• Καλησπέρα :)

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130115  από NansyTh
 Σάβ Ιουν 09, 2018 3:17 pm
Καλησπέρα,
Εδώ κ δέκα μέρες έχω μουδιάσει στα πόδια. Το μουδιασμα ξεκίνησε από τα πέλματα και συνέχισε προς τα πάνω. Πλέον είναι μέχρι τη μέση. Έκανα τρεος ενδοφλέβιες κορτιζονες αλλά δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Μάλιστα το μουδιασμα είναι φοβερά πιο εντονο σαν να μην νιώθω πως έχω πόδια. Και έχω και έντονο μυρμήγκιασμα. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ αφού κινούμαι κανονικά ότι μπορεί να αργήσει να περάσει και πήρα κ κάποιες βιταμίνες. Όμως είναι φοβερά τρομακτικο και νιώθω κάθε μέρα κ χειρότερα. Φυσικά παίζει ρόλο κ ο πανικος. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι τέτοιο και αν ναι πόσο καιρό έκανε να περάσει;
 #130117  από manolo
 Σάβ Ιουν 09, 2018 9:44 pm
Αυτό είναι το μυστήριο της σκπ ,δεν ξέρεις το γιατι,το ποτε και το πως, αίνιγμα είναι,χαλάρωσε και θα περάσει,κανένας δεν ξέρει να σου απαντήσει με ακρίβεια,εγώ έχω ενα μουδιασμα στο αριστερό χερι 7μηνες και δεν του δίνω σημασια κάνω οτι εκανα και πριν ,σαν να μην υπαρχει,πάρε και κουρκουμα δρα σαν κορτιζόνη,καλη δυναμη..
 #130119  από NansyTh
 Σάβ Ιουν 09, 2018 10:55 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Θα δοκιμάσω τον κουρκουμά. Η αλήθεια είναι πως δεν τον γνώριζα αλλά το έψαξα μόλις και διάβασα πάρα πολύ καλά πράγματα. Εσύ τον βάζεις στο φαγητό σου ή το πίνεις σα ρόφημα;
 #130121  από manolo
 Κυρ Ιουν 10, 2018 12:59 am
Καψουλα,σε υγρή μορφή για περισσότερη απορροφητικοτητα απο τον οργανισμό,της solgar
 #130191  από queen_of_my_life
 Δευ Ιουν 25, 2018 1:33 am
Νομίζω δεν υπάρχει απάντηση. Εμένα μου συνέβη το ίδιο πριν από 8 χρόνια. Πήρα κορτιζόνη για 5 μέρες και μετά από 4-5 μήνες πέρασαν όλα. ''Όλα" σημαίνει επανήλθα σε αυτό που ήμουν - το οποίο ήταν όχι το 100%φυσικά-. Το ίδιο πάλι μου συνέβη τα Χριστούγεννα τώρα και μάλλον δεν υποχωρεί. Έχω πλέον μόνιμη δυσαισθησία στο δεξί πόδι και χέρι. Και μούδιασμα. Αλλά οκ, το συνήθισα. Στην αρχή έπαθα σοκ να νιώθω το σώμα μου να αλλάζει -ή μάλλον να μην το νιώθω :smile-tongueout: - όμως προσαρμόστηκα επειδή η ζωή συνεχίζεται.