• Μούδιασμα στα χέρια αλλά για λιγες ώρες

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130478  από Sia K
 Τετ Σεπ 12, 2018 2:30 pm
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 25 χρονών και μετα από 2 μήνες παρακολούθησης και αναζήτησης απαντήσεων στη σελίδα σας είπα κι εγώ να εγγραφώ μιας που η διάγνωση για πολλαπλή σκλήρυνση είναι πλέον σίγουρη. Κάτι το οποίο δεν έχω πάρει και τόσο βαριά μιας που ήδη έχοντας Ρευματοειδή Αρθρίτιδα εδώ και 4 Χρόνια είχα συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι θα έχω κάτι που θα με ακολουθεί σε όλη μου τη ζωή.
Πρίν από δύο μήνες λοιπόν μετά από αρκετή κούραση λόγω δουλειάς ξεκινησα να έχω πρόβλημα με το αριστερό μου μάτι. Η όραση μειώθηκε στο 1/10 και η διάγνωση ήταν οπισθοβολβικη νευριτιδα με κεντρικό σκότωμα. Πήρα κορτιζόνη χάπια διότι λόγω δουλειάς η διάγνωση καθυστέρησε και ο γιατρός θεώρησε ότι δεν υπήρχε λόγος ενδοφλεβιας γιατί είχαμε πλέον αργήσει. Μού πρότεινε λοιπόν ο οφθαλμίατρος μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα οι οποίες έδειξαν εστίες (του αυχένα μια αμυδρή - οριακά ανύπαρκτη την χαρακτήρισε αργότερα ο νευρολόγος ) και του εγκεφάλου αρκετές εστίες (11 ) με ενεργή μόνο την τελευταία 2 εκατοστών η οποία μου δημιούργησε και το πρόβλημα στο μάτι. Μετά από αρκετές μέρες λόγω καλοκαιριού και όταν μπόρεσα να βρω γιατρό εξαιτίας αυτού ήρθε το ραντεβού με τον νευρολόγο ο οποίος κλινικά με βρήκε μια χαρά για την ωρα αλλά λόγω των παλαιότερων εστιών και της ποσότητας αυτών μου χορήγησε θεραπεία.
Αυτή την στιγμή παίρνω το Tecfidera.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Δύο φορες μέσα σε 10 μέρες έχω κάποια μουδιασματα στα χερια (και στα δύο ). Ο γιατρός μου είπε ότι για να θεωρηθεί υποτροπή πρέπει να κρατάει πάνω από 24 ωρες. Εμένα μου κρατάει μέχρι 5 και από ότι έχω διαβάσει από αλλα μέλη , συνήθως πρόκειται για τη μια μόνο πλευρά. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο μούδιασμα ταυτόχρονα και στα δύο και να κρατάει λιγότερο από 24ωρο;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, συγνωμη για την τεράστια ανάρτηση και καλώς σας βρήκα :emojis-8: