• Πως ρυθμίζετε το tremble?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128048  από Elianna
 Πέμ Μάιος 25, 2017 1:31 pm
Καλησπέρα φόρουμ,

Ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλά!

Χρειάζομαι για άλλη μια φορά τα φώτα σας...

Έχω πρόβλημα με χέρια πόδια, όλη μέρα τρέμουν έντονα. Αυτό μου δημιουργεί άλλο πρόβλημα, στη δουλειά, κυρίως λόγω των χεριών...

Ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογική εξέλιξη, δεν μου έδωσε φάρμακα.. περίμενα ότι θα έλεγε για κορτιζόνη γιατί έχω και ένα σωρό άλλα συμπτώματα εδώ και τόσο καιρό... πρέπει να το συνειδητοποιήσω λίγο είπε.. τι να εννοούσε... σκέφτηκα μήπως έχω περάσει από τη φάση rrms στην άλλη πίστα...

Έχετε κάποια συμβουλή για να μειωθεί αυτό το πράγμα ή να γίνει πιο έυκολο στον χειρισμό του?

Τα χέρια με καίνε γιατί τα χρησιμοποιώ στη δουλειά....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων που διαβάσατε το μήνυμά μου.

Καλή συνέχεια :)
 #128050  από Στάθης
 Πέμ Μάιος 25, 2017 3:54 pm
Γεια σου Elianna, από αυτά που έχω εις γνώση μου για το θέμα των τρεμουλών, είναι για αρχή να προσπαθήσουμε να εξαλείψουμε ή μετριάσουμε αυτά που μπορούμε και έχουν συμμετοχή στο τρέμουλα όπως π.χ. η κόπωση, το υπερβολικό άγχος, η νικοτίνη και η πολύ καφεΐνη.

Εάν επίσης νιώθεις ότι η είναι ένα καινούργιο σύμπτωμα, κάτι σαν υποτροπή δηλαδή πιθανά να βοηθήσουν και κάποια φλασάκια κορτιζόνης, αυτό βέβαια είναι κάτι που αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι μπορείς να επιμείνεις για ένα κύκλο αγωγής.

Οι φυσικοθεραπείες είναι άλλος ένα τρόπος να δυναμώσουμε το νευρικό σύστημα και να βοηθηθούμε στο έλεγχο του tremble στην καθημερινότητά μας.

Κάτι που είδα ότι βοηθάει εμένα αρκετά γιατί μερικές φορές πίνω πολύ καφέ και κουράζομαι αναπτύσσοντας ένα ήπιο τρέμουλο, είναι μια λιποδιαλυτή αλυσίδα Βιταμινών B, όπως είναι το B-Complex της Doctor’s Formula. Όποτε παίρνω καθημερινά μια κουταλιά του γλυκού, νιώθω καλύτερα νευρολογικά.

Από φάρμακα δεν γνωρίζω πια δίνονται για το έλεγχο του τρέμουλου, αλλά γενικά δεν τα προτείνω λόγο των πρόσθετων παρενεργειών αλλά και το ότι δεν λύνουν παρά μόνο καμουφλάρουν ένα πρόβλημα. Βέβαια και οι βιταμίνες και παραφάρμακα περίπου με το ίδιο τρόπο δουλεύουν, απλά οι παρενέργειες αυτών είναι μηδαμινές.

Σου εύχομαι τα συμπτώματα αυτά να είναι γρήγορα περαστικά και να βρεις το συντομότερο τον Δυνατό Εαυτό σου !!

Καλή Δύναμη Elianna.
 #128092  από Elianna
 Πέμ Ιουν 01, 2017 10:52 am
Καλημέρα:)

Στάθη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δεν έγινε απότομα έγινε πολύ πολύ αργά, πριν από τα Χριστούγεννα άρχισε. Και από το νοσοκομείο δεν μου πρότειναν κορτιζόνη. Μόνο γυμναστική καθημερινά και καλή διατροφή, όχι άγχος και ύπνο.

Πήρα το σύμπλεγμα των βιταμινών b, δεν βλέπω όμως να καλυτερευώ. Πονάω συνέχεια πάρα πολύ στα πόδια. Και έντονος πονοκέφαλος με βουητό στα αυτιά. Τρώω και κάτι ωραίες τούμπες.

Σε δεύτερη φάση τελικά άκυρο, δεν είμαι αρκετά δυνατή για αυτό.

Τι βλαμμένη πάθηση είναι αυτή. Βλαμμένη εντελώς. Και δεν έχει καθόλου πλάκα, τουλάχιστον το κατάλαβαν και της το άλλαξαν το όνομα.
 #128094  από Elianna
 Πέμ Ιουν 01, 2017 12:44 pm
Γκρινιάζω με βλακείες συγγνώμη.
Είναι αυτός ο φόβος που καταλήγει στο:
άντε να γίνει γιατί δεν αντέχω να το περιμένω, είναι χειρότερο.
αν και δεν είναι έτσι

Φαίνεται εντελώς χαζό το ξέρω.

Όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε και ελπίζω να μάθω να το χειρίζομαι καλύτερα.

Όλες αυτές οι καταστάσεις με κάνουν να καταλαβαίνω για άλλη μια φορά πόσο θαυμασμό νιώθω για όλους όσους βρίσκονται σε πιο προχωρημένο στάδιο από εμένα με τόσες δυσκολίες και είναι εδώ και μιλάνε και δεν τα παρατάνε.
Και δίνουν δύναμη σε κάτι βλάκες σαν εμένα που γκρινιάζω με βλακείες. Θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί.
 #128095  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 01, 2017 1:58 pm
Elianna έγραψε:Γκρινιάζω με βλακείες συγγνώμη..
Μόνο βλακείες δεν είναι αυτά που γράφεις Elianna.
Μάλιστα μέσα στα γραφόμενά σου υπάρχουν και οι λύσεις καλυτέρευσής σου.
Π.χ. γράφεις ότι " Πονάω συνέχεια πάρα πολύ στα πόδια. Και έντονος πονοκέφαλος με βουητό στα αυτιά. Τρώω και κάτι ωραίες τούμπες."

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ. Κάποια στιγμή φανερώθηκε ότι η πηγή αυτών ήταν το κακό κυκλοφορικό προς και έξω από το μυαλουδάκι μας. Φλεβική ανεπάρκεια δηλαδή. Από τι όμως;;; Οξείδωση του φλεβικού δικτύου, τόσα χρόνια καπνιστής που ήμουν, το δηλητήριο που έβαζα μέσα μου τσάκισαν το φλεβικό μου δίκτυο. Ίσως να ήταν και άλλοι οι παράμετροι, όπως τα μαύρα σφραγίσματα, αναψυκτικά, αλουμίνιο δηλαδή βαρεά μέταλλα κτλ. Το πρωτεύον ήταν το κάπνισμα, με έπνιξε.

Παρακάτω πηγαίνοντας στο πιο Πνευματικό, αυτό δηλαδή που έχει πραγματικό βαρόμετρο σε αυτά που μας συμβαίνουν. Πάθη κακά, κυκλοφορικό υγιές δεν πάνε μαζί. Δεν ξέρω Elianna τι ζητάει η Ζωή από εσένα, δηλαδή στην Ουσία τι ζητάς Εσύ από τον Εαυτό σου για να Ζεις που Ζωικά, Βιωματικά.

Όπως όμως σιγά σιγά σου ήρθαν άσχημα πραγματάκια, έτσι μπορείς σιγά σιγά να φέρεις στην ζωή σου Θεραπευτικά πραγματάκια, αλλάζοντας σιγά σιγά πραγματάκια στην καθημερινότητα.

Επίσης πιστεύω πολλοί "σε πιο προχωρημένο στάδιο από εμένα με τόσες δυσκολίες και είναι εδώ και μιλάνε και δεν τα παρατάνε.", έχω καταλάβει ότι μπορεί να τα έχουν παρατήσει, ή τουλάχιστον προσπαθούν προς λάθος κατεύθυνση ή το βασικότερο έχει πετρώσει η προσωπικότητά τους σε έναν ρυθμό που τους βαραίνει ακατάπαυστα. Βέβαια ποτέ δεν είναι αργά για την Ζωή των Θαυμάτων, και σε αυτήν την Ζωή ανήκουμε. Όλα είναι θέμα Ρυθμού. Βρες τον Θετικό Ρυθμό σου, και όλα αρχίζουν και μορφοποιούνται Θετικά.

Είναι Αλήθεια ότι, όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε και σου εύχομαι να βρεις τα κουμπιά εκείνα που θα τελματώσουν την πάθηση, και θα αντιστραφεί προς το καλύτερο η ανάταση του Σώματος και του Πνεύματος. Πιστεύω ακράδαντα ότι στην προσωπικότητα βρίσκεται το Κλειδί. Μείωσε τα βάρη του εγωισμού και των ψυχαναγκασμών του, για να φέρεις σιγά σιγά την Φώτιση (που περιμένει) και θα αλλάξει όλη η Ζωή.