• Ζαλάδα-'Ιλιγγος

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #129791  από queen_of_my_life
 Δευ Μαρ 26, 2018 4:43 pm
Καλησπέρα σας! θα ήθελα την εμπειρία σας πάνω στο θέμα ζαλάδας-ιλίγγου. Ούτε και εγώ ξέρω τι ακριβώς μου συμβαίνει...

Από το Σεπτέμβρη ξεκίνησε μια ζαλάδα σαν ίλιγγος και δεν έχει υποχωρήσει. Μάλιστα έγινε εντονότερο όταν το Νοέμβρη πέρασα μια υποτροπή (που ακόμα έχω "σημάδια της"-δυσαισθησίες).
Οι νευρολόγοι δε μου δίνουν σαφή απάντηση για το αν πρόκειται για συνέπεια της σκπ ή κάτι άλλο. Οι μαγνητικές μου πάντως ήταν χωρίς ενεργή ή νέα εστία...

Ένας ΩΡΛ μου έδωσε ribrain και stugeron. Είπε έχω λαύρινθο στο αριστερό αυτί..Ελάχιστα βοήθησε...

Εγώ πάντως έχω συχνά λίγο πόνο στα αυτιά και μια μόνιμη ζαλάδα. Σα να με έχουν κοπανήσει με ένα τηγάνι στο κεφάλι. Σιγά σιγά παύω να είμαι αυτόνομη...
Όταν μιλάω ή ακούω άλλους να μιλάνε, ή βλέπω κίνηση μπροστά μου (ανθρώπους να περπατάνε ή αυτοκίνητα) εκτός του ότι ζαλίζομαι πιο έντονα, νιώθω μια πίεση στο κεφάλι που καταλήγει σε πονοκέφαλο.

Μη σας ζαλίζω άλλο..
Έχει βιώσει κάποιος άλλος παρόμοια κατάσταση????
Θα μπορούσε να θεωρηθεί είδος υποτροπής????
Είναι δυνατόν να είναι μόνιμο????!!! εργάζομαι και είναι μαρτύριο.....
 #129793  από Στάθης
 Δευ Μαρ 26, 2018 7:57 pm
Αυτό που βιώνεις είναι κλασικό σύμπτωμα της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας (ΧΕΝΦΑ).

Λέω κλασικό γιατί ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ και το μόνο που με βοήθησε σε αυτό ειναι το ξεμπλοκάρισμα της βουλωμένης φλέβας στην αριστερή μου σφαγίτιδα (στο λαιμό) στην παρακάτω φωτογραφία.

Από τότε που έκανα την απλή αυτή επέμβαση, δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με αυτό το πολύ δύσκολα διαχειρίσιμο σύμπτωμα.

Με λίγα λόγια κάνε έναν υπέρηχο για CCSVI, γιατί και η λογική λέει, πίεση στο αυτί, πονοκέφαλος, ζαλάδες, ίλιγγος = κυκλοφορικό πρόβλημα στον εγκέφαλο. Κανένας νευρολόγος ούτε νευρολογικό φάρμακο μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό, μάλλον μόνο χειρότερα μπορεί να σε κάνουν.

Ευχή μου να μπορέσεις να ξετυλίξεις το κουβάρι του συμπτώματος αυτού. Καλή Δύναμη !

Εικόνα
 #129794  από queen_of_my_life
 Δευ Μαρ 26, 2018 10:06 pm
Ευχαριστώ πολύ Στάθη για την απάντηση.
Είχα διαβάσει λίγα πράγματα στο θέμα που είχες κάνει σχετικά με αυτό και ομολογώ ότι είχε περάσει από το μυαλό μου...
Σίγουρα θα ξαναδιαβάσω όσα έχεις γράψει για να μάθω τα βασικά αρχικά, δηλαδή σε τι είδους γιατρό μπορώ να απευθυνθώ για αυτήν την επέμβαση και το κόστος της.

Υποθέτω ότι είχες και εσύ παρόμοιο πρόβλημα, όπως ενδεχομένως και άλλοι εδώ που απλά δεν κατέθεσαν την εμπειρία τους, άρα ξέρεις πόσο δύσκολο είναι..
Για εμένα προσωπικά είναι ο,τι χειρότερο, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μειώνει τραγικά την ποιότητα ζωής.

Εύχομαι κάθε αύριο να είναι για όλους μας μια πιο όμορφη μέρα!
 #129797  από basilis361
 Τρί Μαρ 27, 2018 12:24 am
Εαν δεν τις εχεις ελενξει προσφατα ,κανε αν μπορεις και μια αιματολογικη εξεταση για την βιταμινη Β και D..
 #129798  από Στάθης
 Τρί Μαρ 27, 2018 12:44 am
queen_of_my_life έγραψε: Δευ Μαρ 26, 2018 10:06 pm Για εμένα προσωπικά είναι ο,τι χειρότερο, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μειώνει τραγικά την ποιότητα ζωής.
Ακριβώς αυτό ! Και μάλιστα νευρολογικά δεν υπάρχει κανένα γιατροσόφι που να το βοηθάει έστω στο ελάχιστο αυτό το σύμπτωμα.

Σκέψου το 2009 είχα μπει μόνος μου στο νοσοκομείο για το πρόβλημα αυτό, αψηφώντας τις φιλοσοφίες του τότε νευρολόγου μου κ. Κυλινδηρέα ότι είναι ψυχολογικό.
Στο νοσοκομείο τους παρακάλεσα να με ξεψαχνίσουν όλα τα αγγειολογικά του κεφαλιού για να μου βρούνε γιατί νιώθω τέτοια πίεση στο αριστερό αυτί μου, παρέα με έντονο πονοκέφαλο, κατάπτωση και ζαλάδα.
Μου έψαξαν όλα τα αγγειολογικά και δεν βρήκαν τίποτε. Γυρνώντας σπίτι μου έπεισα τον εαυτό μου ότι είναι ψυχολογικό.

Το 2010 όμως έπεσε για καλή μου τύχη πάνω στο κ. Ζαμπόνι και την θεωρία της φλεβικής ανεπάρκειας του εγκεφάλου (CCSVI). Με έπιασε ρίγος και συγκίνηση γιατί ήξερα ότι το συγκεκριμένο σύμπτωμα είχε σχέση τελικά όχι με τα αγγεία που μου έψαχναν αλλά με τις φλέβες !! Το είπα στον νευρολόγο μου τότε με τεράστιο ενθουσιασμό ότι εύρηκα, εύρηκα !! Το μόνο που μου είπε ήταν "Μην τα πιστεύεις αυτά είναι μ@λ@κίες." Έφυγα από το ιατρείο του αποφασισμένος για όλα. Πήγα έκανα την αποκατάσταση της ΧΕΝΦΑ, ένα απλό μπαλονάκι ήταν. Άλλαξε η ζωή μου. Αυτή η χρόνια κόπωση, η πίεση στο αυτί, και προπάντων οι ζαλάδες είχαν εξαφανιστεί εκείνη ακριβώς την στιγμή ! Το σημαντικότερο, αποσυνδέθηκα από τα εμπορικά φάρμακα της σκλήρυνσης γιατί ένιωθα πιο ανάλαφρος και δυνατός.

Μπορούσα πλέον να ζω μια καθημερινότητα χωρίς θολούρα και προπάντων χωρίς κόπωση. Και ερωτώ !! Την στιγμή που ο νευρολόγος μου με ετοίμαζε για χημειοθεραπεία με το πρόσφατα αποσυρμένο λόγο παρενεργειών σκεύασμα Novantrone (Μιτοξανδρόνη) με φώτισε ο Θεός και έγινε αυτό που έγινε, ουσιαστικά έλυσα ένα σύνθετο και ψυχολογικό σύμπτωμα "κατά τους νευρολόγους" με ένα τόσο απλό τρόπο "επιδιορθώνοντας το κυκλοφορικό του εγκεφάλου. Αν είχα πάρει την χημειοθεραπεία, πως θα ήμουν σήμερα δεν γνωρίζω. Καλύτερα να μην το σκέφτομαι καθόλου, αλλά δείχνει περίτρανα πως η υγεία μας κρέμεται από μια κλωστή, κλωστή την οποία οι γιατροί ελάχιστα τους ενδιαφέρει αλλά έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιρροή και επιβολή για το αν θα κοπεί και πως θα κοπεί, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ έχουμε ακόμα πιο ΤΕΡΑΣΤΙΑ για να κρατηθεί η κλωστή και να ενδυναμωθεί!

Μάλιστα, από τότε δεν μπορώ ποτέ να πάρω στα σοβαρά τους νευρολόγους, μάλιστα πολλούς του θεωρώ και ύποπτους, με τα σύνεδριά των στατιστικών και φαρμάκων τους, τα μπόνους, τα φακελάκια και τους εκατοντάδες πελάτες τους, προβατοποιημένα από τον φόβο του αγνώστου και της κατάπτωσης που μας εμφυσούν από την αρχή της διάνγωσής μας.

Επίσης γνωρίζω καλά ότι τα φάρμακα της σκλήρυνσης είναι εξίσου ύποπτα αφού τα έπαιρνα για τουλάχιστον 6 χρόνια και δεν μου πρόσφεραν ούτε το ελάχιστο από αυτά που μου έχουν προσφέρει
1. Η Εκκλησία-Αγάπη, 2. Η Διατροφή, 3. Η Άσκηση, 4. Η ΧΕΝΦΑ, 5. Η ιατρική κάνναβη (κ.α. βότανα).

Τι να πω, ο Θεός και η Ψυχή μας... να έχουμε τα μάτια μας τετρακόσια, να μην εμπιστευόμαστε κανένα εκτός από την Καρδιά μας, και με Θάρρος, Διάθεση και Πίστη να πορευόμαστε προς την Ίαση μας πάντα με γνώμονα την ΣΟΦΙΑ, ΑΓΑΠΗ και προπαντός την ΛΟΓΙΚΗ προς τον οργανισμό μας.

Για οτιδήποτε είμαι στην διάθεσή σου !
Καλή Δύναμη και πάλι.
 #129826  από queen_of_my_life
 Δευ Απρ 02, 2018 7:40 pm
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Αύριο πρωί θα ελέγξω τη Β και τη D , αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί η έλλειψη τους (αν υπάρχει) να προκαλεί όλο αυτό το χάλι με τη ζαλάδα...

Στάθη σε ευχαριστώ που άλλη μια φορά μπήκες στον κόπο να γράψεις την ιστορία σου. Διάβασα για τη χενφα και δεν μπορώ να πω ότι έχω ξεκάθαρη εικόνα. Κατάλαβα ότι σίγουρα βοηθάει, μα ίσως όχι με μόνιμα αποτελέσματα.. Πολλοί έγραφαν ότι παρουσίασαν ξανά τα ίδια προβλήματα...

Τέλος πάντων, μην πολυλογώ. Σίγουρα θα δοκίμαζα την επέμβαση επειδή εδώ που έφτασα δεν έχω και επιλογές. Όμως δε θα το κάνω επειδή δυστυχώς το κόστος είναι μεγάλο, δεν το διαθέτω.
Όχι απλά δεν το διαθέτω αυτήν η στιγμή.. εδώ σκέφτομαι κιόλας να αφήσω τη δουλειά μου λόγω της ζαλάδας.

Έχω και εγώ πόνο στα αυτιά -κυρίως στο αριστερό- (κάτι σαν πίεση που είναι σα να πιέζει όλο το κρανίο) και πραγματικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πλέον δε βγαίνω από το σπίτι, δε συναντώ φίλους, στη δουλειά κάθε μέρα είμαι να λιποθυμήσω κλπ. Ευτυχώς με βοηθάει η μητέρα μου...
Φυσικά τους γιατρούς τους έχω σιχαθεί! έχω πάρα πολύ καιρό που διαμαρτύρομαι και απάντηση δεν παίρνω έστω για το τι μου συμβαίνει. Μόνο με ρωτάνε πότε θα μπω σε "θεραπεία" (κάνω μόνο κορτιζόνες), ή μου δίνουν αντικαταθλιπτικά (τα οποία δεν παίρνω). Πήγα και σε ψυχολόγο και ο άνθρωπος με βρήκε μια χαρά, το μόνο πρόβλημά μου ήταν ένας "πρώην" που δεν ξεπέρασα χαχαχα
Είναι τραγικό το πόσο στο έλεος είμαστε. Πραγματικά το πιστεύω, μόνο εμείς μπορούμε να σώσουμε τον εαυτό μας όσο γίνεται.

πφφφφ μακρυγόρησα. Προς το παρόν συνεχίζω απλά να διατηρώ καλή ψυχολογία μέχρι να βρω κάτι..

Εύχομαι κανείς να μην το περάσει αυτό! θα προτιμούσα πατερίτσες κλπ παρά ένα κεφάλι σα να είμαι σε αφασία από τη ζαλάδα.. Καλή δύναμη όλοι να έχετε!!! :smile-hi: :emojis-8:
 #129832  από queen_of_my_life
 Πέμ Απρ 05, 2018 10:47 pm
Γεια σας και πάλι!..

Μη σας ξεγελάει το θαυμαστικό, δεν έχω βρει τρόπο για βελτίωση αυτής της υποτροπής -αν είναι υποτροπή-.
Ξεκίνησα 3ήμερο σχήμα κορτιζόνης. Δε νομίζω, βέβαια, να βοηθήσει αλλά αυτό είχαν οι νευρολόγοι αρχικά να προτείνουν.
Έπειτα μου είπαν ότι θα δοκιμάσουμε αγωγές για κεφαλαλγία τάσεως και επιληψία ή αντικαταθλιπτικά-τα οποία δεν παίρνω με τίποτα-

Εάν κάτι από αυτά πάει καλά , θα σας ενημερώσω ώστε να το γνωρίζετε αν τυχόν σας συμβεί ( ούτε στον εχθρό μου φυσικά ).

Θα ήθελα να κάνω χενφα, μα ώσπου να τα καταφέρω οικονομικά, κάτι πρέπει να κάνω.

Καλό Πάσχα! :smile-flower:
 #129834  από Στάθης
 Παρ Απρ 06, 2018 12:35 am
queen_of_my_life έγραψε: Πέμ Απρ 05, 2018 10:47 pm Θα ήθελα να κάνω χενφα, μα ώσπου να τα καταφέρω οικονομικά, κάτι πρέπει να κάνω.

Καλό Πάσχα! :smile-flower:
Είναι πλέον γνωστό ότι μια υπο-ομάδα ασθενών με πολλαπλή σκλήρυνση πληρεί τα κριτήρια της ΧΕΝΦΑ, έτσι και εγώ (και άλλοι συνασθενείς) άνηκα σε αυτήν την υπο-ομάδα. Αυτό που χαρακτηρίζει την υπο-ομάδα είναι τέτοιου τύπου συμπτώματα, για αυτό και στο αναφέρω και βλέπω ότι το καταλαβαίνεις.

Βασικά η ΧΕΝΦΑ δεν είναι κάτι φοβερό, απλά υποδηλώνει κάποιο φλεβικό κυκλοφορικό θέμα στο εγκεφαλικό τομέα, το οποίο συνήθως δημιουργείται από οξειδωτικό στρες στο φλεβικό δίκτυο των σφαγίτιδων και της άζυγου φλέβας.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθείς να κρατάς το κυκλοφορικό σου δραστήριο μέχρι να μπορέσεις έστω να κάνεις τον υπέρηχο της ΧΕΝΦΑ, σαν πρώτη σοβαρή ένδειξη για το πως είναι το κυκλοφορικό σου σε αυτό το φλεβικό σημείο.

Ενεργό κυκλοφορικό σημαίνει ελαφρή καθημερινό περπάτημα, σημαίνει καλή διατροφή πλούσια σε φρούτα και αντιοξειδωτικά, επίσης μια δοκιμή που μπορείς να κάνεις είναι με την ασπιρίνη.
Μπορείς δοκιμαστικά να πάρεις μια ασπιρίνη, θυμάμαι με βοηθούσε για σύντομο χρονικό διάστημα όμως ως προς την πίεση που ένιωθα και την κόπωση. Αυτό υποδήλωνε βέβαια το θέμα της στένωσης που είχα (δλδ της ΧΕΝΦΑ) όπου η ασπιρίνη είναι γνωστό ότι βοηθάει ελαφρά το κυκλοφορικό για μερικές ώρες.

Αν και η ΧΕΝΦΑ δεν είναι για όλους, τα συμπτώματα σου το φωνάζουν.
Εύχομαι ότι και αν είναι να είναι σύντομα και περαστικά, επίσης εύχομαι Καλή Ανάσταση.
 #129836  από manolo
 Παρ Απρ 06, 2018 2:25 am
Απο παρόμοια περιπτωση ,ζαλάδες και ίλιγγο όχι απο σκλήρυνση έπασχε η μητέρα μου,οι γιατροί της λέγαν οτι οφείλεται στον αυχενα χωρίς συγκεκριμένη αιτια ,πήγε σε χειροπρακτη και διαπίστωσε οτι φταίει γνάθος ,ηταν στραβη και πίεζε τον λαβύρινθο του αυτιού με συνέπεια τους ιλίγγους,της έκανε βελονισμο στα νεύρα της γναθου να μαλακωσουν και χειρομαλάξεις και μετα απο 8 συνεδριες της πέρασε ,10 χρόνια βασανιζοταν,στα αναφέρω μήπως εχεις κάτι παρόμοιο,καλη ανάσταση.
 #134860  από Christos37
 Κυρ Ιαν 30, 2022 11:39 pm
queen_of_my_life έγραψε:Γεια σας και πάλι!..

Μη σας ξεγελάει το θαυμαστικό, δεν έχω βρει τρόπο για βελτίωση αυτής της υποτροπής -αν είναι υποτροπή-.
Ξεκίνησα 3ήμερο σχήμα κορτιζόνης. Δε νομίζω, βέβαια, να βοηθήσει αλλά αυτό είχαν οι νευρολόγοι αρχικά να προτείνουν.
Έπειτα μου είπαν ότι θα δοκιμάσουμε αγωγές για κεφαλαλγία τάσεως και επιληψία ή αντικαταθλιπτικά-τα οποία δεν παίρνω με τίποτα-

Εάν κάτι από αυτά πάει καλά , θα σας ενημερώσω ώστε να το γνωρίζετε αν τυχόν σας συμβεί ( ούτε στον εχθρό μου φυσικά ).

Θα ήθελα να κάνω χενφα, μα ώσπου να τα καταφέρω οικονομικά, κάτι πρέπει να κάνω.

Καλό Πάσχα! :smile-flower:
Γειά σας,

Πάσχω και εγώ με ακριβώς τα ίδια συμπτώματα που περιγράφετε αλλά δεν έχω ΣΚΠ. Πραγματικά είμαι πάρα πολύ απελπισμένος έχω πάει σε όλους τους γιατρούς τελικά μου είπανε και μένα για λαβύρινθο αλλά δεν βοηθήθηκα καθόλου σχεδόν από την θεραπεία...

Βρήκατε κάποια λύση;;