• Αποτελεσματα εξετασεων

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #74309  από rodoulaki
 Τετ Ιουν 27, 2012 12:52 am
καλησπερα παιδια ! εκανα παρακεντηση πριν καμια 15 μερες και βγηκαν τα αποτελεσματα τα οποια ηταν αρνητικα για σκπ ! ο μονος τους φοβος ειναι για 1 σημειο στον αυχενα το οποιο οπως μου ειπαν ειναι στο οριο της ανιχνευσιμοτητας ! παρολα αυτα ενω το αρχικο μουδιασμα εχει πλεον φυγει τωρα αρχιζω και μουδιαζω σε αλλο σημεο του προσωπου ! ο πρωτος νευρολογος μου ειπε να παρω αντικαθληπτικα καο αγχολιτικα γιατι μπορει να ειναο ολα στο μυαλο μου ενω ο δευτερος μου ειπε οχι κ να περιμενω ενα 6μηνο για να κανω μαγνητικη ! υπαρχει περιπτωση να εχω σκπ και απλα να μην φαινεται στην μαγνητικη κ την παρακεντηση ? επισης τι γνωμη εχετε για τα χαπια αυτα ? πιστευετε οτι οντως μπορει να ειναι ολα αυτα στο μυαλο μου μετα απο το αγχος ενος μηνα για τισ εξετασεισ για σκπ ? ευχαριστω εκ τν προτερον
 #74311  από soo_simple_
 Τετ Ιουν 27, 2012 1:13 am
rodoulaki έγραψε:καλησπερα παιδια ! εκανα παρακεντηση πριν καμια 15 μερες και βγηκαν τα αποτελεσματα τα οποια ηταν αρνητικα για σκπ ! ο μονος τους φοβος ειναι για 1 σημειο στον αυχενα το οποιο οπως μου ειπαν ειναι στο οριο της ανιχνευσιμοτητας ! παρολα αυτα ενω το αρχικο μουδιασμα εχει πλεον φυγει τωρα αρχιζω και μουδιαζω σε αλλο σημεο του προσωπου ! ο πρωτος νευρολογος μου ειπε να παρω αντικαθληπτικα καο αγχολιτικα γιατι μπορει να ειναο ολα στο μυαλο μου ενω ο δευτερος μου ειπε οχι κ να περιμενω ενα 6μηνο για να κανω μαγνητικη ! υπαρχει περιπτωση να εχω σκπ και απλα να μην φαινεται στην μαγνητικη κ την παρακεντηση ? επισης τι γνωμη εχετε για τα χαπια αυτα ? πιστευετε οτι οντως μπορει να ειναι ολα αυτα στο μυαλο μου μετα απο το αγχος ενος μηνα για τισ εξετασεισ για σκπ ? ευχαριστω εκ τν προτερον


H κλινικη εξετάση είχε ευρήματα??Η διαγνωση της σ.κ.π. (σπάνια) μπορεί να βγεί και μόνο απο την κλινική εξέταση , αν υπάρχουν τουλ.στον 2 περιοχές στο Κ.Ν.Σ με βλάβη σε τουλ.στον 2 διαφορετικές χρονικές στιγμές που απέχουν πάνω απο 1 μήνα μεταξύ τους και που δεν μπορουν να αποδωθούν σε αλλη ασθένεια..Εν τουτοις αν παρόλα αυτα η Μαγνητική ή/και η Παρακέντηση βγουν αρνητικές τίθεται υπο αμφισβήτηση η διάγνωση..95% των ασθενών με βέβαια Σ.Κ.Π εχουν ευρήματα στην μαγνητική και την παρακέντηση..

Τι εννοεις για την εστία στα όρια τις ανιχνευσιμότητας?σου βρήκαν δηλαδη εστία στη μαγνητική?
 #74312  από rodoulaki
 Τετ Ιουν 27, 2012 1:21 am
soo_simple_ έγραψε:
rodoulaki έγραψε:καλησπερα παιδια ! εκανα παρακεντηση πριν καμια 15 μερες και βγηκαν τα αποτελεσματα τα οποια ηταν αρνητικα για σκπ ! ο μονος τους φοβος ειναι για 1 σημειο στον αυχενα το οποιο οπως μου ειπαν ειναι στο οριο της ανιχνευσιμοτητας ! παρολα αυτα ενω το αρχικο μουδιασμα εχει πλεον φυγει τωρα αρχιζω και μουδιαζω σε αλλο σημεο του προσωπου ! ο πρωτος νευρολογος μου ειπε να παρω αντικαθληπτικα καο αγχολιτικα γιατι μπορει να ειναο ολα στο μυαλο μου ενω ο δευτερος μου ειπε οχι κ να περιμενω ενα 6μηνο για να κανω μαγνητικη ! υπαρχει περιπτωση να εχω σκπ και απλα να μην φαινεται στην μαγνητικη κ την παρακεντηση ? επισης τι γνωμη εχετε για τα χαπια αυτα ? πιστευετε οτι οντως μπορει να ειναι ολα αυτα στο μυαλο μου μετα απο το αγχος ενος μηνα για τισ εξετασεισ για σκπ ? ευχαριστω εκ τν προτερον


H κλινικη εξετάση είχε ευρήματα??Η διαγνωση της σ.κ.π. (σπάνια) μπορεί να βγεί και μόνο απο την κλινική εξέταση , αν υπάρχουν τουλ.στον 2 περιοχές στο Κ.Ν.Σ με βλάβη σε τουλ.στον 2 διαφορετικές χρονικές στιγμές που απέχουν πάνω απο 1 μήνα μεταξύ τους και που δεν μπορουν να αποδωθούν σε αλλη ασθένεια..Εν τουτοις αν παρόλα αυτα η Μαγνητική ή/και η Παρακέντηση βγουν αρνητικές τίθεται υπο αμφισβήτηση η διάγνωση..95% των ασθενών με βέβαια Σ.Κ.Π εχουν ευρήματα στην μαγνητική και την παρακέντηση..

Τι εννοεις για την εστία στα όρια τις ανιχνευσιμότητας?σου βρήκαν δηλαδη εστία στη μαγνητική?
στην μαγνητικη μου ειπε ο γιατρος οτι ειδε κατι στον αυχενα που δεν ειναι σιγουρος οτι αποτελει εστια γιατι μπορει να ειναι κ απο καποιο υγρο η να κουνηθηκα και να βγηκε αυτο ! τωρα σου γραφω τι ακριβως λενε τα αποτελσματα τησ παρακεντησησ << η εικονα δεν παρουσιαζει μια ευδιακριτη συνθεση πολλαπλων ειδικων ολιγοκλωνικων ζωνων στο ΕΝΥ. υπαρχει παρουσια ραυτοσημων σκιων στον ορο και στο ΕΝΥ οι οποιες ωστοσο ειναι στο οριο της ανιχνευσιμοτητασ>>. και οσο για την κλινικη εξεταση μου ειπε οτι ειμαι νευρολογικα μια χαρα !
 #74313  από soo_simple_
 Τετ Ιουν 27, 2012 1:36 am
Μαγνητική μόνο στον αυχένα εκάνες?εγκεφαλο?

Επισης ειδα οτι σε προηηούμενο ποστ σου ελεγες οτι ο νευρολογος σου είναι σίγουρος οτι έχεις σ.κ.π. Αφου η κλινική εξετάση ειναι μια χαρα πώς ειναι τοσο σιγουρος??

Για την παρακέντηση δεν ξέρω..Αφου σου είπαν οτι ειναι φυσιολογική , ειναι φυσιολογική!
 #74369  από rodoulaki
 Τετ Ιουν 27, 2012 11:25 pm
[quote="soo_simple_"]Μαγνητική μόνο στον αυχένα εκάνες?εγκεφαλο?

Επισης ειδα οτι σε προηηούμενο ποστ σου ελεγες οτι ο νευρολογος σου είναι σίγουρος οτι έχεις σ.κ.π. Αφου η κλινική εξετάση ειναι μια χαρα πώς ειναι τοσο σιγουρος??

Για την παρακέντηση δεν ξέρω..Αφου σου είπαν οτι ειναι φυσιολογική , ειναι φυσιολογική!

καυ αυχενα και εγκεφαλο και σπονδυλικη στηλη ! δεν ξερω τι να σ πω, γενικοτερα δεν ειμαι κ πολυ ευχαριστημενη απο αυτον τον γιατρο γιατι δεν μπορω να του μιλησω ανετα ! την μια μου λεει ειναι δεδομενο το τι εχεισ και μετα μου λεει δεν εχεισ τιποτα ! δεν μπορω να βγαλω ακρη ! ναι ειναι φυσιολογικη αλλα το σημειο που λεει στο οριο της ανιχνευσιμοτητασ τι εννοει ? οτι μπορει να υπαρχει κατι που δεν φαινεται ακομα ? υπαρχει τετοια περιπτωση να εχεις τα συμπτωματα και να εμφανιστει αργοτερα ? σε ευχαριστω πολυυυυυυυυυυ
 #74693  από soo_simple_
 Τετ Ιούλ 04, 2012 10:34 pm
Συγγνωμη για την καθυστερηση.

Λοιπον απ΄όσο ξέρω αφου μαγνητική , οσφυονωτιαια παρακεντηση και κλινικη εξεταση ειναι καθαρές , πολυ δύσκολο να εχεις σ.κ.π.
Δεν αποκλειεται , αλλα πολυ δυσκολα!!

Βεβαια στην ιατρική , μονο για τις εγκύους και τους πεθαμένους μιλανε με 100% σιγουρια!:P