• ΠΟΝΟΣ - ΠΙΑΣΙΜΟ ΣΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ!!!

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #92170  από sofia13
 Σάβ Ιουν 22, 2013 1:17 pm
Costas 1968, έχεις δίκιο να σκέφτεσαι καμιά φορά αρνητικά.......
Προσπάθησε να κάνεις τα μικρά αλλά σημαντικά tips που προτείναν οι συνασθενείς και μη κατα-
-φεύγεις αν γίνεται στην κορτιζόνη. Μας διαλύει κι΄αυτή με το χρόνο.....-κυρίως τα οστά- .
Επιφέρει συν τω χρόνω , τουλάχιστον οστεοπόρωση... και άλλα πολλά που δεν ανιχνεύονται εύκολα.
Με τη ζέστη , άρχισαν ήδη σε πολλούς απο μάς, πόνοι στην πλάτη, αδυναμία στα πόδια, πόνος
στα μάτια και άλλα. Δεν είναι υποτροπές !
Τα παλέυουμε όλοι με τρόπους που μάθαμε χρόνια τώρα. Αυτά μοιραζόμαστε σ΄αυτό το υπέροχο
φόρουμ ανταλλαγής εμπειριών και τρόπους αντιμετώπισης προβλημάτων !
Και πέρνουμε δύναμη , κουράγιο και γνώσεις , όλοι από όλους.............
Αφού μας έτυχαν δύσκολα, θα τα παλέψουμε δυνατά και δεν θα εγκαταλείψουμε ποτέ αμαχητί
Κώστα.
 #92336  από Dimitris-56
 Τρί Ιουν 25, 2013 9:35 pm
[quote="costas1968"]Μια που το θεσατε το θεμα της κορτιζονης ριξτε μια ματια εδω.Βασικα οι περισσοτεροι τα ξερετε
http://www.vita.gr/html/ent/188/ent.11188.asp[/quo

Ξέρω άτομο που παίρνει τριάντα χρόνια κορτιζόνη και είναι σχετικά καλά
 #92390  από costas1968
 Τετ Ιουν 26, 2013 5:30 pm
Dimitris-56 έγραψε:
costas1968 έγραψε:Μια που το θεσατε το θεμα της κορτιζονης ριξτε μια ματια εδω.Βασικα οι περισσοτεροι τα ξερετε
http://www.vita.gr/html/ent/188/ent.11188.asp[/quo

Ξέρω άτομο που παίρνει τριάντα χρόνια κορτιζόνη και είναι σχετικά καλά
Σωστα τα λες.Υπαρχουν ανθρωποι που ζουν χαρη στην κορτιζονη.Η ποσοτητα,η συχνοτητα και το χρονικο διαστημα που θα την παρεις ειναι παραγοντες που καθοριζουν και τις παρενεργειες.Αλλωστε ολοι οι οργανισμοι δεν αντιδρουν με τον ιδιο τροπο.
:banana-stoner:
 #92393  από ozon
 Τετ Ιουν 26, 2013 7:42 pm
Δεν θα ήθελα να ήμουν γιατρός αν δεν υπήρχε η κορτιζόνη!
Αυτή την απάντηση μου έδωσε πριν 30 χρόνια ένας παιδίατρος που αντιμετώπισε με κορτιζόνη άμεσα, κατάσταση οξείας λαρυγγίτιδας λόγω αλεργικού βροχικού άσθματος . Ασθενής η κορούλα μου στα 2,5 χρόνια της. Δεν προανέφερα ότι τότε με τα ελάχιστα που γνώριζα , η κορτιζόνη ήταν για μένα ένας μπαμπούλας! Γι αυτό είχα τις επιφυλάξεις μου για τη χρήση της . Ναι αλλά και θεός ! συμπλήρωσε ο γιατρός δηλώνοντας αυτό που αναφέρω στην αρχή.