• Νευραλγικά τρίδυμου

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132117  από Sofia22
 Δευ Οκτ 14, 2019 4:01 pm
Καλησπέρα σε όλους... πριν ένα χρόνο έπαθα οπτική νευρίτιδα στα 55 μου έτσι μετά από μαγνητική με ενημέρωσαν πως έχω κάποιες εστίες απομυελινωσης, στο νωτιαίο μυελό όμως δεν υπήρχε καμία εστία και ήταν καλή η εξέταση. Έτσι και πήρα την απόφαση να μην ξεκινήσω κάποια αγωγή. Φέτος έπαθα νευραλγια τρίδυμου, όπου είχα αφόρητο πόνο. Ξεκίνησα θεραπεια με τοπιραματη και τώρα πρόσθεσε η γιατρός μου κ το cymbalta. Είδα αμέσως αλλαγή και ήμουν καλά αλλά έχει εδώ και δυο μέρες όπου πάλι πονάω πολύ.. Έχω απελπίζεται που επέστρεψε ο πονος ενώ είχα επανέλθει.. δεν μπορώ να φάω και πολλές φορές να μιλήσω
 #132137  από lacrimae
 Παρ Οκτ 18, 2019 1:44 pm
Κασληπέρα Σοφία! Τι συμπώματα έχεις με τη νευραλγία, που εστιάζεται ο πόνος? Για εγώ το ψάνω λίγο διάστημα τώρα...
 #132138  από Sofia22
 Παρ Οκτ 18, 2019 1:47 pm
Σε εμένα είναι στην αριστερή πλευρά του προσώπου. Σήμερα δυσκολεύομαι να μιλήσω και να φάω... τραγική κατάσταση
 #132139  από lacrimae
 Παρ Οκτ 18, 2019 1:56 pm
Νομίζω τα φάρμακα χρειάζεται καιρό να δράσουν τώρα που πρόσθεσε και ένα ακόμα.. Εμένα είναι στα δόντια δεν ε΄χει μορφή πονοκεφάλου.
 #132140  από Sofia22
 Παρ Οκτ 18, 2019 2:15 pm
Λες ε; Ήμουν καλά στην αρχή με τα φάρμακα και τώρα επανήλθε ο πόνος... πονοκέφαλο δεν έχω ούτε εγώ, πόνος σαν ηλεκτρικό ρεύμα που χτυπάει και στο μάτι πολλές φορές και άλλες δεν μπορώ να μιλήσω
 #132141  από lacrimae
 Παρ Οκτ 18, 2019 2:21 pm
Εννοείς όποτε μιλάς έρχεται ο πόνος? Απο τα δόντια ξεκινά και εσένα?

Πάντως και εγώ μια βδομάδα άρχισα τη θεραπεία, με αντικαθλιπτικα, δεν εχω μεγάλη διαφορά ακομά για αυτό πιστεύω οτι αυτά αργούν να δράσουν.