• Κρύα πόδια

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132413  από Govanna
 Δευ Δεκ 30, 2019 12:45 am
Αγαπημένοι μου φίλοι
Τον τελευταίο καιρό (κανένα εξάμηνο) τα πόδια μου... κρυώνουν αρκετά! Και δεν είναι παραισθησία, όντως είναι αφύσικα κρύα!
Το έχει κανένας άλλος το συμπτωμα ή να κάνω καρδιολογικες και άλλες εξετάσεις μήπως είναι τίποτ' άλλο? Μήπως δλδ ενοχοποιουμε τη σκλήρυνση και υποβοσκει κανένα άλλο... φασούλι????
 #132414  από Στάθης
 Δευ Δεκ 30, 2019 11:23 am
Govanna έγραψε: Δευ Δεκ 30, 2019 12:45 am Αγαπημένοι μου φίλοι
Τον τελευταίο καιρό (κανένα εξάμηνο) τα πόδια μου... κρυώνουν αρκετά! Και δεν είναι παραισθησία, όντως είναι αφύσικα κρύα!
Το έχει κανένας άλλος το συμπτωμα ή να κάνω καρδιολογικες και άλλες εξετάσεις μήπως είναι τίποτ' άλλο? Μήπως δλδ ενοχοποιουμε τη σκλήρυνση και υποβοσκει κανένα άλλο... φασούλι????
Κρύα πόδια, βασικό σύμπτωμα της ΧΕΝΦΑ, το οποίο πολλοί ασθενείς με ΣΚΠ βιώνουν.
ΧΕΝΦΑ = κακό εγκεφαλονωτιαίο κυκλοφορικό, το οποίο επηρεάζει αρκετά τα άκρα (χέρια, πόδια, αδυναμία άκρων) και τον εγκέφαλο (ίλιγγο, πονοκεφάλοι, ζαλάδες, νοητική κόπωση).
Βελτίωση του κυκλοφορικού με άσκηση και διατοφική ενίσχυση μπορεί αλλά δεν καλύπτει εντελώς το πρόβλημα στην προχωρημένη του μορφή. Νευρολογικά δεν υπάρχει τρόπος από όσο γνωρίζω να βελτιωθεί το σύμπτωμα αυτό, γιατί είναι σύμπτωμα αιματοδυναμικής του σώματος.

Προσωπικά, βίωσα μεγάλα προβλήματα από την ΧΕΝΦΑ, από τα οποία ήταν και τα κρύα άκρα. Οι νευρολόγοι με χαρακτηρίζαν μ@#$ακα με πρώτο και βασικότερο τον Κ********* από το αιγηνιτειο...
Το ΄ψαξα, το βρήκα το θεράπευσα και η θεραπεία της αιματοδυναμικής έλυσε πολλά προβλήματα τα οποία οι νευρολόγοι καπηλεύονταν σαν δικό τους τομέα κάνοντας τα απλά χειρότερα.

Το ιστορικό απόδειξης της εν' λόγο πάθησης (ΧΕΝΦΑ) συνήθες σε έναν ασθενή με ΣΚΠ (και πολλούς άλλους) και συμβουλή μου η πορεία με πιο "ανοιχτά κανάλια" στην διαχείρισης της πάθησης, όχι μόνο νευρολογικά.
 #132415  από ppt
 Δευ Δεκ 30, 2019 1:25 pm
Συμβαίνει και σε εμένα και υπεύθυνος είναι ο υποθυρεοειδισμός!
 #132416  από Govanna
 Δευ Δεκ 30, 2019 2:01 pm
Έχω κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή και βγήκαν καλές. Η άλλη αιτιολογία ΧΕΝΦΑ που αναφέρει ο Στάθης είναι νομίζω πιθανότερη. Κι εγώ ρώτησα τον νευρολογο για ΧΕΝΦΑ (σε άλλο χρόνο οχι τώρα με τα πόδια) και μου είπε πως δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες. Δεν το απέκλεισε πάντως... Αντίθετα μάλιστα, είπε ότι σε λίγα χρόνια μπορούμε να μιλάμε με περισσότερα στοιχεία.
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!!! ❤️