• Συμπτωμα;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131903  από Γιαννης5
 Τρί Σεπ 10, 2019 12:58 pm
Ερώτηση Υπάρχει περίπτωση η διπλοποια τις σκπ να εμφανιστη μόνο μία φορα πχ ξυπνησα από το κρεβάτι και παρατήρησα 2 καρέκλες μετα απο το ανοιγοκλιμα τον ματιών έφυγε Υπάρχει περίπτωση να είναι επεισόδιο τις σκπ;Εγώ που ρώτησα νευρολογο μ είπε ότι δεν γίνετε μια φορά. Θα ήθελα να ρωτήσω κ εσάς βάσει τις εμπειρίας σας
 #131904  από Στάθης
 Τρί Σεπ 10, 2019 1:32 pm
Γιαννης5 έγραψε: Τρί Σεπ 10, 2019 12:58 pm Ερώτηση Υπάρχει περίπτωση η διπλοποια τις σκπ να εμφανιστη μόνο μία φορα πχ ξυπνησα από το κρεβάτι και παρατήρησα 2 καρέκλες μετα απο το ανοιγοκλιμα τον ματιών έφυγε Υπάρχει περίπτωση να είναι επεισόδιο τις σκπ;Εγώ που ρώτησα νευρολογο μ είπε ότι δεν γίνετε μια φορά. Θα ήθελα να ρωτήσω κ εσάς βάσει τις εμπειρίας σας
Σαν σύμπτωμα της ΣΚΠ, η διπλωπία διαρκεί εβδομάδα μέχρι και μήνες.
 #131905  από Γιαννης5
 Τρί Σεπ 10, 2019 2:03 pm
Α γιατί νόμιζα πως ισχύ και με ένα επισοδειο διπλωποιας
 #131906  από Aguilar
 Τρί Σεπ 10, 2019 6:14 pm
Με τόσο σύντομη διάρκεια και αμέσως μετά το ξύπνημα, υπάρχουν πολλές απλές εξηγήσεις και δεν πρέπει να είναι τίποτα το ανησυχητικό. Γενικότερα μιλώντας, τα συμπτώματα της σκλήρυνσης θεωρούνται συμπτώματα όταν κρατάνε κάμποσο καιρό. Υπάρχουν όμως αναφορές και για συμπτώματα που διαρκούν από λίγα δευτερόλεπτα έως λίγα λεπτά, τα οποία συνήθως επαναλαμβάνονται και εμφανίζονται στα αρχικά στάδια της νόσου. Δεν τα αξιολογούν οι περισσότεροι γιατροί, ίσως όμως θα έπρεπε. Google: paroxysmal symptoms sclerosis.
 #131909  από nadia21
 Τρί Σεπ 10, 2019 11:58 pm
Γιαννης5 έγραψε: Τρί Σεπ 10, 2019 12:58 pm Ερώτηση Υπάρχει περίπτωση η διπλοποια τις σκπ να εμφανιστη μόνο μία φορα πχ ξυπνησα από το κρεβάτι και παρατήρησα 2 καρέκλες μετα απο το ανοιγοκλιμα τον ματιών έφυγε Υπάρχει περίπτωση να είναι επεισόδιο τις σκπ;Εγώ που ρώτησα νευρολογο μ είπε ότι δεν γίνετε μια φορά. Θα ήθελα να ρωτήσω κ εσάς βάσει τις εμπειρίας σας
Γιάννη καλησπέρα....από προσωπική εμπειρία δεν πιστεύω πως είναι σύμπτωμα....εμένα ξύπνησε η ΣΚΠ επειδή έπαθα οπτική νευρίτιδα την πρώτη την ξεπέρασα σε 2 μήνες....πλέον όταν στρεσάρομαι πολύ και αγχώνομαι το μάτι μου θολώνει κρατάει όμως από 1 εβδομάδα έως 2 και μετά επανέρχεται...εάν είναι μεμονωμένο συμβάν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.