• Γονατοπονος

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132715  από Tomius
 Παρ Μαρ 27, 2020 2:52 am
Καλησπέρα σε ολους.Εδω και ένα 15νθημερο έχω θέμα με τα γόνατα μου.. Το δρομολόγιο μου έως τώρα περιλάμβανε πολλές σκάλες , γυμναστικη και τύχαινε να πρέπει να βρίσκομαι 2 φορές τη μέρα στο ίδιο μέρος.Εως τότε δεν καταλάβαινα κάτι..την μέρα που ήρθα στο νησί είχε πολύ υγρασία κ από τότε διαπίστωσα πόνο στο γονατο σαν να χει πιαστεί κάποιο νεύρο..άλλες φορές νιώθω να μεταφέρεται ο πόνος..έχω ιστορικό σπονδυλολισθησης εδώ και 6 χρόνια αλλά δεν είχα θέμα στα γόνατα..η φαρμακοποιός μου συνέστησε νορτζεσικ και παγο..τίποτα όμως δεν κάνουν. Και δεν έχω και φυσιοθεραπευτή εύκαιρο εδώ που είμαι.περιστασιακα δοκίμαζα και κάτι απλές ασκήσεις αλλά δεν βλέπω βελτιώση.ακομα και στον ύπνο έχω δυσκολία γτ μέχρι τώρα κοιμόμουν ανάσκελα..τον πονώ τον νιώθω όταν βαδι;ζω..δεν έχω πρηστει.και αν αξξιξω πάνω με το χέρι μου δεν νιώθω κάτι εκεί π ποναω.οταν όμως περπατώ νιώθω αρκετή ενόχληση...ξέρετε κάποιο δυνατότερο αναλγητικό για γονατοπονο;σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 #132716  από Στάθης
 Παρ Μαρ 27, 2020 9:37 am
Tomius έγραψε: Παρ Μαρ 27, 2020 2:52 am ...ξέρετε κάποιο δυνατότερο αναλγητικό για γονατοπονο;σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Είχα μια παρόμοια εμπειρία πριν 1 χρόνο τέλη Φλεβάρη, από την πολύ γυμναστική και ασταμάτητη ποδηλασία έκαψα τα γόνατά μου, σε σημείο που ένιωθα ότι είχαν γυαλιά μέσα. Ο πόνο δυσβάσταχτος και το περπάτημα μου είχε γίνει αρκετά βασανιστικό. Δεν θα πιστέψεις τι έκανα.

Ντυνόμουν πολύ καλά από την μέση και πάνω (πουλόβερ, μπουφάν, σκουφί κτλ.), απλά έβαζα ένα μαγιό και έμπαινα στην θάλασσα μέχρι τα γόνατα. Καθόμουν περίπου 10λεπτά, με ελαφρές κινήσεις σαν να περπατάω αργά δεξιά αριστερά κτλ. Είδα καλυτέρευση από την πρώτη μέρα και το συνέχισα καθημερινά μεσημεριανές ώρες, όπου παράλληλα με εντριβές από αντιφλεγμονώδη κρέμα (έχω μία βιολογική κινέζικη) μου πέρασαν πολύ πιο σύντομα από ότι περίμενα. Βασικά η κατάσταση των γονάτων μου έχριζε νοσοκομείο, αλλά η κρύα θάλασσα το έκανε το θαύμα της.

Αφού είσαι σε νησί, δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

ΥΓ. Η κρυοθεραπεία είναι πολύ ευεργετική και συνολικότερα για την πάθηση.
 #132717  από Tomius
 Παρ Μαρ 27, 2020 4:06 pm
Σε ευχαριστώ πολύ αλλά τώρα δεν έχω μέσο να πάω στη θάλασσα.μενω ορεινα.εγω βολταρεν δοκίμασα τη μπλε και δεν έκανε τπτ όπως τα νορτζεσικ.σημερα το πρωϊ κιόλας ξύπνησα με κράμπα στο δεξί μου πόδι..είναι πολύ εκνευριστικα η φάση..πως λέγεται η κρέμα που έβαζες;
 #132718  από Gianna
 Παρ Μαρ 27, 2020 4:12 pm
Εκτός από την χρησιμοτατη κατεύθυνση που σου δίνει ο Στάθης δοκίμασε και το Βελονισμο! Βρες έναν έμπειρο θεραπευτή και δωσε του μια ευκαιρία!
Βοηθάει πολύ!!

:smile-flower:
 #132719  από Tomius
 Παρ Μαρ 27, 2020 4:30 pm
Δυστυχώς εδώ που είμαι δεν έχει τέτοια