκιαγραφικο για μαγνητικη δεν ειναι δωρεαν πρεπει να πληρωσεις κοντα στα 20€.Οποτε ειναι και ενας καλος λογος να μην κανω αφου ειναι αχρηστη
 #79685  από sofia13
 Σάβ Οκτ 20, 2012 4:01 pm
Δεν έχουμε συμμετοχή στο σκιαγραφικο΄......0% για μας. Δείτε το ρε παιδιά κάπως καλύτερα. Ζήτησα απ΄τη νευρολόγο μου το Gadovist γιατι είναι καλύτερο συην Μ/S . Μου άλλαξε παραπεμπτικό γιατί άλλο μου είχε 'ηδη γράψει , αλλά η συμμετοχή πάλι 0%. Να βλέπουμε τι μας γράφουν εκείνη τη στιγμή και να λέμε εμείς πρέπει. Α, με την προυπόθεση 'οτι σε νοσοκομείο θα γίνει η μαγνητική. Ψάξτε το .
 #79687  από Vasoula
 Σάβ Οκτ 20, 2012 4:10 pm
Παρεπιπτοντως το σκιαγραφικο κανει κακο στον οργανισμο μας παροτι απαραιτητο στις μαγνητικες για τη σκληρυνση οποτε οσοι παρετε σκιαγραφικο (gadolinium συνηθως) καλο ειναι να πινετε πολυ νερο πριν και μετα τη μαγνητικη για να αποβληθει οσο δυνατον νωριτερα ενω καποια μεταλλα οπως το ιωδιο, σεληνιο κλπ που ειναι ανταγωνιστες στην απορροφηση του βοηθανε να μην απορροφηθει απο τα κυτταρα.
 #79704  από Mixalis87
 Σάβ Οκτ 20, 2012 7:24 pm
Sorry που στο χαλαω αλλα πριν 2 μερες με ενημερωσαν οτι η συμμετοχη για ΟΓΑ ειναι 15-20€
Βασουλα τι εχεις ακουσει?Που κανει ζημια?Εμενα μου ειπαν για νεφρα!
 #79713  από Vasoula
 Σάβ Οκτ 20, 2012 8:29 pm
Καταρχας προκειται για ακρως τοξικη ουσια παιρνουμε μικρες ποσοτητες.
Ακομη και σε χυλοποιημενη μορφη που δινεται σε μικρη αναλογια στη μαγνητικη δεν μπορει να μην κανει κακο, τα νεφρα σιγουρα τα επηρεαζει αλλα δεν ειναι τα μονα, μπορει να προκαλεσει αναφυλαξια και σοβαροτερα προβληματα στα νεφρα ακομη και παθησεις οπως σκληροδερμα:
http://gadolinium-side-effects.net/
 #79723  από litsa
 Σάβ Οκτ 20, 2012 10:24 pm
και η ασπιρίνη και το ντεπόν κακό κάνει όταν δεν το χρειαζόμαστε.. όταν πρέπει όμως

το παίρνουμε και δεν μιλάμε... :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #79727  από Vasoula
 Κυρ Οκτ 21, 2012 2:43 am
Σαφως γι'αυτο λεω χρειαζεται πολυ νερο πριν και μετα κι αν υπαρχει δυνατοτητα καποια συμπληρωματα ετσι για να ειμαστε ακομη πιο ησυχοι!
 #92374  από mitsos
 Τετ Ιουν 26, 2013 12:17 pm
εμενα στην τελευταια μαγνητικη π εκανα μου χορηγησαν σκιαγραφικο...magnevist το λενε νμζ...το πληρωσα γυρω στο 15ευρω και ειχα εναν φοβο για τπτ παρενεργειες γτ εφευγα μετα με αεροπλανο αλλα νταξ με διαβεβαιωσαν οτι δν εχει παρενεργειες...παλι καλα μονο ναυτια ενιωθα,ζαλαδα,ξερασα και 1 φορα...εδειξε και 2 ενεργες εστιες στν αυχενα ετσι για να με αγχωσει...η απορια μου ειναι η εξης...χρησιμευει σε κατι η μαγνητικη? οτι και να εδειχνε εγω συνεχιζω να παιρνω το gilenya και να περιμενω την επομενη υποτροπη ;)
 #92385  από κατερινα 55
 Τετ Ιουν 26, 2013 2:52 pm
Γειά σου μικρέ :greetings-waveyellow:
Χρησιμεύει,χρησιμεύει.Όταν κάποιες εστίες προσλαμβάνουν σκιαγραφικό,είναι ενεργές.Αν δεν προσλαμβάνουν,κοιμούνται...ησυχάζουν.Με το σκιαγραφικό λοιπόν,φανήκαν οι ενεργές σου εστίες.Καλή συνέχεια,και.......... :eusa-naughty: δεν είναι ανάγκη να είσαι στην τσίτα για την επόμενη υποτροπή :angry-tappingfoot: !!!! :)
 #92398  από fillcinefil
 Τετ Ιουν 26, 2013 8:56 pm
ο mitsos έγραψε:μονο ναυτια ενιωθα,ζαλαδα,ξερασα και 1 φορα
ρε φίλε, πέταξες, ζαλίστικες κλπ κλπ. Δεν υπάρχει λόγος να το συνδυάσεις (σώνει και καλά) με το σκιαγραφικό.
επίσης ο mitsos έγραψε:η απορια μου ειναι η εξης...χρησιμευει σε κατι η μαγνητικη? οτι και να εδειχνε εγω συνεχιζω να παιρνω το gilenya και να περιμενω την επομενη υποτροπη ;)
Μήτσο, η μαγνητική είναι ένα διαγνωστικό εργαλείο (σχετικά πρόσφατο) που έχουμε την τύχη να το έχουμε. Δίνει την δυνατότητα να βλέπουν την εξέλιξη των διάφορων εστιών στον εγκέφαλο, σπονδυλική στήλη κλπ. Αλήθεια είναι, ότι δεν αξιολογείς επακριβώς την νόσο. Υπάρχουν δλδ περιπτώσεις που υπάρχουν πολλές εστίες, και σε "ύποπτα" σημεία, αλλά οι βλάβες ελάχιστες, και στον αντίποδα με λίγες εστίες, σοβαρότερες βλάβες. Παρόλα αυτά δείχνει μια εικόνα, εάν υπάρχει νέα δραστηριότητα ή ακόμη και την μείωση (ως και την εξαφάνιση εστιών, βλέπουμε).
Τώρα, το ότι εσύ συνεχίζεις την αγωγή σου, είναι γιατί αυτό που θέλουν, είναι να κρατήσουν αυτές τις εστίες "σταθερές", και την μή δημιουργία νέων, και άρα μακριά, από μιά υποτροπή.
Ποτέ μη σκεύτεσε υποτροπή :eusa-naughty:. Φτού κακά. Αισιοδοξία, θετική ενέργεια, την ξεχνάς και σε ξεχνάει.