• ΩΣΗΗ?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #24466  από evaggelia12
 Παρ Απρ 09, 2010 4:26 pm
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΧΩ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.4 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ.ΩΣΗ???
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ REBIF22 KAI ME DIKH MOY ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΟΛΟ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΝΑ 30%ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΣ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΔΙΧΩΣ.ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ?
 #24467  από efi
 Παρ Απρ 09, 2010 5:25 pm
evaggelia12 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΧΩ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.4 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ.ΩΣΗ???
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ REBIF22 KAI ME DIKH MOY ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΟΛΟ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΝΑ 30%ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΣ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΔΙΧΩΣ.ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ?
de mas prosteteyei mono 30%....perisotero......polu perisotero......otan kaneis interferonh h opoia wsh xtypaei se aythn k oxi ston organismo sou....isws na einai apo th psixologia sou omws ayto me ta podia sou....uposynhdhta.....ayto einai pou de prostateyei katholou na 3ereis...
 #24476  από LL--MM
 Παρ Απρ 09, 2010 8:35 pm
Δυστυχώς, πολλοί που (τους) την έκοψαν (οι γιατροί, δηλαδή), είδαν ραγδαία χειροτέρευση... Μήπως έφταιγε το μαραφέτι της ένεσης για τις μαυρίλες; Δες τι θα κάνεις με γιατρό, και το ταχύτερο: Η αρρώστια αυτή, κατα το γεροντοκοριασμένο γιατρό μου, τουλάχιστον, "δεν είναι σαν το άνθρωπο που βηματίζει και μπορείς να τον σταματήσεις (π.χ. λοίμωξη/αντιβίωση) αλλά σαν τα τραίνα μεγάλης ταχύτητας... Άμα πάρουν φόρα, χειάζεσαι κορτιζόνη, το μόνο που ξέρεις σε μια ώση είναι πως είσαι πρίν, δεν ξέρεις ούτε πότε θε τελειώσει, ούτε τι κουσούρια, μόνιμα ή αναστρέψιμα, θα σου αφήσει..." :evil:

Καλό κουράγιο, και μή βιάζεσαι, οι αγωγές αυτές είναι, δυστυχώς, (και για όλους μας) λίγο πολύ μόνιμες :|
 #24479  από Ευτυχία
 Παρ Απρ 09, 2010 9:01 pm
Eυαγγελία δεν εχω μεγάλη εμπειρία.. ομως μπορώ να σου πω τι μου συνέβη εμένα πριν 3 βδομάδες..ειχα αυτή την αίσθηση όπως ακριβώς τη περιγράφεις, στα πόδια μου κ γω..τουλάχιστον για 3 μέρες.. είχα φρικάρει μέχρι που αποφάσισα να το βγάλω απο το κεφάλι μου, να ξεχαστώ , να κανω κάτι άλλο ... ελεγα οτι αν δε πιάσει αυτή η "τεχνική" παω στο γιατρό μου
τελικά δε χρειάστηκε ! πέρασε απο μόνο του :) ειλικρινά δε ξερω τι ηταν αυτό..αν οφειλόταν στο στρες που είχα εκείνες τις μέρες ή αν πέρασα μια ηπια ωση..ξέρω μόνο οτι πέρασε :)
εύχομαι λοιπόν να σου είναι κ σενα περαστικό! :) πιστεψε το θα είναι ;)
 #24700  από efi
 Κυρ Απρ 11, 2010 3:13 pm
LL--MM έγραψε:Δυστυχώς, πολλοί που (τους) την έκοψαν (οι γιατροί, δηλαδή), είδαν ραγδαία χειροτέρευση... Μήπως έφταιγε το μαραφέτι της ένεσης για τις μαυρίλες; Δες τι θα κάνεις με γιατρό, και το ταχύτερο: Η αρρώστια αυτή, κατα το γεροντοκοριασμένο γιατρό μου, τουλάχιστον, "δεν είναι σαν το άνθρωπο που βηματίζει και μπορείς να τον σταματήσεις (π.χ. λοίμωξη/αντιβίωση) αλλά σαν τα τραίνα μεγάλης ταχύτητας... Άμα πάρουν φόρα, χειάζεσαι κορτιζόνη, το μόνο που ξέρεις σε μια ώση είναι πως είσαι πρίν, δεν ξέρεις ούτε πότε θε τελειώσει, ούτε τι κουσούρια, μόνιμα ή αναστρέψιμα, θα σου αφήσει..." :evil:

Καλό κουράγιο, και μή βιάζεσαι, οι αγωγές αυτές είναι, δυστυχώς, (και για όλους μας) λίγο πολύ μόνιμες :|
kala sygnwmh kale mou....kalh mou...de 3erw ti eisai(antras h gynaika)gt den allazeis giatro?h episthmh exei e3elixtei toso.....me troma3es ligo me ayta ta ragdaia pou eipes.....den nomizw na einai etsi...einai apla mh sou tyxei...
 #24704  από efi
 Κυρ Απρ 11, 2010 3:45 pm
Ευτυχία έγραψε:Eυαγγελία δεν εχω μεγάλη εμπειρία.. ομως μπορώ να σου πω τι μου συνέβη εμένα πριν 3 βδομάδες..ειχα αυτή την αίσθηση όπως ακριβώς τη περιγράφεις, στα πόδια μου κ γω..τουλάχιστον για 3 μέρες.. είχα φρικάρει μέχρι που αποφάσισα να το βγάλω απο το κεφάλι μου, να ξεχαστώ , να κανω κάτι άλλο ... ελεγα οτι αν δε πιάσει αυτή η "τεχνική" παω στο γιατρό μου
τελικά δε χρειάστηκε ! πέρασε απο μόνο του :) ειλικρινά δε ξερω τι ηταν αυτό..αν οφειλόταν στο στρες που είχα εκείνες τις μέρες ή αν πέρασα μια ηπια ωση..ξέρω μόνο οτι πέρασε :)
εύχομαι λοιπόν να σου είναι κ σενα περαστικό! :) πιστεψε το θα είναι ;)
na sou pw thn alitheia oute egw exw megalh peira alla ola einai kata kyrio logo einai ayth h atimh h psiologia....ola einai sto myalo mas...den tha mas nikhsei ayth h atimh skp...alla emeis....elpizw na eisai panta kala...
 #24727  από evaggelia12
 Κυρ Απρ 11, 2010 9:12 pm
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ.ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΘΕΣ 4 ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ
ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΕΕΕΕΝΟ........ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ MEDROL
KAI NA ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ.
ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ.
ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΒΑΡΥ.
ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ?
ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΠΑΝΤΩΣ..
 #24728  από βικυ
 Κυρ Απρ 11, 2010 9:27 pm
Ευχομαι το καλυτερο!
 #24755  από litsa
 Κυρ Απρ 11, 2010 11:24 pm
Σταύρο
μπορώ να διαφωνήσω?
και μια και εχεις διαβάσει τόσα...

πριν 15 χρόνια με πολυ μεγαλύτερες πιθανότητες πήγαινες προς το χειρότερο...τώρα υπάρχουν και φαρμακα.. μπορεί όχι για όλους ... αλλά για κάποιους ειναι πολύ σημαντικά..

Για αυτό μην γενικεύεις...
ειναι ανάλογα της περίπτωσης...
 #24801  από βάλια
 Δευ Απρ 12, 2010 5:25 pm
καλησπέρα sου :) Καταρχας δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος να απολογεισαι.Αν είναι δυνατον :o Η σταση σου απεναντι στη νοσο είναι μαχητική και αξιοθαυμαστη!!!!Είναι λογικό εξαιτιας της πολυμορφιας της νοσου ο καθένας να τη βιωνει με διαφορετικό τροπο και να δημιουργουνται παρεξηγησεις καποιες φορες.Καλό είναι να ενημερωνόμαστε για όλα όσα μας αφορουν.Φιλιά και δυναμη σε όλους.....