• Μούδιασμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #78985  από Louiza
 Δευ Οκτ 08, 2012 9:28 pm
Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι να περάσουμε ένα ήσυχο βράδυ (όσο μπορούμε με αυτά που συμβαίνουν στη χώρα, αλλά και αυτά που μας συμβαίνουν λόγω των ασθενειών μας). Αν μπορείτε να με ενημερώσετε (γιατί όσες φορές το ανέφερα στο γιατρό μου, μου λέει ότι δεν είναι από την ασθένεια, αλλά δεν μου δίνει και λύση), έχω ένα μούδιασμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού και κυρίως την ώρα που πάω να ξαπλώσω ανάσκελα και ακουμπάει το κεφάλι μου στο μαξιλάρι. Εκεί αρχίζει να μουδιάζει τόσο που αναγκάζομαι να γυρίσω μπρούμυτα, για να ηρεμίσει λίγο το κεφάλι μου και μπορέσω επιτέλους να κοιμηθώ.
Εντάξει συμφωνώ δεν είναι από την ασθένεια (λέω του γιατρού, που του το επαναλαμβάνω κάθε φορά που έχω επίσκεψη), μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω και που να πάω να το δω???? Απάντηση καμία (από το γιατρό).
Μπας και είναι τελικά κάτι άλλο και δεν θέλει να μου το πει για να μη στεναχωρηθώ??? Δεν πειράζει ας μου πει, θα το αντέξω, τι άλλο μπορώ να κάνω??? Ευχαριστώ που με ακούσατε.
:sad-pacing: :sad-pacing:
 #78986  από manoula 2
 Δευ Οκτ 08, 2012 9:32 pm
Καλησπερα Λουιζα μου.Εγω θα σου ελεγα να πας να δεις κ ορθοπεδικο γιατι μπορει να εχεις κανενα ευθειασμο αυχενος η οτιδηποτε αλλο το οποιο μπορει να φανει ακομα και με απλη ακτινογραφια.Καλο βραδυ και να πανε ολα καλα!!!
 #78987  από Louiza
 Δευ Οκτ 08, 2012 9:42 pm
manoula 2 έγραψε:Καλησπερα Λουιζα μου.Εγω θα σου ελεγα να πας να δεις κ ορθοπεδικο γιατι μπορει να εχεις κανενα ευθειασμο αυχενος η οτιδηποτε αλλο το οποιο μπορει να φανει ακομα και με απλη ακτινογραφια.Καλο βραδυ και να πανε ολα καλα!!!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον manoula2 (είμαι και εγώ μανούλα σε ένα, αλλά υπέροχο κοριτσάκι), δεν τον είχα σκεφτεί τον ορθοπεδικό αν και πολύ παλιά μου είχε πει ένας ότι έχω δισκοπάθεια στον αυχένα (είχα βγάλει πλάκα, πολύ πριν διαγνωστώ με ΣΚΠ). Μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο αυτό. :text-thankyouyellow:
 #78990  από billios
 Δευ Οκτ 08, 2012 10:51 pm
Μουδιασματα παροδικα στο πισω μερος του κεφαλιου εχω κι εγω,βεβαια εχω δυο κηλες στον αυχενα και ευθιασμο.
Δεν ανυσηχω γιατι ειναι παροδικο,αν εχεις κηλες σιγουρα εχουν να κανουν με αυτο.Η κηλη σαν κηλη ειναι ενα θεμα,δεν ειναι εντελως απλο και αθωο.
 #79009  από sofia13
 Τρί Οκτ 09, 2012 11:43 am
Λ'ιγο χειρότερα το νοιώθω εγώ. Οξύς πόνος. ειδικά το μαξηλάρι εχθρός μου. Η μαγνητική δεν έδειξε εστίες αυχένα, ο ορθοπεδικός μου πήγε να με αγγίξει και φώναξα, αλλά κανείς δεν είπε κάτι, ως συνήθως. Μην ανησηχείς. Πολύ καιρό μου συμβαίνει ΚΑΙ αυτό. Αλλά καλού-κακού ψάξτο λίγο γιατί είναι ανυπόφορο. Καλή σου μέρα Louisa.
 #79017  από Louiza
 Τρί Οκτ 09, 2012 4:02 pm
billios έγραψε:Μουδιασματα παροδικα στο πισω μερος του κεφαλιου εχω κι εγω,βεβαια εχω δυο κηλες στον αυχενα και ευθιασμο.
Δεν ανυσηχω γιατι ειναι παροδικο,αν εχεις κηλες σιγουρα εχουν να κανουν με αυτο.Η κηλη σαν κηλη ειναι ενα θεμα,δεν ειναι εντελως απλο και αθωο.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο ερώτημα μου billios, αλλά εμένα το μούδιασμα δεν είναι παροδικό. Γίνεται όταν πρέπει να ακουμπάει το κεφάλι μου κάπου είτε αυτό είναι μαξιλάρι, είτε στρώμα κ.α. Και αν έχω κήλες στον αυχένα τότε πως αντιμετωπίζονται? Με φάρμακα? Με φυσιοθεραπείες? Με τι? (Βέβαια εννοείτε θα μου πει ο γιατρός, αλλά επειδή μερικές φορές εμείς γινόμαστε καλύτεροι γιατροί). :doh: :doh:
 #79020  από Louiza
 Τρί Οκτ 09, 2012 4:08 pm
sofia13 έγραψε:Λ'ιγο χειρότερα το νοιώθω εγώ. Οξύς πόνος. ειδικά το μαξηλάρι εχθρός μου. Η μαγνητική δεν έδειξε εστίες αυχένα, ο ορθοπεδικός μου πήγε να με αγγίξει και φώναξα, αλλά κανείς δεν είπε κάτι, ως συνήθως. Μην ανησηχείς. Πολύ καιρό μου συμβαίνει ΚΑΙ αυτό. Αλλά καλού-κακού ψάξτο λίγο γιατί είναι ανυπόφορο. Καλή σου μέρα Louisa.

Sofia13 μου να είσαι καλά και ευχαριστώ που μου απάντησες στο ερώτημα μου, αλλά εμένα δεν είναι πόνος, αλλά έντονο μούδιασμα. Όπως λες και εσύ το μαξιλάρι γίνεται εχθρός μου, γιατί μόλις το ακουμπάω με το κεφάλι αρχίζει σιγά σιγά το μούδιασμα, μέχρι που γίνεται πιο έντονο και δεν αντέχω και αρχίζω να βάζω τα χέρια μου να το ανασηκώσω λίγο (αλλά επειδή με πονάνε και τα χέρια μου, δεν μπορώ να το κρατήσω πολύ), μέχρι που τελικά γυρνάω μπρούμυτα για να ηρεμήσω λίγο, μέχρι να με πάρει ο ύπνος. :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars:
 #79045  από sofia13
 Τρί Οκτ 09, 2012 11:22 pm
Ευχαριστούμε για την ολοκληρωμένη πληροφόρηση. Οι γιατροί απέχουν των θεμάτων μας. Μόνοι όσο μπορούμε τις άκρες μας τελικά....
 #79059  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Οκτ 10, 2012 10:56 am
billios έγραψε:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE% ... E%BF%CF%82
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: Τωρα μπερδευτηκα εντελως !!!! Πολλα συμπτωματα , ειναι ιδια με της σκπ !!!! Εχω κηλες στον αυχενα ! Ετσι εδειξε η μαγνητικη ! Η ασταθεια, τα καψιματα, οι βελονιες κλπ...... κλπ..... κλπ ......οφειλονται εκει ??????????????? Μπερδευτηκα !!!!!!! Εντελως............ :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh:Μακαρι, ομως, ολα αυτα τα συμπτωματα να οφειλονται στις κηλες και οχι στη σκπ......!!!! Ισως, ετσι, να ειναι δυνατη η αντιμετωπιση τους και να γλιτωσω απ'αυτα .........Ισως να γλιτωσω και απο το :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: τριδυμο........