• Βαρύ κεφάλι

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130505  από queen_of_my_life
 Πέμ Σεπ 20, 2018 3:08 am
Γεια σας! :emojis-8:

Θα ήθελα όσοι έχετε βιώσει το σύμπτωμα "βαρύ κεφάλι" να μου περιγράψετε τι ακριβώς είναι.. τι ακριβώς αισθάνεστε...
Απλά ένα βαρύ κεφάλι? πονοκέφαλο? μήπως και αυτιά ή μύτη με πρόβλημα?
Ευχαριστώ! (απλώς προσπαθώ να προσδιορίσω τη δική μου κατάσταση, να την ονομάσω..)
 #130516  από Aguilar
 Τρί Σεπ 25, 2018 7:19 pm
Όπως όταν είσαι στην παραλία όλη μέρα και σε βαράει ο ήλιος και μετά χτυπάς και ουζάκια στο ταβερνάκι.. Κάπως έτσι είναι σε μένα, μια γλυκιά ζαλάδα. Η δική μου καρηβαρία θα μπορούσε να οφείλεται και σε κάτι άλλο, π.χ. άγχος, αυχενικό σύνδρομο κ.ά. Χρονικά συνέπεσε με τα υπόλοιπα νευρολογικά συμπτώματα και γι'αυτό την έχω αποδώσει στην ΠΣΚ.
 #130575  από queen_of_my_life
 Τρί Οκτ 09, 2018 11:19 pm
Aguilar έγραψε: Τρί Σεπ 25, 2018 7:19 pm Όπως όταν είσαι στην παραλία όλη μέρα και σε βαράει ο ήλιος και μετά χτυπάς και ουζάκια στο ταβερνάκι.. Κάπως έτσι είναι σε μένα, μια γλυκιά ζαλάδα. Η δική μου καρηβαρία θα μπορούσε να οφείλεται και σε κάτι άλλο, π.χ. άγχος, αυχενικό σύνδρομο κ.ά. Χρονικά συνέπεσε με τα υπόλοιπα νευρολογικά συμπτώματα και γι'αυτό την έχω αποδώσει στην ΠΣΚ.
[/quote

Ευχαριστώ για την περιγραφή...
Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως εάν και μέσα σε όλα αυτά έχουν και τα αυτιά σου ένα θέμα. Μήπως έχεις και εκεί ένα βάρος?
 #130580  από Aguilar
 Τετ Οκτ 10, 2018 9:42 am
Γλαφυρή περιγραφή, δεν μπορείς να πεις :)
Όχι, εγώ δεν έχω θέμα με τα αυτιά. Ούτε με το κεφάλι έχω τόσο έντονο πρόβλημα όσο αυτό που περιγράφεις σε άλλα posts. Για να αποδώσεις τα συμπτώματα στη ΣΚΠ μάλλον πρέπει να το πας αποκλείοντας τα υπόλοιπα. Ο ΩΡΛ σου είπε ότι έχεις λαβύρινθο, απ' ό,τι γράφεις. Αυτό δεν δικαιολογεί εν μέρει τις ζαλάδες, τις εμβοές και την αστάθεια; Το κυκλοφορικό το κοίταξες τελικά; Η ασπιρίνη που σου πρότεινε ο Στάθης σε βοηθάει; Έχεις αποκλείσει τη Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή; Ειδικά από τη στιγμή που έχεις κρίσεις πανικού.
Πάντως εάν οφείλεται στη σκλήρυνση θα πρέπει να περάσουν τα συμπτώματα όταν υποχωρήσει η φλεγμονή. Εύχομαι το συντομότερο.