• Ξεκινανε οι πρωτοι ισχυροι πονοι και ανησυχω

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #100209  από αιμιλια
 Τρί Φεβ 25, 2014 11:45 pm
:smile-sadsmile: :smile-crying: :smile-crying:
Πρωτα φορα 2 μερες τετοιους πονους στην μεσα,χερια, μουδιασματα παω να τρελλαθω!!!Καλα περασα 1 χρονο χωρις ιδιαιτερα συμπτωματα!!!Υποτειθετε τα Gilenya θα με ειχε σε σταθερη κατασταση!!!Αρχιζω και τρελλαινομαι!Δεν θελω βα παω γιατρο γιατι φοβαμαι διαδικασιες.....Απλως ηθελα βα εκφραστω και σας γραφω!Δεν θελω να μοιρασω τους ποους μου με την οικογενεια και συζηγο! :smile-thinking: :smile-thinking:
 #100213  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Φεβ 26, 2014 8:40 am
:smile-hi: Καλημερα Αιμιλια μου !!! Καταλαβαινω την ανησυχια σου .Αν θυμαμαι καλα , εισαι ''νεα'' ασθενης και εχεις μικρο παιδακι . Πρωτα-πρωτα, θα σου πω οτι οι πονοι ειναι συχνοι σε μας . Αντιμετωπιζονται , ομως .Το πρωτο που πρεπει να κανεις , κατα τη γνωμη μου , ειναι να μοιραστεις το προβλημα με το συζυγο !!!!!!! Στο παιδι , μπορειτε να πειτε , απλως, οτι η μαμα ειναι λιγο αδιαθετη , αλλά θα γινει καλα , γρηγορα ! Δεν μπορεις να κρυφτεις απο τα παιδια .Καταλαβαινουν τα παντα .Καλυτερα να του μιλησεις εσυ για την κατασταση σου , παρα να φανταζεται διαφορα....Και , φυσικα , πρεπει να σε δει γιατρος !!!!!!!! ΑΜΕΣΑ !!!!!!!! ΜΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙΣ ! ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ !!!!! ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΣΟΥ !!!!!!!!!! Οσο για τα φαρμακα ....Το τζιλενια , απ'οτι ξερω, ειναι ''βαρυ'' φαρμακο .Μηπως οι πονοι οφειλονται σε παρενεργειες του ? ΡΩΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ! Επισης , τα φαρμακα που παιρνουμε εμεις , μπορει να μας προστατευουν απο υποτροπες ....''Μικροπροβληματα'' , ομως, μπορει να παρουσιαστουν! Κατα τη διαρκεια της φαρμακευτικης μας αγωγης , ειναι πιθανο να χρειαστει να παρουμε κορτιζονη ή άλλα φαρμακα ''εφοδου '' .Μην ανησυχεις , λοιπον !!!!!!!! Ειπαμε !!!!!! Η σκπ , ανατρεπει τη ''σειρα μας'' , αλλά ΔΕΝ φερνει το τελος του κοσμου ! ΔΕΝ κινδυνευει η ζωη μας ! Απλως , χρειαζεται ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ και ΣΥΧΝΗ ΕΠΑΦΗ με το νευρολογο ! ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ !!!!!!! ΚΑΙ ......ΠΕΣ ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!!!!!!Καθε τι , που σε ''χαλαει'' ! Ακομα κι αν σου φαινεται ασχετο με τη σκπ !!!!!! ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΑ ΛΕΜΕ ...Ο Λ Α !!!!!!!!! Περιμενουμε τα νεα σου !!!!!!!!!Φιλακια στο παιδακι σου :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss:
 #100237  από desie manous
 Τετ Φεβ 26, 2014 11:05 pm
αιμιλια πηγαινε στο γιατρο κ μοιρασου τον πονο σου με ολους.βοηθαει λιγο.αλλα κυριως δες γιατρο.ποιαδιαδικασια φοβασαι;σιγουρα κατι θα κανει να νιωσεις καλυτερα!!!!πονους εχουμε ολοι,αλλα οταν δεν παλευονται παμε στο γιατρο. μην απελπιζεσαι,μη χανεις το κουραγιο σου.τα φαρμακα θελουν χρονο να δρασουν,μπορει να μη σου ταιριαζει το συγκεκριμενο κ να στο αλλαξει.μη το βαζεις κατω λεμε.νιωθω τον πανικο σου σα δικο μου.βαστα γερα κ στειλε νεα σου.
 #100291  από αιμιλια
 Πέμ Φεβ 27, 2014 10:58 pm
Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!Ειληκρινα το εκτιμω :smile-hi: :smile-hi: 2 μερες οι πονοι ηταν εντονοι και πρωτη φορα μου συμβαινει.Σημερα ξαφνικα εχω εντονο βηχα, συναχι και με ποναει η μεση μου πολυ.Δυστηχως, εεπιδη δουλευω, παραμελω την υγεια μου και ολο λεω αυριο θα παω γιατρο κ.τ.λ
Κατα βαθος καταλαβαινω πως ισως χρειαχτω κορτιζονη και παραμελω για την διαδικασια.. Θα το κανω ομως..Σας ςυχαριστω και παλι. :P
 #100299  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Φεβ 28, 2014 6:26 am
αιμιλια έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!Ειληκρινα το εκτιμω :smile-hi: :smile-hi: 2 μερες οι πονοι ηταν εντονοι και πρωτη φορα μου συμβαινει.Σημερα ξαφνικα εχω εντονο βηχα, συναχι και με ποναει η μεση μου πολυ.Δυστηχως, εεπιδη δουλευω, παραμελω την υγεια μου και ολο λεω αυριο θα παω γιατρο κ.τ.λ
Κατα βαθος καταλαβαινω πως ισως χρειαχτω κορτιζονη και παραμελω για την διαδικασια.. Θα το κανω ομως..Σας ςυχαριστω και παλι. :P
:smile-hi: ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ !!!!!!!!!!!!!!!!! :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: