• Αδύναμα γόνατα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132695  από queen_of_my_life
 Σάβ Μαρ 21, 2020 9:36 am
Καλημέρα σας!
Γράφω εδώ γιατί δεν ξέρω σε ποια ενότητα να γράψω για αυτό.. δεν πρόκειται για υποτροπή.

Λοιπόν εγώ πρόσφατα έμαθα ότι είμαι ppms.
Σκέφτομαι ότι εδώ και 3 χρόνια έχω αδύναμα γόνατα, κάθε χρόνο όλο και πιο πολύ.

Συγκεκριμένα στην παρούσα φάση όταν/ αν ποτέ καθίσω κάτω οκλαδόν, δεν μπορώ να σηκωθώ. Πονάω. Πρέπει να καταβάλω αρκετή δύναμη στα χέρια και να κρατιέμαι από κάπου. Επίσης είμαι αδύναμη όταν στέκομαι όρθια.. πλέον δυσανασχετω και στην στήριξη του κεφαλιού/λαιμού..

Έχει κανείς άλλος τόσο αδύναμα γόνατα;;
Είναι η αρχή της αναπηρίας αυτό;;;

Τι κάνετε για αυτό; γυμναστική;
Μήπως κάτι άλλο σαν ρεύματα ή μποτοξ;
Τι βοηθάει;;...
 #132696  από Στάθης
 Σάβ Μαρ 21, 2020 12:59 pm
queen_of_my_life έγραψε: Σάβ Μαρ 21, 2020 9:36 am ...
Σκέφτομαι ότι εδώ και 3 χρόνια έχω αδύναμα γόνατα, κάθε χρόνο όλο και πιο πολύ.
....
Τι κάνετε για αυτό; γυμναστική;
Μήπως κάτι άλλο σαν ρεύματα ή μποτοξ;
Τι βοηθάει;;...
Η καθημερινή γυμναστική βοηθάει πάρα πολύ. Γενικά στο θέμα των γονάτων, η ενδυνάμωση του τετρακέφαλου είναι το κλειδί.
new12_tetrakefaloi.jpg
new12_tetrakefaloi.jpg (7.39 KiB) Προβλήθηκε 2738 φορές
Υπάρχουν πολλοί τρόποι για αυτό, για παράδειγμα το κολύμπι ανάσκελα όπου χτυπάμε τα πόδια μας ρυθμικά για μένα είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση.
4207600_orig.gif
4207600_orig.gif (249.05 KiB) Προβλήθηκε 2738 φορές
Και ένα στατικό ποδήλατο βοηθάει πολύ στην ενδυνάμωση των γονάτων αρκεί να μην υπάρχουν σοβαρές βλάβες (χιαστή, μηνίσκος, χονδροπάθεια κτλ.).
titanium-usa-cs5816-spin-bike-exercise.gif
titanium-usa-cs5816-spin-bike-exercise.gif (277.26 KiB) Προβλήθηκε 2711 φορές
 #132737  από fewtile
 Κυρ Απρ 05, 2020 7:42 pm
Όταν δεν υπάρχει δυνατότητα για κολύμπι, κ υπάρχει κάποιο θέμα απαγορευτικό για ποδήλατο, τι άλλη άσκηση μπορεί να κάνει κάποιος;
 #132738  από Στάθης
 Δευ Απρ 06, 2020 10:57 am
fewtile έγραψε: Κυρ Απρ 05, 2020 7:42 pm Όταν δεν υπάρχει δυνατότητα για κολύμπι, κ υπάρχει κάποιο θέμα απαγορευτικό για ποδήλατο, τι άλλη άσκηση μπορεί να κάνει κάποιος;


Στο διαδίκτυο θα βρεις εκατοντάδες ασκήσεις, από ήπιας μορφής μέχρι πιο δυναμικής. Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες να τις ξεδιαλέγεις ώστε να φτιάξεις ένα καθημερινό πρόγραμμα ενδυνάμωσης των γονάτων όπως ακριβώς σου αρέσει. Προτείνω το παρακάτω Link:

https://www.youtube.com/results?search_ ... για+γόνατα
 #132741  από queen_of_my_life
 Κυρ Απρ 12, 2020 11:29 pm
Ευχαριστώ πολύ Στάθη για την απάντηση.
Και συγγνώμη που απαντώ αργά..

Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα δεν μπορώ να πάω σε πισίνα και δεν μπορώ να πω ότι είμαι συνεπής σε ασκήσεις από το διαδίκτυο.. Αλλά να φανταστείς ότι κάποτε πήγαινα κάθε μέρα στο γυμναστήριο!

Θέλω να παραγγείλω ένα κρεββάτι πιλατες.
Θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο στη χρήση και αποτελεσματικό. Βεβαια το κοστος ειναι μεγαλο, όμως έχω μηνες που μαζευα χρηματα για το σκοπο αυτο..

Για να δουμε 🤔🤔🙂🙂🙂🙂