• Κεφάλι...

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130192  από queen_of_my_life
 Δευ Ιουν 25, 2018 1:40 am
Γεια σας! :emojis-2:
Έβαλα τον τίτλο "κεφάλι" στο θέμα μου επειδή δεν ξέρω πραγματικά πώς να ορίσω την κατάσταση.. Ζαλάδα? Ίλιγγος? Βαρύ κεφάλι? Πίεση στο κεφάλι και στα αυτιά? όλα μαζί.
Απλώς όλα αυτά επιμένουν εδώ και ένα 6μηνο+ και έχω απογοητευτεί. Φοβάμαι ότι είναι μόνιμη κατάσταση... :emojis-18:

Βρε παιδιά, νιώθει κάποιος άλλος όπως εγώ???
Έχει μήπως νιώσει κάποιος έτσι στο παρελθόν? πέρασε?
 #130197  από manolo
 Τρί Ιουν 26, 2018 7:57 am
Όλοι έχουμε τέτοια συμπτώματα ,αλλά όχι στην διαρκεια αυτή,πρεπει να κινήθεις,να αντιδρασεις η σκπ αμα κατσεις με σταυρωμένα τα χέρια και περιμένεις απο μηχανής θεού ,επιδεινωνετε,ξεκινά περπατημα,κολυμβηση,yoga κάτι για το σωμα σου για να ξυπνήσει ,πάρε κουρκουμα με μαγνησιο,ω3 ,αυτό σε παροτρυνω να κανεις,δωστού ώθηση για την αναγεννηση του.
 #130198  από Στάθης
 Τρί Ιουν 26, 2018 10:27 am
queen_of_my_life έγραψε: Δευ Ιουν 25, 2018 1:40 am Ζαλάδα? Ίλιγγος? Βαρύ κεφάλι? Πίεση στο κεφάλι και στα αυτιά? όλα μαζί.
Ο ορισμός του κακού κυκλοφορικού από και μέσα στον εγκλέφαλο και κεντρικό νευρικό σύστημα. Οφείλεται πιθανά σε στένωση σε κάποιο φλεβικό δίκτυο στην άζυγο φλέβα ή στις σφαγίτιδες φλέβες του λαιμού. Πολύ διαδεδομένη συμπτωματολογία μετάξυ ασθενών της σκλήρυνσης που πληρούν τα κριτήρια της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας (ΧΕΝΦΑ).
queen_of_my_life έγραψε: Δευ Ιουν 25, 2018 1:40 am Έχει μήπως νιώσει κάποιος έτσι στο παρελθόν? πέρασε?
Προσωπικά ναι, ακριβώς αυτά που περιγράφεις, ζαλάδα, ίλλιγος, πίεση στο κεφάλι και τα αυτιά. Η νευρολογία δυστυχώς μόνο χειρότερα μου τα έκανε. Τα συμπτώματα αυτά μου εξαφανίστηκαν όταν έκανα της επέμβαση CCSVI (ΧΕΝΦΑ) και διόρθωση της στένωσης στην αριστερή μου φλέβα. Υπάρχει και απόδειξη του παραπάνω εδώ. Παρατήρησε πως άρχισε η Υγεία μου να αναγεννιέται μετά την επέμβαση.

Προτείνω ένα απλό αλλά ειδικευμένο υπέρηχο (με το πρωτόκολλο CCSVI) για περαιτέρω διερεύνηση.
 #130218  από queen_of_my_life
 Δευ Ιούλ 02, 2018 5:07 am
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μου έδωσαν δύναμη. Ξέρετε μόλις έχασα τη δουλειά μου λόγω ζαλάδας και είμαι απογοητευμένη. Περίμενα χρόνια αυτόν το διορισμό και τώρα που ήρθε, τώρα παραιτήθηκα! :emojis-29:

Έκανα μαγνητικές και μάλλον υπάρχει βλάβη που το προκαλεί όλο αυτό.
Όπως είπα έχω μήνες που είμαι απλά μέσα στο σπίτι (όποτε μπορώ βγαίνω με βοήθεια) και το έχω ρίξει στη μερέντα για να μη με πάρει από κάτω.

Διάβασα και κάποια παλιότερα ποστ από το 2011 και περιέγραφαν παρόμοια συμπτώματα... Όμως τα δικά τους ήταν παροδικά.

Λοιπόν, φαίνεται ότι ήταν υποτροπή και η ζαλάδα μου είναι κάτι μόνιμο. Δεν έχω εμφανές κινητικό πρόβλημα. Έκανα τα πάντα. Όμως ήρθε η ζαλάδα και με αποτελείωσε, ειλικρινά. Έτσι απλά. Θέλω να είμαι ρεαλίστρια. Δεν πιστεύω ότι είναι αναστρέψιμο. Όμως το ένστικτο της επιβίωσης δεν ακούει τι λέω εγώ.

Θα κάνω εξετάσεις για χενφα. Δεν μπορώ οικονομικά να κάνω την επέμβαση αλλά θα το κοιτάξω. Θα ξεκινήσω φυσιοθεραπεία ( να χάσω και κανένα κουτί μερέντας από πάνω μου) και... θα ξεκινήσω κάποια αγωγή. Έτσι μου 'ρχεται να δοκιμάσω μιτοξανδρόνη αν και οι νευρολόγοι δε συμφωνούν.

Τέλος πάντων. Πολύ σας απασχόλησα με τη ζαλάδα μου.

Παιδιά, μην το βάζετε κάτω. Σας το λέω εγώ, μέσα στα χάλια μου που από εκεί που ήμουν μια χαρά, ζω μέσα στο σπίτι 6 μήνες. (και άνεργη ξανά). Δεν μπορεί, κάτι θα γίνει.
 #130219  από Gianna
 Δευ Ιούλ 02, 2018 10:45 am
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Γενικά ακούγεσαι θολωμενη και μπερδεμένη και Λογικοτατο ειναι.

Ενας ίλιγγος πριν από πολλά χρόνια με έκανε να χάσω εξεταστική.
Πέρασε όμως..

Τώρα στο 2018, για σένα υπάρχουν πολλές λύσεις.
Πρώτον, δες το θέμα της ΧΕΝΦΑ.
Δεύτερον, μην παίρνεις αποφάσεις εν βρασμώ.. Ένας εργατολογος δικηγόρος θα μπορούσε να αναλάβει τα των δικαιωμάτων σου στη δουλειά.
Τρίτον, μην αποφασίζεις εσύ για τα φάρμακα σου αυθαίρετα. Έπειτα από ενδελεχή συζήτηση με τους γιατρούς σου θα αποφασίσετε τι και πώς.
Τέταρτον, φτιάξε Διατροφή! Όχι γλυκά. Ψάξε διατροφικό πρωτόκολλο. Ρωτά Ιατρεία Μεταβολιμικης Προσέγγισης. Έχουν και διατροφολόγο.
Πέμπτο, δες ποιες ιατρικές ειδικότητες θα σε βοηθήσουν. Και πάρε τις απαντήσεις που σε πείθουν.
Έκτον, η παραίτηση απο τον αγωνα δεν είναι επιλογή. Κλισέ αλλά έτσι είναι.
Έβδομο, περιμένουμε επόμενο μήνυμα διαφορετικού περιεχομένου από σένα!!!
Σου εύχομαι Ίαση, Λύσεις, Δύναμη
:smile-flower: