• ΔΕΡΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΕΣ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #115265  από greekinholland
 Σάβ Φεβ 27, 2016 6:24 pm
Γεια σας συνοδοιπόροι, λοιπόν εδώ και 2 χρόνια κάνω αγωγή με rebif 44. Τα γνωστά θέματα με τις παρενέργειες, αλλά λίγο πολύ πλέον αυτά τα έχω αποδεχτεί και πάμε παρακάτω. Εδώ και κανένα εξάμηνο περίπου, έχω αρχίσει να βγάζω μεγάλα σπυριά και όχι στα σημεία των ενέσεων, αλλά στην πλάτη, ψηλά στα πόδια και στους γλουτούς. Στην αρχή δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία, λέω κάτι αλλεργικό θα είναι κτλ., γενικά σε όλη τη ζωή μου δεν θυμάμαι να έχω βγάλει 3-4 τέτοια σπυριά και τώρα λάθε δεύτερη βδομάδα κι ένα τεράστιο καινούργιο τέτοιο άλλιεν όπως τα λέω :emojis-1: . Ρώτησα το νευρολόγο μου, μου λέει κοίτα να δεις δεν έχει αναφερθεί με τη χρήση ιντερφερόνης τέτοιο θέμα. Άλλα το πρόβλημα παρών, πάω στο παθολόγο όπως είναι εδώ το σύστημα αρχίσαμε με τοπική αντιβίωση σε κρέμα, τίποτα. Μετά περάσαμε σε τοπικό διάλυμα για την αντιμετώπιση και αντισηπτικό που χρησιμοποιούν στα χειρουργεία για πλύσιμο του σώματος, τα άλλιεν απτόητα, συνεχώς και νέα. Τώρα όλα τα προηγούμενα και επιπλέον αντιβίωση για 3-6 μήνες και βλέπουμε. Η άποψη της παθολόγου είναι ότι λόγω της ανοσοτροποποίησης που κάνει η ιντερφερόνη στο σώμα ρίχνει την άμυνα του οργανισμού και πρέπει να αντιμετωπιστεί ριζικά το θέμα αυτό, ώστε να μην υπάρχει συνεχής "ενόχληση" στο ανοσοποιητικό σύστημα. Αν δεν μας πετύχει και αυτό πάμε για εισαγωγή σε δερματολογική κλινική για μεγαλύτερη διερεύνηση. Η ερώτησή μου είναι στους συνοδοιπόρους των διαφόρων ιντερφερονών, έχουν αντιμετωπίσει τέτοια δερματικά προβλήματα ή είμαι μόνο εγώ ο τυχερός? :emojis-18: :emojis-18: :emojis-18:
Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο ποστ
 #115268  από billios
 Σάβ Φεβ 27, 2016 9:08 pm
Ναι εχω παρατηρησει κι εγω κατι γκοντζιλεςν που βγαλω στα πλευρα,στους γλουτους ,αλλα τους περναω στο ντουκου,δεν εχω δωσει σημασια.
 #115374  από Μαρια.Δ.
 Πέμ Μαρ 03, 2016 9:47 pm
περα από τον τοπικο ερεθισμό, κοκκινισμα στην περιοχη της ένεσης και αυτο συμβαίνει μετά από 2-3 ημερες και κρατάει αυτό το χρώμα για 10 μέρες περίπου
Περαστικά σου... :smile-flower: