• ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #12442  από Stevi
 Τετ Δεκ 02, 2009 10:36 am
Καλημέρα σε όλους!

Είμαι πανικοβλημένη και προσπαθώ να μην το δείξω στον φίλο μου.
Ξύπνησε σήμερα με μουδιασμένη την αριστερή πλευρά του σώματος του.
Τώρα έχει υποχωρήσει το μούδιασμα αλλά τον έχει πάρει απο κάτω και νομίζει ότι θα έχει τώρα πρόβλημα και στην αριστερή πλευρά.

Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Να πάρω τον γιατρό να παμε να τον δει??

Σόρρυ βρε παιδιά αλλά μου έβαλε τα κλάματα και δεν ξέρω τι να του πω. :cry:
 #12443  από Κατερίνα
 Τετ Δεκ 02, 2009 10:56 am
Καλημέρα Stevi μου!
Πάρτε τηλ τον γιατρό να δείτε τι θα σας πει,μην πανικοβάλλεστε!
Στους περισσότερους όλο και κάποιο μέλος έχει μουδιάσει παλιά και τώρα είναι μια χαρά!
Τπτ δεν είναι απόλυτο... :P
μακια μακια
 #12444  από LL--MM
 Τετ Δεκ 02, 2009 11:01 am
ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ, μοιάζει με ώση, δίχως να το εγγυώμαι, διότι εγώ ΔΕΝ είμαι καταρτισμένη στον τομέα... Πατε στο νευρολόγο σας, θα του δώσει, κατά τεκμήριο, κορτιζόνη και θα επανέλθει... έχετε όμως υπ'όψη σας και οι δυο ότι η κορτιζόνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ, και μπορεί να πάρει και κάποιο διάστημα να ενεργήσει... Μέχρι λοιπόν να εισχωρήσει και δαύτη στον πυρήνα των κυττάρων, η περίοδος δε θα είναι ακριβώς και ...διακοπές, επομένως προσπαθήστε να αγνοήσετε τα συμπτώματα, επι τέλους δε φταίτε εσεις, και η αρρώστια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΕΙΣ (εφ' όσον αυτό είναι εφικτό, βέβαια) Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια! Όλα θα πάνε καλά, ειν' άχρηστο να ανησυχείτε υπερβολικά..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Τετ Δεκ 02, 2009 11:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #12445  από βικυ
 Τετ Δεκ 02, 2009 11:04 am
μουδιασε το δεξι μου χερι εχθες το βραδυ και σημερα ειμαι πολυ καλα,ολα καλα.
πηρα την γιατρο μου και μου ειπε να ανησηχω μονο οταν κατι επιμενει πανω απο 24 ωρες!
παρτε τον γιατρο τηλ.
 #12446  από Stevi
 Τετ Δεκ 02, 2009 11:08 am
Σας ευχαριστώ όλους!

Συνήθως δεν πανικοβάλομαι εύκολα αλλά μου έβαλε τα κλάματα και τα έχασα.

Τον πήρα τώρα τηλέφωνο είναι στην δουλειά και μου είπε οτι το χέρι του είναι οκ και το πόδι λίγο μουδιασμένο. Μάλλον περαστικό θα ήτανε.

Θα πάρω και τον γιατρό για σίγουρα. :(
 #12448  από ΡΕΝΑ
 Τετ Δεκ 02, 2009 11:18 am
Περαστικά εύχομαι γλυκεία μου!!! Και εγώ πρίν κανά μήνα είχα μουδιάσει λίγο, αλλά πέρασε μόνο του!!! Βέβαια πάρε και τον doctor ένα τηλ. έτσι για να ηρεμήσεις.....

έγω πάλι έχω μόνιμα την αίσθηση του ηλεκτρικού ρεύματος!!!!! :o :roll: :lol:

φιλιά σε όλους :geek:
 #12449  από christina
 Τετ Δεκ 02, 2009 11:37 am
Stevi μου, μην πανικοβάλλεσαι!!

Κι εμάς μας έχουν πει οταν το μούδιασμα επιμένει για πάνω από 24 ώρες τότε να παίρνουμε το γιατρό. Οπότε αν αισθάνεται καλύτερα μην ανησυχήσετε...
Αν συνεχίσουν τα μουδιάσματα απευθυνθείτε στο νευρολόγο, ίσως ξεκινάει μια νέα ώση, κορτιζονούλα και τα γνωστά..

Περαστικά!! :)
 #12501  από petros
 Πέμ Δεκ 03, 2009 9:07 am
αφου περναει ετσι γρηγορα μαλλον μικρο το κακο. Δειτε και αυριο τι θα γινει και αν δεν υποχωρει τοτε στον γιατρουλι. Συνηθως κραταει πιο πολυ απο ωρες. Μηπως τον ειχες αγκαλια και σταβοκοιμηθηκε ο ανθρωπος βρε?

Μην πανικοβαλλεσαι.Ξερω ειναι δυσκολο να βλεπεις τον ανθρωπο σου ετσι αλλα θα περασει να εισαι σιγουρη....
 #12502  από Stevi
 Πέμ Δεκ 03, 2009 9:40 am
Καλημέρα Πέτρο!

Έχεις και το όνομα του φίλου μου! :)

Δυστυχώς το μούδιασμα δεν υποχώρησε και σε λίγο θα ξεκινήσουμε για το νοσοκομείο!
Τον γιατρό τον παιρναμε τηλέφωνο εχθές αλλά και το κινητό ήταν κλειστό και στο σταθερό δεν απαντούσε!

Μάλλον θα χρειαστεί να πάρει κορτιζόνη πάλι!Είχε πάλι υποτροπή πριν απο 2 μήνες. Είναι αυτό φυσιολογικό??Θελω να μιλήσω και εγώ στν γιατρό γιατί κάτι δεν μου πάει καλά!

Τρέμουν τα χέρια και τα πόδια μου απο την αγωνία! Άσε που θα γνωρίσω και την μαμα του μέσα σε ολα σήμερα!!! :oops:
 #12504  από elena
 Πέμ Δεκ 03, 2009 10:19 am
stevi καλημέρα!!!εύχομαι να μην είναι τίποτα,και να πάνε όλα καλά!!!
γράψε μας όταν τελειώσετε...τώρα να σου πω την αλήθεια...ποιό σοβαρό θεωρώ
ότι θα γνωρίσεις την μαμά!!! :shock:
καλή επιτυχία!!!....και στα δύο!!