• help

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #112628  από nia
 Πέμ Αύγ 13, 2015 6:55 pm
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεο μέλος και θα ήθελα απλώς να ρωτησω σχετικά με τα συμπτωματα. Πολυ φοβαμαι μηπως έχω σκπ. Πριν απο 2 χρονια ξεκινησα να εχω μουδιασματα στο κεφαλι, βελονιες και μυρμηγκιασματα πολυ έντονα που συχνα χαλουσαν τον ύπνο μου. Αυτο κρατησε περιπου για 2 μήνες. Ο νευρολόγος το απεδωσε σε ψυχοσωματικά αίτια. Επειτα ηρέμησα. Πρι 3 εβδομάδες άρχισα να έχω παλι ενοχλήσεις στο κεφάλι έντονες αλλα όχι με την ιδια συχνοτητα. Αυτο που με ανησυχησε πιο πολυ είναι οτι πηγα σήμερα στην θάλασσα και μόλις μπηκα στο νερο αισθανομουν στο πάνω μερος του χεριού (πανω απο την παλάμη) έντονο τράβηγμα, σαν φαγούρα εσωτερικά και έπειτα αισθημα κάυσου. Απο την ώρα εκείνη και έπειτα όποτε βάζω τα χέρια μου στο νερό είναι το ίδιο έντονο και κρατάει αρκετή ώρα το αίσθημα κάυσου, τόσο που αποφευγω να πλύνω τα χέρια μου για να μην το αισθανομαι. Αυτό συμβαίνει ιδιαίτερα στο κρυο νερο. Είμαι μόλις 24 ετών. Είναι αυτο σύπτωμα της ΣΚΠ? Τι πρέπει να κάνω? θα μπορούσα να απευθυνθώ στα επείγοντα? Ευχαριστω για τον χρόνο σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nia την Παρ Αύγ 14, 2015 4:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #112630  από petros
 Πέμ Αύγ 13, 2015 7:55 pm
Γεια σου nia. Καταρχην ψυχραιμια.
Το συμπτωμα οπως το περιγραφεις ονομαζεται δυσθαισια. Δηλαδη δεν εχεις σωστη αισθηση στο ερεθισμα που δεχεσαι. Το κρυο νερο μπορει να σε "καιει" ας το πουμε , να νοιωθεις σαν να σε τσιμπανε κ.ο.κ.
Αυτο που αναφερεις ειναι ενα ενδεχομενο. Πχ για 1002 λογους καποιο νευρο να εχει υποστει καποιο θεματακι. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΚΠ.
Αυτο απαιτει σωστη διαγνωση. Αν πας σε νοσοκομειο θα σε παραπεμψουν να κανεις καποια μαγνητικη ενδεχομενως. Εκει θα φανει τι μπορει να σημβαινει και θα κινηθεις αναλογα.
Μπορεις οπως λες να πας στα επειγοντα. Η να πας σε καποιον νευρολογο και αυτος θα σου γραψει τι εξετασεις πρεπει να κανεις. Αν υποπτευθουν οτι εχεις καποια μυελιτιδα θα σου κανουν καποιο σχημα κορτιζονης.
Εδω να σου πω πως αυτα τα αισθητικα προβληματα εχουν τηνταση να εξαφανιζονται σε πολυ μεγαλο ποσοστο απο μονα τους χωρις κορτιζονη .
Ψυχραιμια και ολα θα πανε καλα. Οτι θελεις τα παιδια στο φορουμ θα σε βοηθησουν με οποια απορια εχεις.
 #112631  από nia
 Πέμ Αύγ 13, 2015 8:27 pm
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απάντηση σου! Πριν 2 χρόνια με παρέπεμψε ο νευρολόγος για μαγνητική εγκεφάλου και Σ.Σ. η οποία ήταν καθαρή. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι κατα πόσο είναι αξιόπιστη? Υπάρχει περίπτωση να μην δείξει κατι εφόσον υπάρχουν συμπτώματα?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nia την Παρ Αύγ 14, 2015 4:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #112638  από petros
 Παρ Αύγ 14, 2015 12:39 pm
Καλημερα. Καταλαβαινω οτι ψαχνεις απαντησεις και το μυαλο σου τωρα ειναι λιγο ανω κατω. Μιλαω παντα απο προσωπικης εμπειριας (γυναικα μου). Ειχε παρομοια συμπτωματα με τα δικα σου. Βεβαια η γυναικα μου ειχε εστιες και στον εγκεφαλο και στην Σ.Σ. που προκαλουσαν τα συμπτωματα. Εσενα ειπες ειναι καθαρη. Βεβαια δεν ειναι απολυτο η μαγνητικη να πιασει ολες τις εστιες. Αφου παρουσιαζεις συμπτωματα παλι κατα την γνωμη μου πρεπει να κανεις αλλη μια μαγνητικη. Συνηθως (οχι παντα) εστιες που βρισκονται στην σπονδυλικη στηλη κανουν συμπτωματα στα ανω και κατω ακρα.
Μην θεωρεις δεδομενο οτι εχεις ΣΚΠ ξαναλεω.
Τα συμπτωματα που προερχονατι απο εστιες επιμενουν για μερες και μπορει μηνες. Δεν συνηθιζουν να ερχονται και να φευγουν σε ωρες.
Για μενα κανε και μια εξεταση αιματος Β12 γιατι μπορει να κανει παρομοια συμπτωματα με την ΣΚΠ η ελλειψη της. Υπαρχουν αρκετες "παθησεις" η περιπτωσεις που μιμουνται την ΣΚΠ και για αυτο χρειαζεται σειρα εργαστηριακων εξετασεων για να βγει διαγνωση. Μπορει το θεμα σου να ειναι αγγειακο κλπ.
Σε καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις αλλα πιστεψε με ο πανικος δεν προσφερει τιποτα. Ενημερωσου οσο μπορεις χωρις να παραπληροφορηθεις και εμεις οσο μπορουμε θα σε βοηθησουμε με τις εμπειριες μας.
Να εισαι καλα και προσπαθησε να ηρεμησεις. Ολα καλα θα πανε πιστευω.
 #112643  από nia
 Παρ Αύγ 14, 2015 3:59 pm
Σε ευχαριστω πολυ. Να σαι καλα!
 #112685  από nia
 Κυρ Αύγ 16, 2015 5:54 pm
Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις ανησυχίες μου και αν επιθυμείτε να μου πείτε την γνώμη σας σύμφωνα πάντα με τη γνώση και τις εμπειρίες σας. Οπως ανέφερα στα προηγούμενα μηνύματα τα συμτώματα μου επιμένουν. Πήγα σε νευρολόγο και μου είπε δεν είδε κάτι κατα την κλινική εξέταση και μάλλον είναι ψυχοσωματικό. Επιπλέον, με συμβούλεψε εαν επιμείνει πάνω απο δυο μέρες να ξαναπάω στα επείγοντα (ούτε λόγος για επιπλέον διερεύνηση). Λοιπόν, δεν υποχώρησε. Αντιθέτως, είναι πιο έντονο. Σήμερα πήγα στη θάλασα. Δεν έκατσα στον ήλιο όυτε μπήκα στο νερό. Ομως στη διαδρομή ενιωθα τον ήλιο στα χέρια και στα πόδια οτι με καίει πολυ μόνο στα σημεία που αισθάνομαι το μούδιασμα/μυρμήγκιασμα,. Γύρισα σπίτι και δεν ανέχομαι καθόλου το νερό. Το ζεστό μου φαίνεται καυτο και με πονάει πολύ ενώ, το κρύο μου μυρμηγκιάζει τα χέρια για πολύ ώρα και μετά <<καίγονται>>. Αισθάνομαι τα χέρια μου συνεχώς σαν να καίγονται ενώ στην πραγματικότητα είναι δεν είναι καθόλου ζεστά. Επιπλέον, αισθάνομαι σαν να περπατάνε ζουζούνια στα πόδια μου ανα διαστήματα. Ξαναπήγα στα επείγοντα τους διηγήθηκα όλα αυτά και με κοιτούσαν σαν να είμαι εξωγήινη και δεν τρέχει τίποτα. Μου είπαν να κλείσω ραντεβού στα εξωτερικά ιατρεία αμα θέλω και με ενοχλεί τόσο πολύ ενώ,και κοιτιώντουσαν σαν να μην έχουν ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο. Είναι δυνατόν να είναι αυτά πρώιμα συμπτώματα? Τι μπορώ να κάνω? Δεν ξέρω πως να κινηθώ. Σας ευχαριστω!
 #112757  από Σαντρα
 Δευ Αύγ 24, 2015 10:02 pm
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι 24 και παρουσίασα πριν από 1.5 μήνα πόνο στο δεξί μάτι και θολούρα. Οι γιατροί διέγνωσαν αρχικά οπτική νευρίτιδα και έπειτα μια απλή θηλίτιδα. Έκανα όλες τις εξετάσεις αίματος, παρακέντηση και μαγνητική εγκεφάλου- αυχένα και όλες είναι καθαρές. Έκανα σχήμα κορτιζόνης, ο πόνος καθώς και η θολούρα υποχώρησαν σχεδόν αμέσως με την αγωγή αλλά μόλις σταματάω την κορτιζόνη τα συμπτώματα επανέρχονται. Έχω τρομοκρατηθεί με αυτά που διαβάζω περί σκλήρυνσης και σαφή απάντηση από τους γιατρούς δεν παίρνω. Είχε κανείς από εσάς τέτοιο θέμα????
 #113404  από Τινακι
 Παρ Οκτ 16, 2015 12:08 pm
Γεια σας θα ήθελα να ρωτησω έχει περίπου 1 μήνα όλη ή μέση μου και ή λεκάνη πονανε αφόρητα δεν μπορώ να περπατήσω έχει συμβεί σε κανέναν και αν ναι πείτε μου σας παρακαλώ πως το αντιμετοπησατε