• ΞΑΦΝΙΚΕΣ ΚΟΜΑΡΕΣ...

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #89635  από costas1968
 Τετ Μάιος 08, 2013 4:06 pm
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.ΣΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΤΕ ΕΝΤΟΝΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ?ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΝΑΙ.ΣΕ ΜΕΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ.ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΩ ΜΕ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ,ΜΕ ΚΑΛΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΚΑΦΕ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ.
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΩ,ΟΥΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ...ΧΩΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ (ΛΑΪΚΗ,Σ/Μ,ΕΛΤΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ) ΚΑΙ ΒΕΒΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ (Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΔΗΛΑΔΗ) ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΡΘΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΞΙΜΟ ΕΞΩ..
ΕΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΦΥΤΙΚΟ Ή ΧΗΜΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΟΥ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ...ΑΓΡΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΜΟ ΙΣΩΣ ΤΗΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ.. :greetings-waveyellow:
 #89637  από Π.Μ79
 Τετ Μάιος 08, 2013 6:36 pm
Οι κομμάρες, είναι αυτό που λένε οι νευρολόγοι, αναίτια κόπωση.

Είναι πολύ συχνό σύμπτωμα της σκπ και παίζει σημαντικό ρόλο στη διάγνωση, αν βέβαια συνάδουν και τα υπόλοιπα κριτήρια (μαγνητική, υποτροπές κλπ).

Κανένα σκεύασμα δε μπορεί να σε βοηθήσει επαρκώς. Ίσως με κάποιες βιταμίνες και άλλα συμπληρώματα βελτιωθεί κάπως, αλλά μην περιμένεις θαύματα.

Τα τελευταία χρόνια, μετά την επέμβαση του ccsvi, η κόπωση έχει εξαφανιστεί στο 92% των ασθενών, μαζί με άλλα συμπτώματα (ζαλάδες, πονοκεφάλοι, βουητά στα αυτιά, θολό μυαλό, παθολογική ομιλία, αμνησίες, νευρόπονοι, προβλήματα στην ούρηση, παγωμένα άκρα κλπ).

Μέχρι και σήμερα, οι νευρολόγοι αυτά τα συμπτώματα είτε δεν τα λαμβάνουν υπόψιν είτε συνταγογραφούν ένα σωρό αντικαταθλιπτικά, ηρεμιστικά και λοιπά φαρμάκια, συχνά με ψευδείς αιτιολογίες.
Ένας ασθενής με σκπ, δεν χαρακτηρίζεται μόνο από την κινητική του κατάσταση αλλά και με όλα τα παραπάνω, που ναι μεν δεν είναι ορατά, αλλά μας κάνουν τη ζωή ανυπόφορη.
Αν αυτά συνοδεύονται και με κινητικά προβλήματα, τότε καταλαβαίνουμε όλοι το πόσα τραβάει κάποιος με την κυρά!

Πιστεύω να βάλουμε στοιχήματα ως προς το τι θα σου πει ο νευρολόγος σου για τα παραπάνω που έγραψα. ;)

ΥΓ: Σε παρακαλώ, μη γράφεις με κεφαλαία, είναι σα να φωνάζεις! :)
 #89639  από costas1968
 Τετ Μάιος 08, 2013 7:11 pm
Σ υχαριστω.Ναι δεν θα ξαναγραψω.Απλα με βοηθανε στην ταχυτητα.bb
 #89652  από fillcinefil
 Πέμ Μάιος 09, 2013 12:07 am
Σωστά μας τα λέει ο Παρης. Είναι αυτό που στην αγγλόφωνη ορολογία ονομάζεται fatigue, κόπωση.
Για μένα είναι μεγάλο θέμα.
Πως το αντιμετωπίζω;
Κάποια στιγμή στο παρελθόν με συνταγογράφησαν modiodal :obscene-smokingweed: , διεγερτικό (Παρη υπάρχει και αυτό). Αν το ξέρεις ανήκει στην κατηγορία συνταγογράφησης ναρκωτικών (δυό κόκκινες γραμμές στο μπλόκ κλπ), με πιθανό εθισμό. Οπότε το χρησιμοποίησα ελάχιστα.
Τώρα αυτό που κάνω είναι διαχείρηση της ενέργειάς μου. Όσο μπορώ περισότερη εξοικονόμηση. Να δώσω ένα απλό παράδειγμα. Το πρωί ξυπνόντας πρέπει να κάνω την τουαλέτα μου κατόπιν να φτιάξω τον καφέ μου και να πάω μέσα. Περνόντας πρώτα από την κουζίνα κάνω τον καφέ μου και τον παίρνω βόλτα στην τουαλέτα, για να μην κάνω κατόπιν 5 βήματα πηγαίνοντας μπρός πίσω (τυχαίο το παράδειγμα). Επίσης (δεν είναι ντροπή) η τουαλέτα πάντα καθιστά (10-20 δευτερόλεπτα είναι θέμα). Με διάφορες τέτοιες τακτικές εξοικονομώ όση ενέργεια μπορώ για να'χω για παρακάτω. Γενικά είμαι ασυμάζευτος, και όχι τυχαία αλλά "εκ πεποιθήσεως". Δηλαδή άστο αυτό τώρα, θα το συμμαζέψω μαζί με κάτι άλλο αργότερα (ξεχέσιμο απ΄την κυρά).
Άν μπορείς, υιοθέτησε την μεσημεριανή σιέστα (ένα 20-30λεπτο για μένα λειτουργεί καλύτερα, παραπάνω με δυσκολεύει στον βράδινό ύπνο) και είναι σαν να ξεκινάς μια νέα μέρα. Δυστυχώς η δουλειά μου ήταν 12 χιλιόμετρα από το σπίτι μου. Έτσι απλά δούλευα με τους ρυθμούς μου (ευτυχώς μπορούσα), αλλά καθημερινά 10-11 ώρες.
Θυμήθικα μιά ιστορία να γελάσουμε. Μιά φορά, δεν θυμάμαι γιατί, σχόλασα κατά τις 5. Καλοκαιράκι ντάλα ήλιος, οπότε στα μισά του δρόμου σταμάτησα το αυτοκίνητο και σκευτόμουν μπάς κι έπαθα κάτι :confusion-seeingstars:, και έφυγα έτσι από την δουλειά;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fillcinefil την Παρ Ιουν 28, 2013 10:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #92456  από αιμιλια
 Παρ Ιουν 28, 2013 10:02 am
Επειδη η κοπωση ηταν αυτη που με οδηγησε στον γιατρο και εγινε διαγνωση, ζω με κοπωση καθε μερα .Πιστευω πανω απ'ολα ειναι να μην το σκεφτεσται συνεχως. Πως θα κουραστεις, εισαι κουρασμενος κ.τ.λ.Οταν δν το σκεφτομαι, νιωθω ξεγελαω τον εαυτο μου και σπρωχνω τις δυναμεις μου!οταν το σκεφτομαι νιωθω περισσοτερη κοπωση και κουραση!Καλη σας μερα!