• Θα μπορουσε να ειναι ΣΚΠ;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132206  από Christina13
 Παρ Νοέμ 08, 2019 9:38 pm
Σταθη ευχαριστω, αυτος ειναι ενας λογος που αποφευγω να κανω κετευθειαν μαγνητικη απο τη στιγμη που τα συμπτωματα μου ειναι σχεδον ανυπαρκτα. Ηθελα απλα μια γνωμη απο την εμπειρια αλλων για να ξερω τι να περιμενω. Κ παλι ευχαριστω :)
 #132207  από Kpoplistener
 Παρ Νοέμ 08, 2019 11:38 pm
Στάθης έγραψε: Παρ Νοέμ 08, 2019 6:18 pm
Kpoplistener έγραψε: Παρ Νοέμ 08, 2019 11:59 am Στάθη μου από όσο ξέρω και διόρθωσε αν κάνω λάθος η ΣΚΠ δε έχει συγκεκριμένα συμπτώματα. Έχω νιώσει τέτοιο τρέμουλο που είπε και πάσχω όμως εκείνη μπορεί να μην έχει την ΣΚΠ .. πιστεύω η τελική εξήγηση θα ήταν μια μαγνητική

Από όσα γνωρίζω η ΣΚΠ, δεν έχει στιγμιαία συμπτώματα. Έχει συμπτώματα διαρκείας (τουλάχιστον 48ώρες και πάνω). Εάν δεις ασθενή με τρέμουλο διαγνωσμένο με ΣΚΠ, είναι από τα πιο δύσκολα συμπτώματα της πάθησης, όχι μόνο για τον ασθενή, αλλά και για αυτούς που το βλέπουν.



Christina13 έγραψε:Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Ηθελα να αποφυγω τη μαγνητικη επειδη ειχα ξανακανει στο παρλεθον και δεν εδειξε κατι γι’αυτο κ ειπα να ρωτησω εδω γνωμες και εαν απο τα συμπτωματα που σας περιεγραψα θεωρειτε οτι ειναι πιθανο οποτε και να κανω μια.


Απλά μια συμβουλή Χριστίνα, προσοχή στο σκιαγραφικό της μαγνητικής (με πολύ μέτρο), το οποίο επιδεινώνει την οξείδωση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος (ΚΝΣ) και των νεφρών, σύμφωνα με μελέτες ασχέτως παθήσεων και διαγνώσεων.
Πολύ σωστά σχετικά με το σκιαγραφικο τα είπες διότι ναι θέλει όντως προσοχή στο φάρμακο . Τώρα για τα συμπτώματα της ΣΚΠ δεν είμαι σίγουρη γενικά το φάσμα της έχει μπερδέψει πολύ κόσμο
 #132209  από Στάθης
 Σάβ Νοέμ 09, 2019 12:34 pm
Kpoplistener έγραψε: Παρ Νοέμ 08, 2019 11:38 pm ...Τώρα για τα συμπτώματα της ΣΚΠ δεν είμαι σίγουρη γενικά το φάσμα της έχει μπερδέψει πολύ κόσμο
Εμπειρικά, οι πλάκες (εξού και το πολλαπλή σκλήρυνση = πλάκες στο MRI) είναι σημεία βλάβης στο οποίο διαρρέει το ηλεκτρικό φορτίο δημιουργώντας και συμπτώματα διαρκείας (τουλάχιστον 48ώρες αν όχι περισσότερο). Ο εγκέφαλος έχει την δύναμη όχι μόνο να παρακάμπτει σημεία βλαβών αλλά και να επουλώνει την μυελίνη σε σημεία διαμέσου δραστήριου μεταβολιμικού προφίλ (Krebs cycle) και την δημιουργία Nervonic acid ( = αλυσιδωτή αντίδραση αμινοξέων). Οι πλάκες και ή βλάβες δεν διορθώνονται σε μία ώρα, αλλά είναι μια διαδικασία του οργανισμού που απαιτεί εύλογο χρόνο. Το φάσμα των συμπτωμάτων είναι πραγματικά μεγάλος (ειδικά αν συμπεριλάβουμε και αυτά του κυκλοφορικού), αλλά ο χρόνος τους είναι λίγο πολύ ξεκάθαρος σε ασθενείς με ΣΚΠ, γιατί έχουν διάρκεια.

Επιδείνωση της διάρκειας, εμπόδια στην επούλωση του οργανισμού (με πιθανά υπολλείματα) είναι το ψυχολογικό στρες, η ποσότητα των φαρμάκων στο αίμα, ο φόβος, ο κακός ύπνος, το τσιγάρο, το αλκοόλ, τα ναρκωτικά, η κακή διατροφή, η μηδενική άσκηση, η ηλικία, το βάρος και άλλα πολλά.
 #132217  από Kpoplistener
 Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:13 pm
Έχω μια ερώτηση εάν μπορείς να μου την λύσεις .. συνειδητοποιω ότι δεν μπορώ να αναιβω τα σκαλιά του σπιτιού μου ..ανεβαίνω μερικά και έπειτα "κόβομαι" κόβονται τα πόδια μου. Νομίζω πως χρειάζομαι βοήθημα για να τα αναιβω όμως γενικά προχωράω περπατάω αν και σέρνω το βήμα και πολλές φορές σκοντάφτω ή όταν κάνω στροφες πηγαίνοντας κάπου το σώμα μου πηγαίνει σαν ένα βαρίδιο που δεν στηρίζεται Καλα στα ποδαρικα του . Προχωρά σαν μεθυσμένη αρκετές φορές .. ανισορροπία θα το έλεγα όμως το γεγονός με τα σκαλιά δεν μπορώ να το καταλάβω
Και επίσης αρκετές φορές ένιωσα χωρίς να το θέλω χωρίς να το σκεφτώ , πως χρειζομαι βοήθημα; Κάτι να στιριζομαι εκεί που τουλάχιστον κατάλαβαίνω ότι τα πόδια μου "είναι εκτός"