• Δυσκοιλιότητα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #129190  από Kpoplistener
 Τετ Νοέμ 22, 2017 9:46 pm
Δεν τα έχω ακουστα τι ακριβώς εννοείς όταν λες προβιοτικα ;
Και εκτός από αυτό παρουσιάζω κυρίως τα βράδυα και δύσπνοια μακάρι να μην έχει σχέση με την ασθένεια
 #129191  από Στάθης
 Πέμ Νοέμ 23, 2017 12:11 am
Kpoplistener έγραψε:Δεν τα έχω ακουστα τι ακριβώς εννοείς όταν λες προβιοτικα ;
Και εκτός από αυτό παρουσιάζω κυρίως τα βράδυα και δύσπνοια μακάρι να μην έχει σχέση με την ασθένεια
Τα προβιοτικά είναι πολύ πολύ σημαντικά για την υγεία του πεπτικού μας αλλά και συνολικά για την υγεία μας. Στην μεγάλη πλειονότητα οι ασθενείς με σκλήρυνση λόγο της ανοσοκαταστολής/ανοσοτροποποίησης που οδηγεί σε υπερ-λήψη αντιβιοτικών δεν έχουμε επάρκεια και το χειρότερο είναι ότι δεν το γνωρίζουμε μέχρι τα προβλήματα να εμφανιστούν.

Τα προβιοτικά τα βρίσκουμε σε ζωντανό γιαούρτι, σε συμπληρώματα από το φαρμακείο, αλλά και από το κεφίρ που είναι το δικό μου αγαπημένο, φαντάζομαι μπορεί να υπάρχουν και άλλες πηγές.

Τα προβιοτικά είναι τρόφιμα, ή συμπληρώματα διατροφής, που περιέχουν αυτά τα σωστά βακτήρια, τα οποία εισέρχονται στο στομάχι και σταδιακά αυξάνονται σε πληθυσμό και αποικούν το πεπτικό σύστημα με μικροοργανισμούς που κάνουν καλό στην υγεία.
Η φροντίδα του εντέρου σας και τα φιλικά βακτήρια που κατοικούν εκεί, μπορεί να είναι ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα που μπορείτε να κάνετε για την υγεία σας.


http://www.iatropedia.gr/

Όσο για την δύσπνοια, πιστεύω ότι καλό είναι να ξεκινήσεις σίγα σιγά να περπατάς με ρυθμικές αναπνοές κάθε μέρα με κάθε τρόπο είσαι πολύ νέα και τα πνευμόνια σου απλά θέλουν λίγο δραστηριότητα. Βαθιές εισπνοές από την μύτη εκπνοές από το στόμα με ρυθμό μαζί με το βηματισμό του περπατήματός σου. Η σωστή οξυγόνωση του εγκεφάλου είναι ίσως από τα πιο σημαντικά ιατρικά προς την ενδυνάμωση και βελτίωση της υγείας μας.
 #129387  από Kpoplistener
 Πέμ Δεκ 28, 2017 10:37 am
Χρόνια πολλά λίγο αργά σου απαντήσα ... χερομαι που είσαι καλά πλέον και εγώ καλυτέρευση σχεδόν εντελώς αλλά λόγο διατροφής και υποθέτων γλυκερίνης σε ευχαριστώ που μοιράστηκε την εμπειρία σου μαζί μου και ευχαριστώ ξανά ολους σας για τις συμβουλές σας χρόνια πολλά σε όλους

Και να έχουμε ευτυχισμένο νέο έτος :emojis-8:
 #129390  από Still
 Πέμ Δεκ 28, 2017 4:19 pm
Στάθης :smile-handshake: , υποκλίνομαι ακόμα μία φορά.

Ναί, η δυσκοιλιότητα μπορεί να προκληθεί από επεισόδιο, φαίνεται ότι ίσως κάποια νεύρα τεμπελιάζουν το έντερο και έτσι επηρεάζονται διάφορα στάδια της κένωσης, μερικές φορές δεν έχεις αίσθηση για να πάς μέχρι να φτάσουν πραγματικά στο αμήν και να τρέχεις για ν αδειάσεις σε δευτερόλεπτα, άλλες φορές πάλι αισθάνεσαι την αρχή αλλά δεν ελέγχεις το "σφίξιμο" για να ολοκληρώσεις την κένωση.

Από ότι κατάλαβα, στην αρχή πρέπει να περιφερθείς σε διάφορες ειδικότητες μέχρι ν' αποκλήσεις τα πιθανά παθολογικά αίτια. Ισως να φτάσεις και στην κολονοσκόπηση, μόνο και μόνο για να αφαιρέσεις αίτια. Μόνο εάν οι άλλοι γιατροί δούν φυσιολογικά αποτελέσματα καταλήγεις στο νευρολόγο σου, ο οποίος κ εύκολα πλέον μπορεί να διαγνώσει κάποια δυσλειτουργία των νεύρων.
Η αλήθεια είναι ότι οι παθολόγοι χρησιμοποιούν διάφορα δικά τους φάρμακα για να ξαναενεργοποιηθεί το έντερο, όπως κοκτέιλ προβιοτικών και doralin κλπ., ψιλοχρονοβόρες αγωγές.

Προσωπικά, πιστεύω χρειάζεται:
1. Προβιοτικά, εγώ χρησιμοποιώ τα ultra-levure, μεγάλη κάψουλα, καθημερινά 1 το βράδυ, οικονομική λύση φαρμακείου
2. Γιαούρτι, κάθε μέρα 2 κουταλιές της σούπας μετά το μεσημέρι
3. Κίνηση, έχω παρατηρήσει ότι εάν θρονιαστώ, θρονιάζει και το έντερο, φτιάξε το κρεβάτι σου, κάνε έξτρα διαδρομές για να πίνεις νερό, οτιδήποτε για να είσαι όρθιος και ν ασχολείσαι, εάν μπορείς κάνε έναν περίπατο 20 λεπτών τουλάχιστον καθημερινά
4. Υγρά και κατά προτίμηση νερό, δώσε πράμα να ξεδιψάσει ο λαός
5. Μην πηγαίνεις τουαλέτα με κινητό, περιοδικά κλπ., προσωπικά δεν το έκανα ποτέ αλλά είναι καλό να μήν έχεις αντιπερισπασμούς, πρέπει να κάνεις focus στις ανάγκες σου.

Εύχομαι να βρείς λύση και ν ανακουφιστείς :emojis-3:

Καλή χρονιά σε όλους και Χρόνια σας Πολλά :emojis-6: :smile-muscle:
 #129432  από Kpoplistener
 Κυρ Ιαν 07, 2018 11:24 pm
Να σε καλα!! Θα χρησιμοποιησω τις συμβουλες σου ! Και εγω υποκλινομαι σε ανθρωπους που ειναι πανω απο ολα ανθρωποι και στην ονομασια και στην ουσια! :emojis-10: :emojis-9: :smile-handshake: