• Πονοι στις αρθρωσεις.

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #129742  από Νικολετα
 Σάβ Μαρ 10, 2018 11:18 pm
Καλησπέρα σας! ΤΟυς τελευταιους 3μήνες έχω έντονους πόνους στα δάχτυλα των χεριών και των ποδιών, στα πέλματα και στις φτέρνες σε σημειο να μην μπορώ να περπατήσω καλα, να δυσκολεύομαι με τα παπούτσια , στην δουλεια μου σε απλές κινήσεις , ακόμα και στο άγγιγμα. Έκανα ολες τις απαραίτητες εξςτάσεις για ρευματοειδή αρθρίτιδα και για άλλα αυτοάνοσα αλλα βγήκαν αρνητικά. Η γιατρός μου είπε οτι μπορεί να είναι από την ασθενεια η οποια δεν εχει ξεκαθαρίσει ακόμα αν ειναι σκπ ή devic. Μου έδωσε κατι χαπια για τον νευροπαθητικό πονο. τα tegredol. Εχει κανεις ή είχε ποτέ αυτά τα συμπτώματα? Μήπως γνωρίζετε τα συγκεκριμένα χάπια και τη δράση τους? Ευχαριστώ!
 #129744  από ΜΑΤΙΝΑ
 Κυρ Μαρ 11, 2018 10:15 am
Κοριτσι μου υπαρχει και η οροαρνητικη αρθριτιδα πες της ρευματολογου σου,η λυση ειναι μια,ηρεμια και καθημερινη κινηση,οσο μπορεις
 #129745  από Konstantinos
 Κυρ Μαρ 11, 2018 9:13 pm
Εγώ έχω τέτοια συμπτώματα σε δάχτυλα και πέλματα, ιδιαίτερα μετά την κρίση που με έστειλε για διάγνωση και όπως μου είπαν είναι από τη βλάβη στο μυελό.
 #129772  από litsa
 Δευ Μαρ 19, 2018 1:30 pm
πόνοι στις αρθρώσεις?

χρειαζεσαι να σε δει ρευματολόγος
για περαιτέρω ανίχνευση...

και εγώ πονάω τα χέρια απίστευτα πολύ, με εστειλε να κάνω υπέρηχο μυοσκελετικού και το αποτελεσμα παντού υγρό...

τώρα σταμάτησα το ρεμπιφ44 και θα δουμε πως θα εξελιχθεί, ώστε να πάρω το aubagio
 #129779  από Νικολετα
 Παρ Μαρ 23, 2018 12:39 am
Καλησπέρα litsa. Τι εννοεις παντου υγρό? Στις αρθρώσεις σου? ΑΥτό απο τι προκαλείται? Θεραπεύεται?
 #129795  από litsa
 Δευ Μαρ 26, 2018 11:57 pm
kalispera

παντου στις αρθρώσεις έχω υγρό, δηλ στα χέρια, στους καρπούς , στους αγκώνες, στα ισχία, στα γόνατα και στους αστραγάλους,
το χειρότερο απ΄όλα ήταν και είναι τα χέρια, σε σημείο να μην μπορώ να κάνω τίποτα... οι πόνοι ατελείωτοι... και φρικτοί...

επίσης κάποιες φορές με ενοχλούν τα πόδια..

ψάξε να βρεις γιατρό που να κάνει υπέρηχο στο μυοσκελετικό ...
εμένα μου το έκανε ρευματολόγος με εξειδίκευση στον υπέρηχο, γιατί δεν βρίσκουν αυξημένους τους ρευματικούς δείκτες και τους δείκτες φλεγμονής, λόγω της ανοσοκαταστολής λόγω ρεμπιφ44

που μένεις?
 #129823  από Νικολετα
 Δευ Απρ 02, 2018 12:23 am
litsa έγραψε:kalispera

παντου στις αρθρώσεις έχω υγρό, δηλ στα χέρια, στους καρπούς , στους αγκώνες, στα ισχία, στα γόνατα και στους αστραγάλους,
το χειρότερο απ΄όλα ήταν και είναι τα χέρια, σε σημείο να μην μπορώ να κάνω τίποτα... οι πόνοι ατελείωτοι... και φρικτοί...

επίσης κάποιες φορές με ενοχλούν τα πόδια..

ψάξε να βρεις γιατρό που να κάνει υπέρηχο στο μυοσκελετικό ...
εμένα μου το έκανε ρευματολόγος με εξειδίκευση στον υπέρηχο, γιατί δεν βρίσκουν αυξημένους τους ρευματικούς δείκτες και τους δείκτες φλεγμονής, λόγω της ανοσοκαταστολής λόγω ρεμπιφ44

που μένεις?


Καλησπέρα

Κατλαβαίνω οτι τα πραγματα είναι πολυ πιο συνθετα απ οσο νόμιζα... Σου εχομαι οτι καλυτερο! Πειραια μένω, εχεις καποιον γιατρο να μου συστησεις για τις συγκεκριμένες εξετάσεις?
 #129825  από litsa
 Δευ Απρ 02, 2018 12:59 pm
καλησπέρα!!
Ρόδο μένω και θεσσαλονίκη έκανα τις εξετάσεις,..
για Αθήνα δεν γνωρίζω..

εύχομαι ότι καλύτερο
 #129838  από Kpoplistener
 Παρ Απρ 06, 2018 1:10 pm
..εντονους πονους στα δαχτυλα ωστε να μην μπορω να αγγιξω κατι οχι δεν επαθα.. προς το παρον..γιατι αυτη η παθηση ειναι καθε φορα αγνωστη και την γνωρίζεις ξανα και ξανα ..ομως ναι εχω παθει και εγω παρομοιο να ποναω στα δαχτυλα κλπ απο την σκπ ..και οι αρθρώσεις μου γενικα