• ομίχλη του εγκεφάλου

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128256  από Elpidaki
 Πέμ Ιούλ 06, 2017 12:58 am
Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ή είχε κάποιος από εσάς ομίχλη του εγκεφάλου και τί έδωσε ο νευρολόγος σας ή άλλος γιατρός γι αυτό! Αν πέρασε τελείως και πόσο καιρό κράτησε. Ευχαριστώ πολύ.
 #128257  από Elianna
 Πέμ Ιούλ 06, 2017 1:16 am
Γειά σου Elpidaki,

Το έπαθα πρόσφατα, πέρασε με κορτιζόνη μετά από μία εβδομάδα περίπου. Δεν
ήταν μόνο για αυτό η κορτιζόνη αλλά έπιασε, ήταν το πρώτο σύμπτωμα που βελτιώθηκε. Πόσο καιρό κράτησε δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν κατάλαβα πότε άρχισε, έγινε πολύ σταδιακά. Τις δύο τελευταίες εβδομάδες ήταν σε έντονο βαθμό.
 #128259  από eleni POL
 Πέμ Ιούλ 06, 2017 11:42 am
Να καταθεσω κι εγω οτι μου περασε οταν αρχισα βταμινη D.
20 σταγονες sterosyl την ημερα ...δοκιμασε το δεν εχεισ τιποτα να χασεις.

επισης ριξε μια ματια κι εδω που ο φιλος Τομ 80 εχει δωσει πολλα στοιχεια .

viewtopic.php?f=49&p=96516

χρησιμοποιησε το πλαισιο της αναζητησης στο πανω μεροσ του φορουμ για πιο πολλες πληροφοριες .
:emojis-4:
 #128282  από Elpidaki
 Δευ Ιούλ 10, 2017 2:04 am
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Με τις απαντήσεις σας ανακουφίστηκα πολύ, γιατί πίστευα πως η ομίχλη ήρθε για να μείνει, αφού δεν με έχει αφήσει ούτε μια μέρα εδώ και σχεδόν 2 χρόνια!! 'Εκανα πολλές εξετάσεις που έβγαιναν φυσιολογικές (θυροειδίτιδας Χασιμότο κλπ), η δε ΣΚΠ μου έχει χειροτερέψει πολύ με αποτέλεσμα να χάσω εντελώς την αυτονομία μου. Πιστεύω όμως πως αν μου φύγει η ομίχλη εγκεφάλου, θα μπορώ να κάνω προσπάθεια να γίνω αυτόνομη ξανά!! Να μην πανικοβάλλομαι όταν βρίσκομαι ανάμεσα σε κόσμο, να μπορώ να κυκλοφορώ και μόνη μου, με το βοήθημά μου φυσικά, πράγμα που δεν συμβαίνει πια!! Ευχαριστώ και πάλι.
 #128902  από nanablue
 Τρί Σεπ 26, 2017 4:07 pm
Γεια και απο μένα, ναι το ειχα περασει και γω πιο πολυ τους καλοκαιρινους μηνες και μου εδωσε gingonsan και berocca boost. Αυτα αμα τα παρω πανω απο 3 μερες νομιζω θα τρελαθω :emojis-12:
Δοκιμασαι και θα σου φυγει!!
Φιλια
 #128903  από Elpidaki
 Τρί Σεπ 26, 2017 6:30 pm
Ευχαριστώ πολύ! Θα τα δοκιμάσω άμεσα!
 #128904  από adrCy
 Τρί Σεπ 26, 2017 7:30 pm
ομίχλη του εγκεφάλου όπως λέμε brain fog? αν ναι, ειχα διαβασει οτι και συμπληρωματα οπως το τζινγκο μπιλομπα μπορει να βοηθανε.. δε θυμαμαι που το ειχα δει ομως, μπορεις να το ψαξεις αν θες.
Το τζινγκο ειναι για την καλη κυκλοφορία του αίματος γενικοτερα. βοηθαει λενε κ στη συγκεντρωση κ στο διαβασμα.
Το έπαιρνα όταν είχα εξετασεθς στο πανεπιστήμιο, για προληπτικους κυριως λογους χωρις να ειμαι σιγουρος ομως αν βοηθουσε :P παντως δεν εχει παρενεργειες.
 #128908  από Elpidaki
 Τετ Σεπ 27, 2017 1:26 am
Ευχαριστώ πολύ. για το ginko με πληροφόρησαν κι άλλοι, οπότε το έχω παραγγείλει!! Ευχαριστώ και πάλι!
 #129439  από Kpoplistener
 Δευ Ιαν 08, 2018 11:10 am
Με συνχωρειτε ειναι και μια ασχετη εδω :smile-tmi: τι ειναι η ομιχλη εγκεφαλου; και ποια η συνεπεια αυτης της υποτροπης; :emojis-35: :smile-hi:
 #129442  από Στάθης
 Δευ Ιαν 08, 2018 5:38 pm
Kpoplistener έγραψε: Δευ Ιαν 08, 2018 11:10 am Με συνχωρειτε ειναι και μια ασχετη εδω :smile-tmi: τι ειναι η ομιχλη εγκεφαλου; και ποια η συνεπεια αυτης της υποτροπης; :emojis-35: :smile-hi:
Η ομίχλη εγκεφάλου είναι ένα αρκετά συχνό σύμπτωμα της ΣΚΠ. Χαρακτηρίζεται από κατάσταση θολούρας και σύγχυσης, δυσκολίες στην ικανότητα συγκέντρωσης και εκτέλεσης πολλών καθηκόντων ταυτοχρόνως αλλά και προβλήματα στη βραχυπρόθεσμη μνήμη.

Γενικά το "brain fog" όπως λέγεται στα αγγλικά, θολώνει την καθημερινότητα ασθενών με σκλήρυνση σε πολύ σημαντικό βαθμό.

Η ομίχλη του εγκεφάλου μπορεί να οφείλεται σε πολλές αιτίες. ωστόσο, με διαφορά πιστεύω οι περισσότερες σχετίζονται με την κακή αιμάτωση και βιοχημικές ανισορροπίες τοξικότητας και οξείδωσης* που επηρεάζουν τον εγκέφαλο και το κεντρικό νευρικό σύστημα (ΚΝΣ) του οργανισμού.

*Τοξικά επίπεδα μεταλλικών και χημικών ουσιών που επηρεάζουν τον εγκέφαλο.