• Πόνος στη φτέρνα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #12273  από dina
 Σάβ Νοέμ 28, 2009 3:53 pm
Την καλησπερα σ ολους.Ετοιμαζομομουν να σας θεσω την ιδια ερωτηση οσπου ειδα οτι αρκετοι απο εσας αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα :( Σε μενα εμφανιστηκε το συπτωμα στην φτερνα στο πισω μερος της στο αριστερο μου ποδι καπου στα μεσα αυγουστου ο οποιος ειναι παντα εντονος εως κι αφορητος καθε φορα που το παταω :cry: :( Το ανεφερα στον νευρολογο κι με παρεπεμψε να κανω μια ακτινογραφια μηπως ηταν αγκαθα αλλα η ακτινογραφια δεν εδειξε κατι τετοιο
Εσεις πως αντιμετωπιζετε αυτους τους πονους :?: :idea:

Κι κατι ακομα.Λογο της σπαστικοτητας κι της ασταθειας που εχω στα ποδια μηπως γνωριζετε αν δικαιολογειται κι πονος στην μεση οταν στεκομαι ορθια στην προσπαθεια να κανω κι εναν καφε :!:

Ευχαριστω που μ ακουσατε

φιλακια :P :lol:
 #12274  από litsa
 Σάβ Νοέμ 28, 2009 6:08 pm
dina μου,
μιλάει η χρόνια πάσχουσα με μέση!

και βέβαια εχει σχεση ο πόνος με την μέση... αλλά και εγώ για μερικά χρονια πριν τη διαγνωση, πονούσα πονούσα και γιοκ θεραπεια..
πηγα σε ενα περσοναλ γυμναστηριο που ξέρανε τι τους γινότανε, και συνήλθα..

βοηθάει δηλ η γυμναστική και η φυσιοθεραπεια .. εσύ θα βρεις τι είναι αυτό που θα σε βοηθήσει !!

περαστικούλια και στην ιωάννα και σε σένα!! :D
 #12322  από dina
 Κυρ Νοέμ 29, 2009 5:49 pm
αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ litsa κανω καποιες φυσιοθεραπιες αν δεν τις εκανα κι αυτες δεν ξερω πως τελικα θα ημουνα.Απο την μια η μεση κι απο την αλλη τα εντονα τραβηγματα - πονοι στα ποδια :| ;)

Καλο μας κουραγο

Φιλακιαααααααααααααααααααα ;) ;) ;) ;)
 #12330  από sofi
 Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:38 pm
:D Αυτες τι ενοχλησεις τις εχω μερα-νυχτα.
:Μονο στον υπνο δεν τις καταλαβαινω.
:o ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΑ ΠΛΕΟΝ,ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΙΩΣ :o
:o Προσπαθω να μην το σκεφτομαι συνεχεια :o :o
:o Α!!! και λιγο ασκηση δεν ειναι κακο εεεεεεεε :?: :?: :?:
 #12383  από butterfly-
 Τρί Δεκ 01, 2009 9:14 am
καλημέρα παιδιά και καλό μήνα σε όλους.
Η μανητική μου είναι καλή. (αυτά είναι τα καλά νέα)
πριν από λίγο όμως πήρα τις εξετάσεις μου και... έχουν χτυπήσει κόκκινο.
Παρότι κάνω betaferon 2 χρόνια είναι η πρώτη φορά που ανέβηκαν τόσο πολύ οι τρανσαμινάσες.

Η SGOT 3πλασιάστηκε, η SGPT 7πλασιάστηκε και η γGT 10σιάστηκε. :( .
Μέχρι τώρα ήταν πάντα φυσιολογικές. Στο πρώτο τρίμηνο είχαν ανέβει ελάχιστα αλλά μετά όλα καλά. Τώρα έχουν εκτοξευτεί. :!: Εχω αγχωθεί λιγάκι γιατί δε θέλω να αλλάξω θεραπεία.
Εχει συμβεί σε κανένα από εσά τέτοια εξέλιξη μετά από τόσο καιρό θεραπείας;
Θα πάω στο γιατρό μάλλον το απόγευμα και θα σας πώ και για τον πόνο στη φτέρνα.
(γι' αυτό γράφω εδώ)
Φιλιά σε όλους.
 #12388  από βικυ
 Τρί Δεκ 01, 2009 10:55 am
ΙΟΑΝΝΑ Ζ. αφου η μαγνητικη ειναι καλη παρε φορα!!!
Οσο για τις τρανσαμινασες τι να πω? :mrgreen:
Καποια λυση θα υπαρχει!!!!!!!!!
 #12397  από butterfly-
 Τρί Δεκ 01, 2009 12:22 pm
ευχαριστώ Βίκυ. Δεν θα πάω τελικά στο γιατρό. Μου είπε να σταματήσω τις ενέσεις για 15 μέρες και να επαναλάβω τις εξετάσεις. Αν πέσουν οι τιμές θα πρέπει μάλλον να αλλάξω θεραπεία...
 #12398  από Κατερίνα
 Τρί Δεκ 01, 2009 12:36 pm
Ιωάννα μου χαίρομαι πολύ για τη μαγνητική σου!Αυτό θέλουμε μια καλή μαγνητική!!!Ελπίζω να πάνε όλα καλά και με τις εξετάσεις...