• Θα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία μου

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #129388  από Kpoplistener
 Πέμ Δεκ 28, 2017 10:50 am
Χρόνια πολλά ελπίζω να είστε όλοι καλά και στις καρδιές σας να πλιμυριζει η χαρά να είστε στην υγεία σας σταθεροι και πιο λιγότερες επισκέψεις στα νοσοκομεία σας εύχομαι ενδιαφέροντα να έχετε και χρόνο για να ασχοληθείτε με αυτά να είστε γεμάτοι ενέργεια!

Θα ήθελα έτσι γιατί θέλω κάπου να το πω αφού βέβαια το μοιράστηκα με την καλύτερη μου φίλη ...θα ήθελα να το μοιραστώ με εσάς και να μοιραστείτε και εσείς αν το πάθατε η το παθαινετε συχνά ..ήθελα να πάω να αγοράσω ένα προϊόν λίγα τετράγωνα πιο κάτω από το σπίτι μου και καθώς πήγαινα ΜΠΟΥΜ! Δεν ήξερα ποιον δρόμο να ακολουθήσω εκατσα τουλάχιστον 10 δευτερόλεπτα μέχρι να αποφασίσω που βρισκόταν το μαγαζί τελικά λέω θα ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο και δόξα τον Θεό το βρήκα :emojis-19: μια άλλη φορά παλιότερα πάλι ήθελα να πάρω κάτι και καθώς προχωρουσα πάλι έμεινα να κοιτάζω τον δρόμο σαν να χάθηκα αλλά πήρα τον δρόμο και το βρήκα το άλλο μαγαζί το οποίο ήταν αρκετά μακριά..εκεί που θέλω να καταλήξω χωρίς να προσπαθω να σας μπερδέψω είναι ...σας φενεται τελείως φυσιολογικό; ή μιπως έτσι κάνει κάποιες αταξίες ο εγκέφαλος με σκοπό τον επιρεασμο της κατεύθυνσης ..γιατί πριν διαγνωστω με την ασθένεια αυτή δεν το είχα πάθει ποτέ ...αυτά!!! :emojis-11:
 #129393  από Still
 Πέμ Δεκ 28, 2017 4:40 pm
αφηρημάδα ή έρωτας :emojis-13:

Κοίτα, η ασθένεια μπορεί να προκαλέσει και μία έκπτωση στη συγκέντρωση, μνήμη κλπ. αλλά φαντάζομαι ότι μόνον όταν δυσκολεύεται αρκετά η καθημερινή σου ζωή μπορεί να αποδοθεί εκεί, όχι όταν συμβαίνει μία φορά στο τόσο και υπό συνθήκες.
Όταν έχεις μία πρόκληση μέσα στην μέρα, όπως πχ ένα ασφυκτικό χρονικό περιορισμό να αποδόσεις στη δουλειά σου ή μία σημαντική απόφαση που πρέπει να πάρεις για την οικογένειά σου, οπότε απασχολείς το μυαλό σου με δαύτα, είναι προφανές ότι θα αφαιρεθείς από άλλα πράγματα και μπορεί να νιώσεις αποπροσανατολισμένη. Είναι θέμα διαχείρισης προτεραιοτήτων.

Μετά, μην ξεχνάμε, άσχετα αν είμαστε 10 ή 20 ή 30 και βάλε χρονών, κάθε χρόνο γιράσκουμε και φορτίζουμε το μυαλό μας με έξτρα εμπειρίες, μαθήματα κλπ., είναι πιθανόν φέτος να μήν είμαστε όπως πέρσι, άρα μπορεί και κάποια στιγμή (ασχέτως ασθενειών) να δυσκολευόμαστε και να σκεφτούμε, πικρή αλήθεια.

Δε νομίζω ότι πρέπει ν ανησυχήσεις, παρόλ' αυτά υπάρχει προφορική εξέταση από νευρολόγο που μπορεί να διαπιστώσει πιθανό πρόβλημα :smile-mmm: