• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #77693  από Ιωάννα
 Δευ Σεπ 17, 2012 6:51 pm
Ξεκαθάρισε μου λίγο κάτι ...έδωσες 350-500 ευρώ για αγορά μόνο των βιταμινών;;;;;;;;;
Πόσο καιρό θα σε κρατήσουν οι βιταμίνες μ αυτά τα χρήματα;
 #77743  από Ιωάννα
 Τρί Σεπ 18, 2012 9:45 pm
Παιδάκια μου καλά κ αγαπημένα....μήπως μπορεί κάποιος να μου πει σχετικά με το κόστος των βιταμινών γιατί αύριο είναι να στείλω τα δείγματα αίματος κ ούρων στον γιατρό κ ...δεν ξέρω τι "χαράτσι " με περιμένει.Πάντως εμένα μου ζήτησε 300 ευρώ για να κάνει το τεστ!!!!!!!Εξ αρχής του ξεκαθάρισα ότι δεν μπορώ να τον επισκευτώ ...κ εκεινος ....κανένα πρόβλημα......θα τα πούμε τηλεφωνικά κ όποτε μπορείς θα έρθεις να σε δω (μου είπε!).
Τι να πώ .....ας μου απαντήσει κάποιος που ξέρει γιατί....με βλεπω να χάνω κ τα 300 αφού αν οι βιταμίνες κοστίζουν πολύ...θα τις παίρνω με δόσεις .....οπότε....ΚΛΑΥΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕΕΕΕΕΕ!!!!!!
ΦΙΛΙΑ!!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ιωάννα την Σάβ Ιουν 22, 2013 1:36 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #78429  από Κώστας
 Παρ Σεπ 28, 2012 2:01 pm
IKTIST22 έγραψε:Παιδάκια μου καλά κ αγαπημένα....μήπως μπορεί κάποιος να μου πει σχετικά με το κόστος των βιταμινών γιατί αύριο είναι να στείλω τα δείγματα αίματος κ ούρων στον Γεωργακόπουλο κ ...δεν ξέρω τι "χαράτσι " με περιμένει.Πάντως εμένα μου ζήτησε 300 ευρώ για να κάνει το τεστ!!!!!!!Εξ αρχής του ξεκαθάρισα ότι δεν μπορώ να τον επισκευτώ ...κ εκεινος ....κανένα πρόβλημα......θα τα πούμε τηλεφωνικά κ όποτε μπορείς θα έρθεις να σε δω (μου είπε!).
Τι να πώ .....ας μου απαντήσει κάποιος που ξέρει γιατί....με βλεπω να χάνω κ τα 300 αφού αν οι βιταμίνες κοστίζουν πολύ...θα τις παίρνω με δόσεις .....οπότε....ΚΛΑΥΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕΕΕΕΕΕ!!!!!!
ΦΙΛΙΑ!!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Πείτε μας επίσης, για πόσο χρόνο θα πρέπει να παίρνει κάποιος τις βιταμίνες και τα συμπληρώματα.
 #78431  από Γιάννης
 Παρ Σεπ 28, 2012 2:18 pm
Επειδή δεν έχουμε (δεν πρέπει να έχουμε) για κανέναν καλή κουβέντα, 300 γιούρια ο μάγκας; Τζάμπα πράμα πουλάει (και) αυτός ε; Πλήρωνε κεπακο μαλακάκο.
 #78433  από litsa
 Παρ Σεπ 28, 2012 2:47 pm
Γιάννης έγραψε:Επειδή δεν έχουμε (δεν πρέπει να έχουμε) για κανέναν καλή κουβέντα, 300 γιούρια ο μάγκας; Τζάμπα πράμα πουλάει (και) αυτός ε; Πλήρωνε κεπακο μαλακάκο.

Γιάννη, δυστυχώς ή ευτυχώς, κανένας δεν δουλεύει τζάμπα... ούτε το ..jumbo!

Για μένα όμως στην δεδομένη στιγμή, και σύμφωνα με αυτά που μου έταζαν και μου έλεγαν οι υπόλοιποι γιατροί, τόσα χρόνια και με δεδομένο την πάθηση μας και όλα τα σχετικά....
υπάρχει value of money....
Χωρίς βεβαίως να λέω ότι δεν είναι αρκετά τα χρήματα... στους σημερινούς καιρούς....

Κώστα, η διάρκεια της θεραπείας απ ότι κατάλαβα, εξαρτάται από την βαρύτητα του καθενός....
Καλύτερα όμως θα απαντήσει ο ίδιος.....

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
 #78434  από Γιάννης
 Παρ Σεπ 28, 2012 2:52 pm
litsa έγραψε:Γιάννη, δυστυχώς ή ευτυχώς, κανένας δεν δουλεύει τζάμπα... ούτε το ..jumbo!
Ναι βρε Λιτσάκι δεν το είπα για να σε τσαντίσω, απλά, κάποιους τους αναγκάζουν να ζουν με 500- ευρώ και ο κωλοκαπιταλισμός επιτρέπει σε πολλούς άλλους να πουλάνε την πραμάτεια τους όσο γουστάρουν.
 #78435  από litsa
 Παρ Σεπ 28, 2012 3:06 pm
βρε δεν τσαντίστηκα!!!!
Τσαντίζομαι όμως με αυτό που λες το !@$#!@%^($%#$^*@#!@*!*!@#$((

το οποίο μας έχει πετάξει στον Καιάδα...
ΟΧΙ , εμείς θα αγωνιστούμε.... !!! με όποιον τρόπο μπορούμε...

Και ξέρεις γιατί είμαι τσαντισμένη??? Γιατί αυτές οι εξετάσεις έπρεπε να είναι μέρος της νοσοκομειακής μας νοσηλείας και θεραπείας...
Εγώ έτσι νιώθω, ότι τις χρειαζόταν ο οργανισμός μου...

Για να φτάσουμε να πάθουμε σκπ, σημαίνει ότι κάτι δεν δούλευε καλά... και βγήκαμε μπιέλα!!
Εγώ με κόπωση και πόνους ξεκίνησε να έχω συμπτώματα...

Δεν μπήκαν όμως στον κόπο να μου πούνε κάνε αυτό ή εκείνο....

Παρόλα αυτά, δεν μασάω...
μπήκα στην κοπιαστική, αλήθεια, διαδικασία να σας ενημερώσω...

είναι εντελώς προσωπικό θέμα του καθενός αν θα πάρει τηλ. και αν θα πάει... και αν θα κάνει την αγωγή...

Δυστυχώς, έτσι είναι ...

Εμένα μου έλεγαν και γιατροί, ότι ξέρεις πρόσεχε το στομάχι σου ή το συκώτι σου, του το είπα, δεν έχεις θέμα μου λέει... Δεν μεταβολίζονται στο συκώτι ... πράγματι έκανα δύο φορές εξετάσεις για τις ιντερφερόνες και την 2η ήταν στα κατώτερα τα ηπατικά...

Εχω ακούσει διάφορα, δεν πτοούμε.... Εξάλλου η ζωή τι είναι? αγώνας και πάλι αγώνας !! :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-adore: :romance-adore: :romance-adore: :romance-kisscheek:
 #78537  από Vassiliki
 Κυρ Σεπ 30, 2012 5:11 pm
Ακριβώς ένα μήνα μετά την λήψη βιταμινών και συμπληρωμάτων που μου έδωσε ο γενετιστής έχω να δηλώσω ότι διαπιστώνω μικρές βελτιώσεις στην κίνηση και στην αντοχή μου.

Υπενθυμίζω ότι το πρόβλημα μου είναι κινητικό. Δεν έχω τα άλλα συμπτώματα που διαβάζω ΣΚΠ (κούραση, ζαλάδες, πονοκεφαλους, έλλειψη συγκέντρωσης...), οπότε μόνο στο κινητικό μπορώ να αξιολογήσω εάν υπάρχει διαφορά.

Η σπαστικότητα δεν έχει μειωθεί και συνεχίζω τα μιορέλ, αλλά διαπιστώνω ότι περπατάω καλύτερα και περισσότερα μέτρα (και δεν είναι placebo effect).
Επίσης, πριν τις βιτάμινες και τα συμπληρώματα, μετά το γυμναστήριο, η κίνηση μου χειροτέρευε και η σπαστικότητα ήταν πολύ έντονη. Τώρα πια, και περισσότερες ασκήσεις μπορώ να κάνω και μετά το πρόγραμμα δεν φεύγω σαν ρόμποκοπ !

Ο Γεωργακόπουλος είναι ευχάριστος, ευγενικός, αισιόδοξος και μου φάνηκε γνώστης αυτού που κάνει. Η ανάλυση του και η προσέγγιση του με "κέρδισε" γιατί άγγιξε ένα θέμα στο οποίο πιστεύω πολύ : να δώσω στον οργανισμό και στο σώμα μου όλα τα δυνατά εφόδια για να επουλωθεί μόνο(ς) του. Αλλωστε, είχα δείξει και στο παρελθόν ενδιαφέρον για την θεραπεία μέσω της διατροφής και των συμπληρωμάτων, απλά δεν ήξερα πως να τα συνδυάσω με τον καλυτερο δυνατό τρόπο και στην καλύτερη δυνατή δόση. Αυτός μου έδωσε την λύση.

Είμαι αισιόδοξη για την συνέχεια, παρότι η καλυτέρευση είναι αργή. Άλλωστε, θεωρώ ότι, εάν η "αποσύνθεση" μέσα μου ξεκίνησε από το 2000, η "σύνθεση" δεν μπορεί να συντελεστεί σε έναν ή δύο, μόλις, μήνες !

Τέλος, το κόστος, το οποίο μας απασχολεί όλους, είναι ομολογουμένως υψηλό (σε εμένα η επίσκεψη κόστισε 300 ευρώ και οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα για έναν μήνα γύρω στα 600 ευρώ. Είναι πολλά !

Έχω ξαναγράψει ότι ο ενθουσιασμός της Λίτσας με "ξεμπλόκαρε" και έκλεισα ραντεβού και την ευχαριστώ. Όπως επίσης, ενάμιση χρόνο πριν, ο ενθουσιασμός κάποιων άλλων σε αυτό το φόρουμ με έκανε να ψάξω το θέμα της ΧΕΝΦΑ.

Είναι χρήσιμο το φόρουμ μας και είναι πολύτιμες οι καταθέσεις των εμπειριών όλων μας. Σε άλλους από εμάς μπορεί να βοηθήσουν, σε άλλους όχι. Το σημαντικό είναι ότι τις μοιραζόμαστε και ανοίγονται επιλογές.
 #78640  από Κωνσταντίνα
 Τρί Οκτ 02, 2012 9:24 pm
Καλησπέρα στην παρέα :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
όπως σας υποσχέθηκα επιστρέφω να σας πω την εμπειρία μου από την αγωγή του γενετιστή.
Όλον αυτόν το μήνα με εξαίρεση την τελευταία εβδομάδα (βάφουμε το σπίτι μας :obscene-hanged: :violence-hammer: ), βίωσα αντοχή, ενέργεια, βελτίωση στην στάση του σώματος, περισσότερη σταθερότητα στην όρθια στάση, ίσως πιο χαλαρωμένους μυς, ικανοποίηση από τη βελτίωση.

Θέλω να σας κοινοποιήσω μια νέα κατάσταση που έβαλα παράλληλα με τον Γεωργακόπουλο στη ζωή μου.
Τις τελευταίες περίπου 15 μέρες, ξεκίνησα betaferon :scared-shocked: .Είμαι εθισμένη στην κλασική συνταγογράφηση που υπαγορεύεται από τους γιατρούς σε όσους είμαστε .....επαγγελματίες άρρωστοι. Εγώ είμαι μία από αυτές :obscene-drinkingchug:.

Η θέση του συγκεκριμένου γενετιστή είναι:- δε μ' ενδιαφέρει τι θα πάρεις, αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλά, μ' αυτά που σου δίνω θα σου μαζεύω τις παρενέργειες από αυτά που θα παίρνεις.Δε θα ήθελα να πάρεις ποτέ, αζαθειοπρίνη και μιτοξανδρόνη.

Η επανάσταση που τόλμησα να κάνω είναι να διατηρώ ακόμα το 1/4 της δόσης, ενώ θα έπρεπε ήδη να κάνω το 0,75 της δόσης :greetings-clappingyellow: .Κι αυτό επειδή νοιώθω πιο ασφαλής από τα συμπληρώματα :happy-bouncymulticolor: .

Λοιπόν θα σας πω το συμπέρασμα που έχω βγάλει μέχρι τώρα για το θέμα "ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012.. που άνοιξε το μέλος litsa :romance-kisscheek:, με την παρατήρηση ότι απευθύνομαι σε ενήλικες νοήμονες συνασθενείς, με τη δυνατότητα στην επιλογή.
Έχει λογική αυτή η εξατομικευμένη παρέμβαση με "ουσίες" που χρειάζομαι εγώ προσωπικά.Μπορεί κάποια συμπληρώματα να ταυτίζονται με κάποιων, αλλά η νόσος βάλλει νεύρα, που χρειάζονται συγκεκριμένη τροφή πχ μου χορήγησε μεγάλη δόση Β1 και ελαττώθηκε λίγο, η εν τω βάθει δυσαισθησία που βίωνα τα τελευταία χρόνια, σε τμήματα του σώματός μου.Δεν ενθουσιάζομαι, θα δούμε............
Κινητικά δεν έχω αλλαγή, αλλά θα ήταν και ολίγον matrix αν είχα σε έναν μήνα.Σκέφτομαι ότι αν χρειάστηκαν 15 +- 15 :think: χρόνια φθοράς και φαρμακευτικής-χημικής παρέμβασης-εξόντωσης, ε θα ήταν τουλάχιστον κουτό από μέρους μου να ονειρεύομαι την αγορά γόβας στιλέτο :happy-cheerleadersmileygirl: .

Δεν ενθουσιάζομαι, νιώθω ασφαλής, περιμένω υπομονετικά, χαίρομαι.Καλό βράδυ αγαπημένοι μου συνάδελφοι :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #78648  από Vasoula
 Τετ Οκτ 03, 2012 8:14 am
Βασει των τελευταιων κλινικων δοκιμων παντως οι μπεταφερονες προσφερουν μηδενικη υποστηριξη στη ΣΚΠ ενω πρωτη η μεγαλη μελετη τριτης φασης για το tysabri εδειξε πως εχουν τοσο μικρη αποτελεσματικοτητα ουσιαστικα λεγοντας μας πως τοσα χρονια μας κοροιδευουν οι φαρμακευτικες!
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 31