• Δυσκοιλιότητα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #129117  από Kpoplistener
 Δευ Νοέμ 20, 2017 7:59 pm
Δυσκοιλιότητα : δεν πηγαίνω καθόλου να ενεργηθω κατάφερα κάπως με την διατροφή και τα υπόθετα γλυκερίνης αφού έκλεισα μια ευδομαδα χωρίς να ενεργηθω και έπειτα μια μέρα ενεργήθηκα κανονικά αλλά πάλι σφυχτηκα πολύ ..τώρα κλείνω δεύτερη μέρα χωρίς να ενεργηθω πάλι ..τι συμβαίνει? Παλιά πριν χρόνια στην έναρξη της πάθησης μου και κάνοντας τις υποτιθέμενες θεραπείες μου δεν παρουσίασα τέτοιο πράγμα ..τώρα κλείνω τρία χρόνια χωρίς θεραπεία διότι ολες εκείνες ήταν ενέσιμες και ήμουν συνεχώς στο κρεβάτι χάλια δεν κατάλαβα ποτέ έγινα 20 χρόνων ..τέλος πάντων εκεί που θελω να καταλήξω για την δυσκοιλιοτητα : μήπως είναι από την ασθένεια ; Κάποια υποτροπη;
 #129128  από Kpoplistener
 Τρί Νοέμ 21, 2017 8:52 am
Ας μου απαντήσει κάποιος κλείνω τρίτη μέρα δεν μπορώ συνεχώς να ζω με τα υπόθετα οποίος ζει την εμπειρία αυτή ή την έζησε και ξέρει κάποια πράγματα ας μου πει
 #129129  από Teo
 Τρί Νοέμ 21, 2017 8:57 am
Αλλαγή διατροφής...

Ακόμα και αν η διατροφή σου είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, αλλαξε την.
Βάλε άλλες φυτικές ίνες.

Και κυρίως μανιτάρια!!!!!!!!!!!!!!!

Θαυματουργά!!!!!!!!!!!!
 #129132  από Kpoplistener
 Τρί Νοέμ 21, 2017 10:18 am
Κάνω τα πάντα αλλά θα δοκιμάσω μανιτάρια άμα όντως βοηθάνε
Αλλά δεν μου είπατε είναι κάποια υποτροπή αυτό; Σας ευχαριστώ για την πληροφορία :emojis-8:
 #129143  από Στάθης
 Τρί Νοέμ 21, 2017 11:05 am
Αυτό που με έχει βοηθήσει στα μέγιστα με το θέμα της δυσκοιλιότητας είναι...

3 κυβάκια Αλόη βέρα ωμή κάθε πρωί και απόγευμα. https://www.youtube.com/watch?v=x_6_ytHS4IA
1 κουταλιά σούπας Λινέλαιο.
2 Αποξηραμένα Δαμάσκηνα κάθε απόγευμα.
2 Αποξηραμένα Βερίκοκα κάθε απόγευμα.
2 Αποξηραμένους Χουρμάδες κάθε απόγευμα.
1 μήλο και 1 αχλάδι κάθε απόγευμα.
1 Κεφίρ προβιοτικών 2-3 φορές την εβδομάδα.
Τουλάχιστον 8 ποτήρια νερό κάθε μέρα.

Δεν σταματώ να εκθειάζω τις απίστευτες ευεργετικές ιδιότητες της Αλόης (όχι επεξεργασμένης αλλά ωμής), η οποία με έχει γλυτώσει από φάρμακα και γιατρούς με θέματα του στομαχιού. Επίσης βάζοντάς την στο πρόσωπο και λαιμό, έχει απίστευτη καταπραϋντική αίσθηση και θεραπευτική δράση στο δέρμα. Είναι ένα βότανο πραγματικό θαύμα και μπορεί ο καθένας να βρίσκει τα φύλλα της σε βιολογικά μαγαζιά. Το λάδι, το βότανο, το κεφίρ και τα φρούτα που τρώω δημιουργούν ένα δραστήριο αντι-οξειδωμένο πεπτικό σύστημα, όπου παρέα με καθημερινό περπάτημα 20λεπτο νιώθω ότι είναι υγιές.

Μανιτάρια κτλ μου ακούγονται καταπληκτικά, και προσπαθώ να ανταλλάξω το κρέας με αυτά ώστε σιγά σιγά να γίνω vegeterian αν μπορέσω θα ήταν ευλογία, και ναι σίγουρα βοηθούν και αυτά.

Τα πολλά ψωμιά στουμπώνουν όπως και το πολύ καθισιό και τα λίγα νερά. Επίσης η αλλαγή περιβάλλοντος έχω παρατηρήσει αποσταθεροποιεί το πεπτικό σύστημα για ένα διάστημα.

Τα άνω είναι προσωπικός χάρτης "καλή υγείας" προς το παρόν βλέπω αποτέλεσμα.

ΥΓ. Έχω ακούσει ότι σε ακραίες δυσκοιλιότητες μπορεί να βοηθήσει ο μάραθος. Υπάρχει βιολογικό φαρμ. προϊόν με το όνομα SOLLIEVO που τον περιέχει και προάγει την φυσιολογική εντερική διέλευση.
 #129146  από Kpoplistener
 Τρί Νοέμ 21, 2017 11:12 am
Είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου ...ναι υποψιασστηκα ότι φταίει και το ότι σταμάτησα να κάνω την λίγη αυτή γυμναστική που έκανα σήμερα θα κάνω ..όσο για την αλόη είναι τώρα λίγο δύσκολο να την πάρω λόγο οικονομικών δυσκολιών αλλά θα προσπαθήσω να καταναλώσω τα υπόλοιπα ..και ο γιατρος μου μου πρότεινε πολλά νερα
 #129172  από emarydi
 Τρί Νοέμ 21, 2017 1:32 pm
Kpoplistener έγραψε:Δν δυσκοιλιοτητα : μήπως είναι από την ασθένεια ; Κάποια υποτροπη;
Ναι μπορει να ειναι, επικοινωνησε με το γιατρο σου :)
 #129173  από emarydi
 Τρί Νοέμ 21, 2017 1:45 pm
δεν εχεις συστηθει, ουτε εχεις στοιχεια στο προφιλ σου , αντε κανε κατι να γνωριστουμε :?:
 #129175  από Kpoplistener
 Τρί Νοέμ 21, 2017 7:17 pm
Καλη μου σε ευχαριστώ που με διαφωτησες πραγματικά είχα αυτή την απορια το είπα στο γιατρό ..δεν μου είπε κάτι απλώς να κάνω καλή διατροφή και ότι άμα συνεχίστει αυτό θα δούμε τι θα γίνει...δεν βάζω αληθινά στοιχεία γιατί έτσι συνηθίζω πάντα σε προφίλ κλπ ..πάντως σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά εσύ πως είσαι? Νιώθεις καλά? Με λένε Ελένη είμαι 21 χρόνων και διαγνώστηκαν με την πάθηση αυτή στα 16 μου αλλά είχε κάνει την εμφάνιση της στα 13 μου αυτά μπορώ να πω για μένα μόνο εσύ; Πες μου την εμπειρία σου θα χαρώ να ακούσω :emojis-3:
 #129188  από κωστας
 Τετ Νοέμ 22, 2017 4:31 pm
Φιλε εγω βρηκα οριστικη λυση με συμμπληρωμα προβιοτικων...και δεν μιλαω για λιγες μερες δυσκοιλιοτητα αλλα για 7-8 ημερων ισως και παραπανω...πεταξα τα καθαρτικα πλακωσα τα προβιοτικα για 5-6 μερες και τελος κανενα προβλημα πλεον,υποψιν αργουν στην αρχη να ρυθμισουν την εντερικη χλωριδα!