• υπνηλια

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #89691  από costas1968
 Πέμ Μάιος 09, 2013 5:46 pm
Η Υπνηλία είναι άλλο ένα θέμα.Πως το αντιμετωπίζετε βρε παιδιά?
 #89698  από Dimitris-56
 Πέμ Μάιος 09, 2013 9:49 pm
Καλησπέρα Κώστα και έμενα με πιάνουν συχνά δυστυχώς το μόνο που κάνω
άμα το καταλάβω σηκώνομαι και περπατώ η ασχολούμαι με κάτι
 #89720  από Κώστας
 Παρ Μάιος 10, 2013 11:03 am
Κώστα και Δημήτρη από περιέργεια ρωτάω για να δω αν συνδέεται. Μήπως πέρνετε ιντερφερόνη; Όσο καιρό έπαιρνα, δεν μπορούσα να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά. Νύσταζα συνέχεια και είχα την επιθυμία να κοιμηθώ σε μόνιμη βάση. Το φαινόμενο σταμάτησε, μόλις έκοψα την ιντερφερόνη!
 #89727  από costas1968
 Παρ Μάιος 10, 2013 12:41 pm
Όχι.Εγώ δεν έχω πάρει ποτέ.Μόνο κορτιζόνη.Ξέρω όμως ότι η σκπ κανει καποιες φορές υπνηλία.
 #89731  από LL--MM
 Παρ Μάιος 10, 2013 2:34 pm
Aποφευγε το μονταφινίλ, είχα πρήξει κάποιο νευρολόγο να μου το γράψει, έχει και τη διπλή κόκκινη γραμμή: αποτέλεσμα: πάνω απο 50 ώρες άυπνη, έναν εγκέφαλο χωρίς την παραμικρή πλαστικοτητα, όταν πρόκειται για σχετικά μακριά περίοδο στρές, το αποτέλεσμα δεν είναι αυτονόητο...

Προσωπικά εμένα, η κορτιζόνη με "ξύπνησε" και με "πείνασε", τουλάχιστον κατά την παραμονή στη νευρολογία στην εισαγωγή της διάγνωσης, ενώ πρίν και μετά, δε μπορούσα ν'ανοιξω τα μάτια για μεγάλα διαστήματα...

Τελευταία πρόταση: Αμα ερωτεύεσαι κατά σύστημα το πάτωμα, είναι καιρός να πέσεις, αν όχι πάνω του, τουλάχιστον στο κρεβάτι...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Παρ Μάιος 10, 2013 7:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #89733  από marian77
 Παρ Μάιος 10, 2013 3:38 pm
Απο τον καιρό που ξεκίνησα ιντερφερονη σχεδόν 3 μήνες, βρίσκομαι σε κατάσταση "νιρβάνα" κάτι που μου αρέσει γιατί πρίν ήμουν σε αντίθετη κατάσταση.Υπνηλία σε συνδιασμό με κούραση κάνει η ms σίγουρα. :greetings-clappingyellow:
 #89756  από Dimitris-56
 Παρ Μάιος 10, 2013 9:52 pm
Καλησπέρα παιδιά Κώστα παίρνω κάθε δεύτερη μέρα BETAFERON αλά δεν είμαι
σίγουρος αν είναι από την ιντερφερόνη γιατί σε εμένα κάποιες μέρες με πιάνει
συνέχεια και άλλες μέρες δεν με πιάνει
 #89760  από fillcinefil
 Σάβ Μάιος 11, 2013 12:59 am
Φίλε Δημήτρη έκανα betaferon για πάνω από 10 χρόνια. Σπανίως κοιμάμε πρίν τις 1-2 (και 3-4) και μιλάμε και τις εποχές που δούλευα. Εντάξη, στη δουλειά πήγαινα κατα τις 9. Εγώ πήγαινα να το συνδέσω σχετικά με την ημέρα που είχα βαρέσει τη δόση. Αλλά τελικά ιδέα μου.
Και τώρα που σταμάτησα (το betaferon) πάλι τα ίδια είμαι.

Τώρα σκεύτομαι θα ανοίξω ένα θέμα σχετικά με τον ύπνο.
 #89766  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Σάβ Μάιος 11, 2013 8:28 am
costas1968 έγραψε:Όχι.Εγώ δεν έχω πάρει ποτέ.Μόνο κορτιζόνη.Ξέρω όμως ότι η σκπ κανει καποιες φορές υπνηλία.
Κώστα η ΣκΠ ευθύνεται λες για την υπνηλία ή η Ιντερφερόνη?
Ο Χαρίτωνας κοτζάμ παλληκάρι 18 χρονών και το μεσημεράκι κόβει τον υπνάκο του χωρίς να κάνει κάτι το κουραστικό..
 #89785  από Dimitris-56
 Σάβ Μάιος 11, 2013 5:06 pm
fillcinefil έγραψε:Φίλε Δημήτρη έκανα betaferon για πάνω από 10 χρόνια. Σπανίως κοιμάμε πρίν τις 1-2 (και 3-4) και μιλάμε και τις εποχές που δούλευα. Εντάξη, στη δουλειά πήγαινα κατα τις 9. Εγώ πήγαινα να το συνδέσω σχετικά με την ημέρα που είχα βαρέσει τη δόση. Αλλά τελικά ιδέα μου.
Και τώρα που σταμάτησα (το betaferon) πάλι τα ίδια είμαι.

Τώρα σκεύτομαι θα ανοίξω ένα θέμα σχετικά με τον ύπνο.
Αναφέρομε ότι η υπνηλία με πιάνει κάποιες μέρες στην δουλειά το μεσημέρι και το απόγευμα όταν κάτσω με πιάνει ο ύπνος όσο για τα βράδια πολλές βραδιές ξημερώνει χωρίς να έχω κοιμηθεί

Τώρα τη αγωγή παίρνεις και έκοψες την betaferon