• παρακαλω για μια γνωμη

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132071  από αρετουλα
 Κυρ Οκτ 06, 2019 1:54 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
ΕΧΩ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΕΣΤΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΕΣΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΓΕΦΥΡΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΗ ΣΤΙς ΤΡΕΙς ΜΑΓΝΗΤΙΚΕς ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.
Η ΑΡΧΙΚΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΩΝ ΚΑΙ ΘΟΛΟΥΡΩΝ ΣΤΟ ΜΑΤΙ.
Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΛΛΕΙΠΗΣ ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΤΕΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ..ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΠΙΣΗς ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝΙΣΑ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΘΟΛΟΥΡΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ..
ΩΣ ΠΡΟς ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΧΩ ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ (ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗ ΣΥΝΑΔΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ) ΠΟΝΟΥΣ ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΠΡΟΣΟΜΟΙΑΖΟΝΤΑ ΜΕ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΡΦΙΤΣΕΣ Ή ΚΑΥΣΟ (ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ) ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΓΩΝΟΥΝ.
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΔΥΝΑΜΗ ΜΝΗΜΗ.
ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΒΑΣΕΙ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ Η ΜΙΑ ΕΣΤΙΑ ΔΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΩΣΤΟΣΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΑ ΑΓΝΟΗΣΩ..
ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..
 #132083  από Στάθης
 Δευ Οκτ 07, 2019 3:26 pm
αρετουλα έγραψε: Κυρ Οκτ 06, 2019 1:54 pm ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
ΕΧΩ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΕΣΤΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΕΣΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΓΕΦΥΡΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΗ ΣΤΙς ΤΡΕΙς ΜΑΓΝΗΤΙΚΕς ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.
Η ΑΡΧΙΚΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΩΝ ΚΑΙ ΘΟΛΟΥΡΩΝ ΣΤΟ ΜΑΤΙ.
Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΛΛΕΙΠΗΣ ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΤΕΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ..ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΠΙΣΗς ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝΙΣΑ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ΟΤΙ ΟΙ ΘΟΛΟΥΡΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ..
ΩΣ ΠΡΟς ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΧΩ ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ (ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗ ΣΥΝΑΔΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ) ΠΟΝΟΥΣ ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΠΡΟΣΟΜΟΙΑΖΟΝΤΑ ΜΕ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΡΦΙΤΣΕΣ Ή ΚΑΥΣΟ (ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ) ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΓΩΝΟΥΝ.
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΔΥΝΑΜΗ ΜΝΗΜΗ.
ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΒΑΣΕΙ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ Η ΜΙΑ ΕΣΤΙΑ ΔΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΩΣΤΟΣΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΑ ΑΓΝΟΗΣΩ..
ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..
Καλησπέρα Αρετούλα, η αστάθεια που βιώνεις στον οργανισμό σου ίσως είναι λίγο πολύ συνώνυμη με την ασταθή καθημερινότητά μας σε θέματα άγχους, σκέψεων, διατροφής, έλλειψη κίνησης και λοιπόν καταστάσεων. Το σώμα έχει την τάση να διαμαρτύρεται όπως περιγράφεις παραπάνω, συνήθως όταν στρεσάρεται το νευρικό αλλά και κυκλοφορικό σύστημα.

Αφού ιατρικά προς το παρόν η στοιχειοθέτηση ήταν προβληματική ή ελλειπής, ίσως για αρχή να σε βοηθήσουν κάποιες καθημερινές πρακτικές σε θέματα διαχείρισης του άγχους και ενδυνάμωσης του οργανισμό σου.

Υπάρχει ένα καταπληκτικό άρθρο του Physio.gr το οποίο μας καθοδηγεί σε πολύ ωραία πράγματα διαχείρισης της νευρολογικής και συνολικότερο του οργανισμού αστάθειες. Ότι μπορείς να κάνεις πράξη από εκεί θα σε βοηθήσει πιστεύω πολύ. Εγώ απλά προτείνω να ξεκινήσεις καλή διατροφή σύμφωνα με της οδηγίες του άρθρου, προσθέτοντας λίγο κουρκουμά σε συμπλήρωμα, βιταμίνες Β, D, μαγνήσιο όπου παρέα με καθημερινό περπάτημα (ή ότι άσκηση μπορείς) να ανορθώσεις σιγά σιγά το σώμα σου.

https://physia.gr/ygeia/themata/sklhryn ... lakas.html
Ευχαριστώ πολύ την Gianna για το καταπληκτικό άρθρο.