• Αναπνευστικά;;;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #81804  από sofia13
 Σάβ Δεκ 01, 2012 9:04 pm
Κασσάνδρα καλώς ήρθες και πάλι στην χώρα σου. ( πατρίδα είναι πια μεγάλη κουβέντα για να τη λέμε).
Περαστικά και όσο γίνεται προσεχτικότερα. (Τί λέω κι΄εγώ;)
Ελπίζω εσύ αλλά και τα άλλα δύο παιδιά , να συμβουλευτήκατε έστω τύποις,κάποιο γιατρό....
Πραγματικά φοβήθηκα , αλλά σιγά-σιγά -σιγά , το ξεπέρασα.
Και σίγουρα θά ένοιωσες και το άλλο '' πανηλίθιο'' σύμπτωμα, να χτυπάει το τηλέφωνο και να μη μπορείς να το σηκώσεις, γιατί δεν μπορείς να ρυθμίσεις ανάσες....
Να μη μπορείς να καταπιείς ούτε το σάλιο σου...ασφυξία...
Κασσάνδρα κράτα μας ενήμερους με τα νέα σου... καλά; Φιλιά :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
 #81809  από billios
 Σάβ Δεκ 01, 2012 10:28 pm
Ωπα,ωπα,μισο...
Δηλαδη αυτος ο εντονος βηχας που εχω συνηθως το πρωι [και που δεν ειναι τσιγαροβηχας] με ταση για εμετο που καποιες φορες συμβαινει τελικα θες να μου πεις πως ειναι ζητημα της σκλυρυνσης?
Αυτη η εντυπωση πως καποιες φορες δεν ανοιγουν τα πνευμονια οσο πρεπει για να γεμισουν αερα ειναι και αυτο της σκλυρυνσης και εγω το χρεωνω σε κρισεις πανικου?
Τι ειναι αυτο το εκομυσιλ?
 #81810  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Δεκ 01, 2012 10:33 pm
Βρε παιδια !!!!! Πειτε το στους νευρολογους !!!!!!! Αν εχετε προσβαση σε νευρολογους, βεβαια !!!!!!! Πειτε το !!!!!! Αν ευθυνεται η σκπ ΚΑΙ για αναπνευστικα προβληματα, τοτε καλο ειναι να το ξερουμε !!!!!!!!!!!!!!!!
 #81814  από sofia13
 Σάβ Δεκ 01, 2012 10:49 pm
Βασίλη, αν κατάλαβα εμένα ρωτάς.
Το '' εκομυσίλ'' που λές , δεν ξέρω τι είναι. Κι' εγώ κρίσεις πανικού νόμιζα ότι περνάω.
Και το πρωί έχω πράγματι τάσεις μετού, χωρίς τσιγαρόβηχα. Και τρέχω κιόλας να βγάλω τα συκώτια μου , χωρίς νάχω πιεί ούτε νερό.
Μου κόβεται η ανάσα στα καλά καθούμενα και δε σηκώνω τηλέφωνα πολλές φορές, γιατί δεν μπορώ ν΄αναπνέυσω, όχι να μιλήσω κιόλας.....
Δεν μιλούσα τόσο καιρό γιατί νόμιζα ότι μόνο σ΄εμένα συμβαίνει.....
Ξέπνοη , τελείως για λίγο, να νομίζω ότι είναι το τέλος, τόση αγωνία.....
Και δεν είμαι σε κλασσική φαρμακευτική αγωγή.
Τι 'αλλο μας συμβαίνει και δεν το λέμε 'αραγε ούτε καν μεταξύ μας. ;
 #81815  από billios
 Σάβ Δεκ 01, 2012 11:12 pm
Πωωωω ρε :angry-cussingblack: μου!! Ετσι ακριβως Σοφια και νομιζα οτι ειμουν ο μονος!
Πειτε ρε παιδια οποιος εχει κατι παρομοιο γιατι θα κοψω καπιστρι,τι ειναι κασσανδρα αυτο το εκομυσιλ?
Μιλαμε οτι εχω παει για ακτινες θωρακος και ειμουν ετοιμος να το προχωρησω,τουλαχιστον τα εχω ολα σε πακετο,ενα για ολα και καθαρισες :teasing-tease:
 #81817  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Σάβ Δεκ 01, 2012 11:17 pm
:greetings-waveyellow: πρόβλημα με την αναπνοή με πολλά από τα συμπτώματα που γράφτηκαν παραπάνω έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές με αποκορύφωμα πριν 2 μήνες, την συγκεκριμένη ημέρα είχα ραντεβού στη νευρολόγο μου και της είπα πως έπρεπε να πάω και σε πνευμονολόγο με ρώτησε γιατί και μόλις της εξήγησα τα συμπτώματα μου είπε πως είναι από τη σκπ και με έστειλε για 5μερο σχήμα κορτιζόνης από τη δεύτερη μέρα το πρόβλημα με την αναπνοή είχε υποχωρήσει. :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance:
 #81818  από billios
 Σάβ Δεκ 01, 2012 11:18 pm
Καλως τα παιδιααααα
καλως τα ...5gr κορτιζονης...
 #81823  από LL--MM
 Σάβ Δεκ 01, 2012 11:48 pm
sofia13 έγραψε:
billios έγραψε:Ωπα,ωπα,μισο...
Δηλαδη αυτος ο εντονος βηχας που εχω συνηθως το πρωι [και που δεν ειναι τσιγαροβηχας] με ταση για εμετο που καποιες φορες συμβαινει τελικα θες να μου πεις πως ειναι ζητημα της σκλυρυνσης? Αυτό, κάποιος φίλος από δω μου έδωσε επαρκείς πληροφορίες, οπότε θα τον αφήσω να τα εξηγήσει ο ίδιος εδώ, ή έστω, με ΠΜ...

Αυτη η εντυπωση πως καποιες φορες δεν ανοιγουν τα πνευμονια οσο πρεπει για να γεμισουν αερα ειναι και αυτο της σκλυρυνσης και εγω το χρεωνω σε κρισεις πανικου?
Δεν πήρα γι αυτό το εκομυσίλ, όπως ανέφερα στο πρωτο πόστ, αλλά μου έδωσε ο Δόκτωρ της μαμάς μου κάτι άλλο που δεν πήρα (εισπνεύσιμο και ΕΚ-πνεύσιμο, αυτό, όπως εκείνο των ασθματικών) επειδή με ...απειλούσε με πονοκεφάλους: Μήπως απλά κρύωσες ή έχεις άσθμα;
Τι ειναι αυτο το εκομυσιλ?
Βασίλη, αν κατάλαβα εμένα ρωτάς.
Το '' εκομυσίλ'' που λές , δεν ξέρω τι είναι. Κι' εγώ κρίσεις πανικού νόμιζα ότι περνάω.
Και το πρωί έχω πράγματι τάσεις μετού, χωρίς τσιγαρόβηχα. Και τρέχω κιόλας να βγάλω τα συκώτια μου , χωρίς νάχω πιεί ούτε νερό. Βασικά εγώ έβγαζα ότι υπήρχε, και φοβόμουν να φάω οτιδήποτε. Ζεστά όμως έπινα, (αποκλειστικά χαμομήλι, δηλαδή) διότι σε τέτοιες περιπτώσεις "ελοχεύει ο κίνδυνος της αφυδάτωσης..."

Μου κόβεται η ανάσα στα καλά καθούμενα και δε σηκώνω τηλέφωνα πολλές φορές, γιατί δεν μπορώ ν΄αναπνέυσω, όχι να μιλήσω κιόλας.....
Εμένα οι "κοντές αναπνοές" κράτησαν λίγες μέρες, ιδίως ανάσκελα στο κρεβάτι, δε μπορούσα να μείνω ξαπλωμένη ούτε με σφαίρες, πηρα κι αντιβίωση, όπως σας είπα. Πραγματικά, ούτε κι εγώ δε μπορούσα να απαντήσω στο τηλέφωνο, αλλά αυτό ήταν επειδή δεν έβγαινε η φωνή μου καθόλου... Ομολογω όμως ότι ΟΡΛά δε συμβουλεύτηκα...

Δεν μιλούσα τόσο καιρό γιατί νόμιζα ότι μόνο σ΄εμένα συμβαίνει.....
Ξέπνοη , τελείως για λίγο, να νομίζω ότι είναι το τέλος, τόση αγωνία.....
Και δεν είμαι σε κλασσική φαρμακευτική αγωγή.
Τι 'αλλο μας συμβαίνει και δεν το λέμε 'αραγε ούτε καν μεταξύ μας. ;
Εχεις δίκαιο, Σοφάκι, δεν τα λέμε όμως, διότι δεν τα συσχετίζουμε με οτιδήποτε...

Εγώ ανέφερα πρώτη το Εκομυσιλ, και μετά σοβαρή ανασκαφή της βαλίτσας μου, σας μεταφράζω, κουτσά-στραβά την οδηγία του: Πρόκειται για αναβράζοντα δισκία "ασετυλκυστεΐνης", το πουλάει η εταιρια Σαντόζ (στην οποία, ατυχώς, ΔΕΝ έχω μετοχές) και βοηθάει, ως μυκολυτικό, μαλακώνοντας τα πτύελα, ιδίως όταν, όπως τα δικά μου, βρίσκονται "ψηλα", στο ιγμόριο και το λαιμό, δηλαδή... Βοηθάει και όταν τέτοια βρίσκονται στούς πνεύμονες, αλλά καλά είναι, λέει, ν'αποφεύεται το τσιγάρο, διότι αυτό τα σκληραίνει το περιεχόμενο των κυψελίδων... Δεν ξέρω άν κυκλοφορεί στην Ελλάδα, ούτε και πως το λένε εδώ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Σάβ Δεκ 01, 2012 11:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #81824  από sofia13
 Σάβ Δεκ 01, 2012 11:50 pm
Με κορτιζόνη τα πάντα υποχωρούν. Για ΠΌΣΟ ;;;
Επαψα να κοιμάμαι τα βράδια απο φόβους πολλούς. Ο βασικότερος ότι ξαπλωμένη εντελώς καθόλου δεν μπορώ να αναπνεύσω.
Καταβοφήθηκα . Προτιμώ ζόμπι , παρά αυτόν τον εφιάλτη ότι δεν θα ξαναδώ ήλιο το πρωί.
Είναι τελείως ανεξέλεγκτο και τόσο ανήμπορος κανένας νιώθει, που ντρέπεται να το πεί....
Κομμένη αναπνοή. Ετσι να το πούμε είπε η ΑΝΝΑ, αν έχουμε νευρολόγο...
Εχουμε;;;; Ε, λοιπόν να βρούμε......
 #81828  από billios
 Κυρ Δεκ 02, 2012 12:01 am
Μηπως εχει συμβει σε κανεναν να αναγουλιασει κατα την διαρκεια του υπνου σε φαση να νομιζει οτι θα πνιγει? Η' οτι του κοβεται η ριμαδοανασα?
Ε? Μηπως?