• ουρολοιμωξεις...σας συμβαινει?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #91606  από evoula
 Πέμ Ιουν 13, 2013 5:03 pm
δεν ξερω αν φταιει η σκληρυνση...αλλα υποφερω απο συνεχεις ουρολοιμωξεις...μου ειχαν σταματησει για 8 μηνες περιπου...και τωρα παλι τα ιδια...ελεος...σε εσας συμβαινει κατι τετοιο?αν συμβαινει σε καποιον μηπως γνωρίζει καποιον καλο ουρολογο που να ασχολειται κ με το θεμα μας?ευχαριστω
 #91611  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 13, 2013 5:46 pm
Γεια σου evoula, το θέμα των ουρολοιμώξεων έχει να κάνει πιο πολύ με την ανοσοτροποποίηση και ανοσοκαταστολή των ασθενών με ΣΚΠ παρά με την ίδια την πάθηση. π.χ. Μπορεί να φταίει η ιντερφερόνη ή κορτιζόνη που ρίχνει ή τροποποιεί την άμυνα σου, καθιστώντας σε πιο ευάλωτη απέναντι στο μικρόβιο της ουρολοίμωξης σε τακτά χρονικά διαστήματα.
 #91614  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 13, 2013 6:09 pm
Γιατί ξυπνάει το μικρόβιο μετά από τέτοια αποχή από τα φαρμακάκια της ΣΚΠ;;; :think:

Υπάρχει τότε ίσως το άλλον πρόβλημα που βιώνουμε εμείς οι ασθενείς με ΣΚΠ. Τα λεγόμενα Bladder Problems.

Προβλήματα του Ουροποιητικού συστήματος. Επειδή δεν ανακυκλώνονται σωστά τα υγρά στο ουροποιητικό, τότε οι λοιμώξεις πάνε και έρχονται στο σύστημα αυτό.

Ενδιαφέρον Διασύνδεση προς μελέτη

ΥΓ. Πολύ βατόμουρο... Cranberry Juice για πρόληψη. Βοηθάει πάρα πολύ.
 #91615  από Κωνσταντίνα
 Πέμ Ιουν 13, 2013 6:28 pm
evoula από την εμπειρία μου και έχοντας πάθει αλλεπάλληλες ουρολοιμώξεις, εκτός από αυτά που λέει ο Στάθης, πρόβλημα είναι το γεγονός ότι η ουροδόχος κύστη μερικών από εμάς δεν παίρνει ολόκληρη την εντολή να αδειάσει, με αποτέλεσμα να κρατά υπόλειμμα.
Πίνε πολύ πολύ και παραπολύ νεράκι.
Μπορείς ακόμα να πίνεις σκόνη cranberry σε νερό η οποία καθαρίζει το ουροποιητικό (έχει και βιταμίνη C).
Περαστικά σου :romance-caress: :romance-caress:
 #91624  από evoula
 Πέμ Ιουν 13, 2013 8:04 pm
αχα...μαλλον κατι τετοιο μου συμβαινει...τις τελευταιες μερες πινω σε καψουλες cranberry juice κ χυμο blackcurrant. :banana-dreads:
ευχαριστω :romance-kisscheek:
 #91659  από mplearkouda
 Παρ Ιουν 14, 2013 1:26 am
Μου συμβαίνει κι εμένα από τότε που άρχισα ιντερφερόνη.
Για να είμαι ειλικρινής το είχα πάθει και παλαιότερα προ ΣΚΠ για ένα διάστημα, κάθε μήνα ουρολοίμωξη. Πήγα σε ουρολόγο ο οποίος μου είχε προτείνει να πάρω για 1-2 μήνες κάτι χαπάκια, τα οποία ήταν κάτι σαν αντισηπτικά ούρων. Ένα χαπάκι κάθε βράδυ. Και λήθηκε έτσι το πρόβλημα τότε. Τα χαπάκια δεν θυμάμαι πως τα έλεγαν, η δραστική ουσία ήταν Nitrofurantoin.
 #91698  από tyxer
 Παρ Ιουν 14, 2013 5:46 pm
μην τρελαινεστε...!!ολοι οι ανθρωποι μπορει να παθουν συχνα ουλολοιμωξεις!!ειδικα οι γυναικες σε συγκριση με αντρες..ανατομικο ειναι το θεμα..!!
πολλα υγρα..σωστο πλυσιμο της περιοχης..της εαισθητης κοριτσια.. ;)
σιγουρα εχουμε μεγαλυτερες πιθανοτητες απο καποιους μη εχοντες ΣΚΠ..αλλα μπουρουμε με τον ιδιο τροπο να προφυλαχθουμε..!!
υ.γ.μην γελασετε..αλλα πρεπει να σιδερωνουμε κ τα εσωρουχα μας..καλα..!εχω ακουσει πολλα κουλα του στυλ..δεν σιδερωνω εσωρουχα κ τρελαινομαι..ειναι κατι σαν αποστειρωση ;) ισχυει!
και ειμαι κομψη τωρα..!θα μπορουσα κ αλλα να πω...!κ μην παιρνετε αντιβιωση ετσι αβερτα...!!

φιλιααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!
 #92223  από Μαρία
 Δευ Ιουν 24, 2013 1:24 am
Είχα πάθει κάτι πολύ χειρότερο απο ουρολόιμωξη. Ουσιαστικα ηταν σαν να ειχα κατια σαν ουρολοίμωξη για 2 ½ - 3 χρόνια Μου ειχαν δωσει αρχικα το furolιn που απολυμαίνει και καλα την κυστη. Εμένα δεν μου έκανε τίποτα και ουσιαστικά μετα απο 2 κυστεοσκοποισης δεν βρηκαν τι εχω. Ο ενας ελεγε διάμεση κυστίτιδα (που στη συνέχεια μου ελεγαν οτι δεν παντρεύεται με τη σκπ) και μετα συνδρομο υπερδραστηριας κύστης λογω σκπ. Μου πρότειναν να πάρω αντιχολενεργικά κάτι το οποίο δεν έκανα λόγω τον αρκετων παρενεργειεων. Αφου περασαν περιπου 2 1/2 βασανιστηκα χρονια με πονο τρελο καψιμο και συχνοουρια φαίνεται να έχει υποχωρίσει. Μου εχει μείνει μονο η συχνοουρια την οποια προς το παρον την ελέγχο και το καψιμο σε πιο χαλαρη φαση. Ίσως με βοηθησε και η ομοιοπαθητική που κάνω.Νομίζω παντως οτι το Cranbbery θα σε βοηθήσει