• Κρίσεις πανικού...το παθαινω μονο Εγω;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132468  από Katalina dreamer
 Σάβ Ιαν 18, 2020 10:52 pm
Καλησπέρα σας.
Διαγνωστηκα με σκπ οριστικά πέρυσι το Σεπτέβριο, κάνω αγωγη με ιντερφερόνη..Αλλά εχω παρατηρήσει πως καποιες φορες με πιάνει κατι σαν κριση πανικού και αναρωτιομουν αν το παθαινω μονο Εγω.
Ειναι μετρημενες οι φορες που το εχω βιωσει, αλλα εχω εντωπισει οτι το παθαινω σε περιπτωσεις που εχω υποβάλλει τον εαυτό μου σε κουραστικά για τον εγκέφαλο μου περιβάλλοντα και μετα απο μια περίοδο που δεν εχω κοιμηθεί καλα. Οποτε, αν υπάρξει κάποιος παραπανω θόρυβος..νιώθω πως πνιγομαι, θέλω να φύγω τρέχοντας και όταν βγω απο αυτό το περιβαλλον εχω παντα ταχυκαρδία,κλαιω και με πονάει παρα πολυ το κεφάλι μου,σαν να εχει πάρει φωτια. Το εχω πάθει και μέσα σε μαγαζί που είχα παρα πολυ δυνατή μουσική και χθες που βλεπαμε μια σειρα με πολλους καυγάδες ,συρηνες και τρομακτικά πραγματα. Έφυγα τρέχοντας απο το δωματιο και αφού εκλαιγα με αναφιλητα και ταχυκαρδία, ηρεμησα μετα απο κανενα δίωρο..αλλα μετα ένιωθα τελειως εξαντλημένη. Ειναι φυσιολογικό λετε; Το εχω πάθει και στο νοσοκομειο πριν αρχίσω τη θεραπεία, όταν βρέθηκα κάτω απο υψηλό ψυχολογικό στρες και θυμό με τις συγκατοικους μου που αποφάσισαν να μου κανουν φάρσα "κρυβοντας" το τηλεκοντρόλ του κλιματιστικου. Εκείνες τις στιγμές πραγματικα φοβάμαι για το τι μπορεί να μου συμβεί..Το εχει βιώσει ποτε κάποιος αυτο ή ειμαι η μονη;
 #132469  από Στάθης
 Κυρ Ιαν 19, 2020 1:30 pm
Katalina dreamer έγραψε: Σάβ Ιαν 18, 2020 10:52 pm Καλησπέρα σας.
Διαγνωστηκα με σκπ οριστικά πέρυσι το Σεπτέβριο, κάνω αγωγη με ιντερφερόνη..Αλλά εχω παρατηρήσει πως καποιες φορες με πιάνει κατι σαν κριση πανικού και αναρωτιομουν αν το παθαινω μονο Εγω.
Ειναι μετρημενες οι φορες που το εχω βιωσει, αλλα εχω εντωπισει οτι το παθαινω σε περιπτωσεις που εχω υποβάλλει τον εαυτό μου σε κουραστικά για τον εγκέφαλο μου περιβάλλοντα και μετα απο μια περίοδο που δεν εχω κοιμηθεί καλα. Οποτε, αν υπάρξει κάποιος παραπανω θόρυβος..νιώθω πως πνιγομαι, θέλω να φύγω τρέχοντας και όταν βγω απο αυτό το περιβαλλον εχω παντα ταχυκαρδία,κλαιω και με πονάει παρα πολυ το κεφάλι μου,σαν να εχει πάρει φωτια. Το εχω πάθει και μέσα σε μαγαζί που είχα παρα πολυ δυνατή μουσική και χθες που βλεπαμε μια σειρα με πολλους καυγάδες ,συρηνες και τρομακτικά πραγματα. Έφυγα τρέχοντας απο το δωματιο και αφού εκλαιγα με αναφιλητα και ταχυκαρδία, ηρεμησα μετα απο κανενα δίωρο..αλλα μετα ένιωθα τελειως εξαντλημένη. Ειναι φυσιολογικό λετε; Το εχω πάθει και στο νοσοκομειο πριν αρχίσω τη θεραπεία, όταν βρέθηκα κάτω απο υψηλό ψυχολογικό στρες και θυμό με τις συγκατοικους μου που αποφάσισαν να μου κανουν φάρσα "κρυβοντας" το τηλεκοντρόλ του κλιματιστικου. Εκείνες τις στιγμές πραγματικα φοβάμαι για το τι μπορεί να μου συμβεί..Το εχει βιώσει ποτε κάποιος αυτο ή ειμαι η μονη;
Αυτήν την στιγμή το Κεντρικού Νευρικό σου Σύστημα είναι Υπερ-ευαίσθητο στο παραμικρό, όπως άλλωστε της πλειοψηφίας των ασθενών με ΣΚΠ, διότι η Πολλαπλή σκλήρυνση έχει μεγάλη σχέση με αποδυναμωμένο, ΟΞΕΙΔΩΜΕΝΟ και ευαίσθητο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα.

Μάλιστα φάρμακα όπως οι ιντερφερόνες, δεν βοηθάνε ιδιαίτερα προς την καλύτερη Υγεία του νευρικού και αυτό γιατί το μόνο που κάνουν είναι να τροποποιούν τον ανοσοποιητικό με πιθανές κάποιες παρενέργειες. Στο θέμα των παρενεργειών, οι ιντερφερόνες επηρεάζουν την ψυχολογία, γιαυτό και στο βιβλιαράκι παρενεργειών, υπάρχουν πιθανές (όχι όμως όσο συχνές) αντενδείξεις για "Απόπειρα αυτοκτονίας, αυτοκτονία, ψύχωση, άγχος, σύγχυση, συναισθηματική αστάθεια, ψυχωτικές σκέψεις, διαταραχές της διάθεσης, επιθετική συμπεριφορά, κρίσεις πανικού", σοβαρές αν μη τι άλλο αστάθειες από φάρμακο και να που εκεί βρίσκονται και οι κρίσεις πανικού.

Σε μια πάθηση που χρειάζεται περισσότερο ισορροπία, σταθερότητα, Υγεία του ΚΝΣ και συνολικότερα του οργανισμού, είναι πολύ σημαντικό να το συζητήσεις με τον γιατρό σου και να κάνεις εσύ αυτό που κρίνεις απαραίτητο προς την κατεύθυνση βελτίωσης της Ψυχολογίας, μιας καλύτερης Διατροφής και Άσκησης, Εκγύμνασης με συνέπεια. Πολλά μπορείς να αντλήσεις από το φόρουμ αυτό προς αυτές τις κατευθύνσεις αντιοξείδωσης-αποτοξίνωσης, που κατά την άποψή μου είναι πολύ σημαντικότερα (& άνευ παρενεργειών) από τα ανοσοτροποποιητικά φάρμακα.
 #132470  από Katalina dreamer
 Κυρ Ιαν 19, 2020 2:16 pm
Μπορεί δηλαδή οι κρίσεις πανικού να είναι αποτέλεσμα του φαρμάκου; Το εχω πάθει όμως και πριν το ξεκινησω το φάρμακο αυτο το περιστατικό. Αυτο ειναι που με προβληματιζει πιο πολυ. Η αλήθεια ειναι οτι ο γιατρος μου εχει γράψει να παίρνω αντικαταθλιπτικα,τα οποία δεν τα παίρνω γιατι η αδερφή μου επιμένει οτι δεν τα χρειάζομαι και ότι στην τελική κανουν την ίδια ζημιά στον οργανισμό μου που κανει και η ΣκΠ και απλα θα επιβαρρυνω την κατασταση. Αλλά ναι...είχα ενα πολυ σοβαρό περιστατικό που ο εγκεφαλος μου με πίεζε να πέσω στη θάλασσα και να πνίγω αφήνοντας ενα σημείωμα στους δικούς μου. Ο Θεός μονο ξέρει ποσο παλεψα εκείνη τη μερα για να ειμαι ακόμα εδω αναμεσα σας. Μπορεί η ελλειψη υπνου να χειροτερεύει τα περιστατικα που αναφέρετε ; Τα οποία δυστυχώς, τα εχω βιώσει όλα και την πληρώνουν αθελα μου, παντα οι δικοί μου. Πρεπει να αλλάξω φάρμακο λέτε;
 #132471  από Στάθης
 Κυρ Ιαν 19, 2020 8:22 pm
Katalina dreamer έγραψε: Κυρ Ιαν 19, 2020 2:16 pm Μπορεί δηλαδή οι κρίσεις πανικού να είναι αποτέλεσμα του φαρμάκου; Το εχω πάθει όμως και πριν το ξεκινησω το φάρμακο αυτο το περιστατικό. Αυτο ειναι που με προβληματιζει πιο πολυ. Η αλήθεια ειναι οτι ο γιατρος μου εχει γράψει να παίρνω αντικαταθλιπτικα,τα οποία δεν τα παίρνω γιατι η αδερφή μου επιμένει οτι δεν τα χρειάζομαι και ότι στην τελική κανουν την ίδια ζημιά στον οργανισμό μου που κανει και η ΣκΠ και απλα θα επιβαρρυνω την κατασταση. Αλλά ναι...είχα ενα πολυ σοβαρό περιστατικό που ο εγκεφαλος μου με πίεζε να πέσω στη θάλασσα και να πνίγω αφήνοντας ενα σημείωμα στους δικούς μου. Ο Θεός μονο ξέρει ποσο παλεψα εκείνη τη μερα για να ειμαι ακόμα εδω αναμεσα σας. Μπορεί η ελλειψη υπνου να χειροτερεύει τα περιστατικα που αναφέρετε ; Τα οποία δυστυχώς, τα εχω βιώσει όλα και την πληρώνουν αθελα μου, παντα οι δικοί μου. Πρεπει να αλλάξω φάρμακο λέτε;
Απλά το φάρμακο δυσχεραίνει το ψυχολογικό βάρος διότι φέρει τέτοιες παρενέργειες. Εάν είχες κρίσεις πανικού πριν, το φάρμακο μπορεί να τις επαναφέρει πιο συχνά. Το σίγουρο είναι ότι αν είχες συζητήσει τα παραπάνω με τον γιατρό σου, πιστεύω ότι η ιντερφερόνη είναι επιλογή κάκιστη.

Τι είναι αυτό που σε βοηθάει στην ψυχολογία; Ο καλός ύπνος σίγουρα πιστεύω. Ίσως καλό είναι να αρχίσεις από εκεί, δηλαδή να φτιάξεις λίγο τον ύπνο σου. Η κακή ξεκούραση (έλλειψη ύπνου) έχει επιπτώσεις πολύ σοβαρές στον Νευρικό Σύστημα. Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο σκεύασμα κάνναβης CBD (10%) από φαρμακείο? Επίσης συμπλήρωμα με Μαγνήσιο μπορεί να σε βοηθάει στην ξεκούραση, και σίγουρα το να κόψεις για λίγο καιρό τους καφέδες αν πίνεις δηλαδή. Το βράδυ λίγο χαμομήλι, πασιφλόρα και βαλεριάνα μπορούν και κάνουν θαύματα. Δεν λέγεται και αυτό το μείγμα τσάι τυχαία "Sweet Dreams".